Tip redakcii
FOTO Známi a vplyvní Slováci: Ich hroby ohromia pompéznosťou a nádherou
Tip redakcii Diskusia ()
Tip redakcii
Meghan Markle (36) sa pýši titulom vojvodkyne už mesiac. Ostro sledovaná svadba sa konala 19. mája a bývalej herečke sa odvtedy podarilo urobiť "pár" trapasov. Naposledy schytala kritiku za šaty, koré si obliekla na ďalšiu celebritnú svadbu.
EMMA
Vojvodkyňa Meghan Markle sa postarala o ďalší rozruch: Dôvodom boli tieto šaty
Z krásnej Rusky sa mužom podlamujú kolená.
FOTO Hanba na 100 rokov: Prsia dcéry legendárneho tenistu obdivuje celý svet!
Moderátorka Renáta Názlerová si vrásky z kíl navyše vôbec nerobí.
Šoubiznis
Buďte sexi a hviezda aj ako MOLETKA! Jojkárka Názlerová si z kíl navyše vrásky vôbec nerobí!
Claudia Romani
FOTO Pohľad rovno do rozkroku! Najsexi rozhodkyňa vyzliekla dres: Futbalistom ukázala megaprsia aj niečo viac!
Michalovčan Robert  bol zhrozený pri pohľade na opustené dieťa v aute.
Krimi
Východniarka nechala bábätko v aute! Tvrdenia matky a svedka, ktorý dieťatko našiel, sa rozchádzajú!
Lenka Hriadelová
Šoubiznis
FOTO Hriadelová prekvapila divákov Športových novín: Všetci si to všimli až teraz!
Ivana Christová je so svojou váhou konečne spokojná.
Šoubiznis
FOTO VNÚTRI Ivana Christová vyšla s kožou na trh: Zverejnila záber bez štipky mejkapu a v domácich legínach! Ako vyzerá skutočná tvár exmissky?
Kedysi žiarila Heather (56) na filmových plátnach, dnes sa topí v problémoch, ktoré nezvláda.
Šoubiznis
Kedysi krehké žieňa, dnes agresívna psychopatka: Obľúbená herečka takmer uškrtila svoju vlastnú mamu!
Božidara Turzonovová
Šarm
VIDEO: Mal to byť jej veľký deň, no ona smútila. Slová herečky Turzonovovej vás totálne dojmú!

FOTO Známi a vplyvní Slováci: Ich hroby ohromia pompéznosťou a nádherou

Detail náhrobku prvého slovenského župana, Košickej veľžupy, Jána Rumanna.

Rozálsky cintorín v Košiciach, známy ako Rozália, je neďaleko košickej Kalvárie. Počas dušičkových dní je pastvou pre oči. Aj preto ľudia po tom čo navštívia miesto posledného odpočinku svojich drahých, neodchádzajú hneď domov, ale prejdú sa nádhernými zákutiami cintorína. Je jasné, že ich zaujímajú najmä hroby známych ľudí.

Na najstaršom košickom cintoríne sa nachádza množstvo prekrásnych sôch, honosných hrobiek a hrobov. Svoj večný sen tu spí mnoho umelcov, šľachticov, mešťanov, politikov i vojakov.

V kurze je Rozália

Metropola východu má tri cintoríny: Verejný, Krematórium a Rozálsky. Ten posledný je pre Košičanov symbolom a znakom istého postavenia človeka, takže mnohí chcú byť pochovaní práve tu.

Inokedy ponuré miesto „ožíva“ počas dušičkových dní mihotavým svetlom sviečok a záľahou kvetov i vencov. V centre pozorností návštevníkov sa ocitnú hroby známych ľudí a osobností.

Župan

Zaujímavý je pomník nad hrobom prvého slovenského župana Košickej veľžupy, Jána Rumanna (†48), ktorý zomrel 2. augusta 1925. Náhrobok s bronzovým reliéfom ľudských postáv, najmä smútiacich detí na podstavci s bronzovou bustou, je nádherným umeleckým dielom.

Neprehliadnuteľný

Jeden z najnavštevovanejších je hrob bývalej prvej dámy Slovenska, Ireny Schusterovej, ktorá zomrela 24. mája 2008 ako 70-ročná na zlyhanie srdca. Miesto posledného odpočinku manželky prezidenta Rudolfa Schustera púta pozornosť nielen svojou rozlohou, ale najmä honosným vyhotovením.

Hrobka v súkromnom "parčíku"

Len kúsok od pani Schusterovej odpočíva niekdajší železiarenský magnát, bývalý minister dopravy z čias Mečiarovej vlády, Alexander Rezeš (†54). Zomrel 28. 6. 2002 po operácii srdca.

Jeho hrobku od okolia oddeľuje rozsiahly živý plot. Zatiaľ čo hrob bývalej prvej dámy Slovenska zdobí množstvo kvetov a milých drobností, zrejme od vnúčat, na hrobe „Šaniho“, ako zvykli Rezeša volať, je iba strohá kvetinová výzdoba.

Rozdielna rozloha

Pri zbežnom pohľade je každému jasné, že časy, keď najbližší väčšinou pochovávali nebožtíkov do jednoduchých hrobov o rozmere 2x 0,8 x1,50 m, sú už dávno preč. Mnohé hrobové miesta pripomínajú skôr súkromné parčíky. Hrobky obohnané kovovými a živými plotmi zasa neraz pripomínajú až bizarne mauzóleá.

    PlusTV