Tip redakcii
Počas víkendu ratovali turistu, ktorého uštipol jedovatý had!
Tip redakcii Diskusia ()
Tip redakcii
Vtipy Peter Sagan
FOTO Z rozchodu Sagana si strieľa Internet: Tieto podarené vtipy vám urobia skvelý deň!
FOTO z miesta: Útočníkom bol podľa očitých svedkov muž v tričku s modrými rukávmi. Obeťou muž v zelenom tričku ležiaci na zemi. Okoloidúci privolávajú záchranku.
Regióny
VIEME PRVÍ FOTO Po brutálnej bitke v Bratislave zostalo na zemi ležať bezvládne telo muža!
Sagan v cieli 13. etapy.
FOTO Sagan po heroickom víťazstve v cieli 13. etapy nešetril záhadnými gestami: Najväčší šok zažil pred tímovým autobusom!
V zariadení pôsobila aj teta obvinenej Vanessy (18).
Krimi
EXKLUZÍVNE Prehovorila teta FALOŠNEJ opatrovateľky (18) z domova hrôzy: TAKTO to bolo s jej expresným povýšením!
Saganovcov podľa numerologičky spája už iba synček Marlon.
Rady a tipy
Peter a Katka Saganovci: Môžu vzťah ešte zachrániť? Toto hovorí numerológia! 
Miriam Kalisová
Šoubiznis
Miriam Kalisová otvorene rok po rozvode prezrádza: Ako skutočne vychádzam so svojím exmanželom
Roman Juraško
Šoubiznis
FOTO VNÚTRI Videli ste už niekedy Juraškovho brata? Tá podoba je neuveriteľná!
Sagan rozchod včera všetkých poriadne šokoval. O rovnaký rozruch sa postarali aj niektoré svetové celebrity
Šoubiznis
ŠOKUJÚCE rozchody á la Sagan: Aj tieto celebrity si nečakane povedali ZBOHOM!
Človek by si myslel, že majú osobných trénerov, či aspoň výživových poradcov. V skutočnosti však za nadmerné až morbídne výkyvy na váhe môže psychický stav, choroby a nedisciplinovanosť. S úľavou však môžeme povedať, že známe celebrity už teraz nevyzerajú tak, ako na fotografiách, kde majú kilečká navyše.
EMMA
Zo sexi celebrít tučkovia: Týchto 7 svetových hviezd pribralo viac než je zdravé

Počas víkendu ratovali turistu, ktorého uštipol jedovatý had!

Žilinská nemocnica

Chcel si len užiť krásny jarný víkend, no skončil v nemocnici. Posádku leteckých záchranárov v Žiline privolali k mladému turistovi, ktorého pri Chate pod Chlebom v Malej Fatre pohrýzla do ruky vretenica, ľudovo známa ako zmija.

Ide o jediný druh jedovatého hada na Slovensku a jeho uštipnutie môže mať až fatálne následky. K zranenému Tomášovi (23) priletel záchranársky vrtuľník, ktorý ho transportoval do žilinskej nemocnice.

V momente, keď mladíka uštipol had, ruka mu začala opúchať. Lekár k nemu zostúpil pomocou lanovej techniky. Na mieste mu poskytol neodkladné zdravotné ošetrenie. V stabilizovanom stave ho transportovali do Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline.

Tomáš (23) leží na úrazovej JISke v žilinskej nemocnici.
Tomáš (23) leží na úrazovej JISke v žilinskej nemocnici.
Foto: Pavol Konštiak

Lekári urobili Tomášovi všetky potrebné zákroky a jeho zdravotný stav je stabilizovaný. Leží však na úrazovej JIS-ke. K danému prípadu sa nechcel vyjadriť. „Prepáčte, ale nechce sa mi o tom hovoriť,“ povedal Tomáš (23).

Ak zákonom chránená vretenica uhryzne zdravého človeka, nie je dôvod na paniku, no treba okamžite privolať záchranárov. Jed vretenice sa účinkom podobá jedu štrkáča, no vretenica ho zvyčajne nemá také množstvo, aby mohla zabiť zdravého človeka.

Úrazový lekár Juraj Kacian.
Úrazový lekár Juraj Kacian.
Foto: int.

Boli však zaznamenané aj takéto prípady. „V prvom rade je dobré vedieť, aký had človeka uštipol, no nie vždy sa to dá, keď hneď ujde. Ranu treba iba obviazať, v žiadnom prípade nepoužívať žiadne škrtidlo, a hneď volať záchrannú službu,“uviedol úrazový lekár Juraj Kacian. Vretenica severná sa rada vyhrieva na slnku.

Prvá pomoc pri uhryznutí

Uhryznutie je charakteristické dvoma bodkami vzdialenými od seba asi 1 cm. Príznakmi otravy sú opuch, bolesti hlavy, nevoľnosť, vracanie, zrýchlený dych, pokles krvného tlaku, až po bezvedomie. Okamžite treba privolať zdravotnícku pomoc a do jej príchodu umiestniť postihnutého do stabilizovanej polohy. Je dôležité vyhnúť sa fyzickej aktivite. Uhryznutú končatinu možno podložiť a zľahka zafixovať dlahou a bandážou a ranu zľahka očistiť, pričom sa treba vyhnúť tlaku na postihnuté miesto. Jed sa nesnažte dostať z rany vytláčaním či vysávaním. Nepoužívajte škrtidlá či lieky proti bolesti.

Ako rozlíšiť zmiju od užovky

Zrenička užoviek ma okrúhly tvar, zrenička vreteníc sa podobá na zvislú oválnu štrbinku. Dá sa rozoznať už z dvoch metrov. Identifikačným znakom sú i škvrny. Vretenica má na krku kresbu v tvare V, užovka má za hlavou „podkovičku“. Vretenica má na chrbte výraznú kľukatú čiaru, užovka hnedý lemovaný pás.

    PlusTV