Tip redakcii
TIP NA VÝLET: Pozrite sa, čo chodia do Banskej Štiavnice obdivovať tisícky turistov!
Tip redakcii Diskusia ()
Tip redakcii
Politici ukázali majetkové priznania za minulý rok.
Správy
Politici ukázali, koľko zarobili. Z týchto cifier vás porazí
Na test sme použili bábiku, ktorá vyzerala ako skutočné dieťa.
Regióny
VIDEO Dieťa zatvorené v aute: A takto zareagovali ľudia, ktorí šli okolo!
Svadba slovenského futbalového reprezentanta Adama Nemca a Miss Universe Zuzany Kollárovej v bratislavskom dóme Svätého Martina. Na snímke Zuzana Kollárová a Adam Nemec prichádzajú na svadobnú hostinu v koči ťahanom koňmi v obci Čereňany.
EXKLUZÍVNE FOTO zo svadby futbalistu Nemca: Megavýstrih nevesty, pilot Škrtel, známa modelka ako v župane
Uhryznutie muškou je bolestivé a nepríjemné, zvykne opuchnúť a svrbieť.
Rady a tipy
POZOR na čierne mušky, sú nebezpečné! Uštipnutie vám môže narobiť obrovské problémy!
Kňaz sa rozhodol pre netradičnú ,,metódu''.
Správy
Malé bábätko na krste plakalo, a tak mu farár vrazil: VIDEO len pre silné povahy!
Prinášame šoubiznisové novinky a pikošky zo života domácich a zahraničných celebrít, ktoré sa udiali za posledný týždeň.
Šoubiznis
Trápne správanie Kočiša k milenke, sexbomba Mauréry či zneuctený Jackson: O čo ste prišli tento týždeň v šoubiznise?
Polnišová
Šarm
Petra Polnišová dokázala to, čo jej kolegovia nie. Takéto veci sa po rozchode podaria iba málokomu
Otázne je, či je modelka  správnym vzorom pre mladé dievčatá.
Šoubiznis
FOTO Len 16-ročná dcéra Cindy Crawford Kaia šokuje čoraz viac vyziabnutým telom: Táto kostra je vzor pre mladé dievčatá?
Bývala moderátorka Zuzana Belohorcová (42) sa už dávno rozhodla opustiť Slovensko a presťahovať sa do slnečného Miami. Užíva si luxusný život, stará sa o svoje dve deti a manžela.
EMMA
Aká matka, taká Katka: Belohorcová urobila z dcéry svoju kópiu. Prečo jej to urobila?!

TIP NA VÝLET: Pozrite sa, čo chodia do Banskej Štiavnice obdivovať tisícky turistov!

Obnovu pamiatky podporili aj športovci a rodiny s deťmi.

Chátrala celé desaťročia, teraz svojou krásou vyráža dych! Štiavnickú kalváriu zachránili pred úplným spustnutím dobrovoľníci. Dominanta historického banského mestečka láka čoraz viac turistov. Len vlani ju navštívilo zhruba 60–tisíc ľudí a je najvyhľadávanejšou atrakciou regiónu.

Barokovú kalváriu v Banskej Štiavnici postavili v roku 1751 na podnet pátra Františka Pergera. Prispeli na ňu bohatí ťažiari aj jednoduché banícke rodiny. Kým bežné kalvárie majú štrnásť zastavení s výjavmi ukrižovania Ježiša Krista, banskoštiavnická ich má až 25. K súboru sakrálnych stavieb patria aj Žalár Ecce homo, Svätý hrob a tri kostoly – Dolný, Horný a Sväté schody.

Dvesto rokov žila štiavnická kalvária bohatým náboženským životom. V roku 1951 ju však vtedajší komunistický režim znárodnil a odvtedy začala chátrať. V roku 2007 ju zaradili na zoznam stovky najohrozenejších pamiatok sveta, rok nato sa dobrovoľníci pustili do jej rekonštrukcie. Pod taktovkou Kalvárskeho fondu odvtedy opravili takmer všetky kaplnky a najväčší Dolný kostol.

„Vďaka súkromným donorom, ministerstvu kultúry a zahraničným nadáciám sme to zvládli za 2,5 milióna eur,“hovorí predseda Kalvárskeho fondu Martin Macharik. Obnovu kalvárie mohli minulú sobotu podporiť aj rodiny s deťmi či amatérski bežci. „Energetická spoločnosť sľúbila za každý odbehnutý okruh okolo kalvárie prispieť na jej obnovu 10 eur,“povedal Macharik s tým, že trasu dlhú 2,6 kilometra zdolali účastníci 542-krát.

Rekordér Pavol z Levíc ich zvládol až desať. „Získaných 5 420 eur použijeme na reštaurovanie fresky v Hornom kostole,“dodal. Momentálne je kalvária najnavštevovanejšou pamiatkou v regióne. Vlani ju vyhľadalo zhruba 60-tisíc turistov. Návštevnícke centrum, ktorého súčasťou je expozícia, je otvorené denne.

Svetový klenot

Svetový klenot
Kalvária je súborom celkovo dvadsiatich dvoch sakrálnych stavieb.

2,5 milióna eur sa investovalo do opravy
60 tisíc turistov ju vlani navštívilo
16 kaplniek už opravili
Porevolučné ničenie
K najväčšiemu znehodnoteniu kalvárie došlo po nežnej revolúcii v roku 1989. Výzdoba bola rozkradnutá a predaná. Momentálne ide o tretiu rekonštrukciu.

FS
FS
Foto: Eva Štenclová
    PlusTV