viac magazínov
Dara videoklip Meszároš
Šarm
EXKLUZÍVNE: Sexi zajačik Dary Rolins prehovoril.TOTO prezradil o speváčke
V Česku je najpopulárnejšou bojovníčkou. Sandra Mašková naháňa súperkám strach v ringu aj v klietke a fanúšikov teší aj šteklivými fotografiami na sociálnych sieťach.
Sexi bojovníčka pobláznila Česko: Jej polonahé FOTO vás dostanú do kolien!
V Alabame popravili najstaršieho väzňa za posledných 40 rokov.
Správy
Popravili najstaršieho väzňa: Za tento skutok vyfasoval ihlu 83-ročný zločinec!
Róbert Bezák si celú záležitosť ohľadom kauzy okolo Béreša overoval.
Správy
Tvrdé slová Róberta Bezáka. Kňaz si servítku v citlivej téme pred ústa nedával
Gabriela Koukalová priťahuje trapasy jedna radosť.
Koukalová páli ostrými, pustila sa aj do trénera Kuzminovej: Je to zbabelec!
Kandráč má za sebou skúsenosť so zlodejmi.
Šoubiznis
Hudobníka Ondreja Kandráča okradli! Neuveríte, kde ho obrali o peniaze aj doklady!
Bieloruske tenistky.
FOTO Sexi súperky Sloveniek: Bieloruské tenistky zhodili šaty a ukázali, čo nosia pod dresmi!
U Mirky Kalisovej sme zvyknutí na takýto účes, ktorý jej veľmi pristane.
Šoubiznis
FOTO VNÚTRI Najšokujúcejší záber Mirky Kalisovej: Ľudia absolútne nechápu, čo to so sebou porobila!
Švédskeho dídžeja a producenta Aviciiho našli mŕtveho v Ománe.
Správy
PRÁVE TERAZ Zomrel svetoznámy DJ Avicii!

Počas víkendu ratovali turistu, ktorého uštipol jedovatý had!

Chcel si len užiť krásny jarný víkend, no skončil v nemocnici. Posádku leteckých záchranárov v Žiline privolali k mladému turistovi, ktorého pri Chate pod Chlebom v Malej Fatre pohrýzla do ruky vretenica, ľudovo známa ako zmija.

Ide o jediný druh jedovatého hada na Slovensku a jeho uštipnutie môže mať až fatálne následky. K zranenému Tomášovi (23) priletel záchranársky vrtuľník, ktorý ho transportoval do žilinskej nemocnice.

V momente, keď mladíka uštipol had, ruka mu začala opúchať. Lekár k nemu zostúpil pomocou lanovej techniky. Na mieste mu poskytol neodkladné zdravotné ošetrenie. V stabilizovanom stave ho transportovali do Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline.

Tomáš (23) leží na úrazovej JISke v žilinskej nemocnici.
Tomáš (23) leží na úrazovej JISke v žilinskej nemocnici.
Foto: Pavol Konštiak

Lekári urobili Tomášovi všetky potrebné zákroky a jeho zdravotný stav je stabilizovaný. Leží však na úrazovej JIS-ke. K danému prípadu sa nechcel vyjadriť. „Prepáčte, ale nechce sa mi o tom hovoriť,“ povedal Tomáš (23).

Ak zákonom chránená vretenica uhryzne zdravého človeka, nie je dôvod na paniku, no treba okamžite privolať záchranárov. Jed vretenice sa účinkom podobá jedu štrkáča, no vretenica ho zvyčajne nemá také množstvo, aby mohla zabiť zdravého človeka.

Úrazový lekár Juraj Kacian.
Úrazový lekár Juraj Kacian.
Foto: int.

Boli však zaznamenané aj takéto prípady. „V prvom rade je dobré vedieť, aký had človeka uštipol, no nie vždy sa to dá, keď hneď ujde. Ranu treba iba obviazať, v žiadnom prípade nepoužívať žiadne škrtidlo, a hneď volať záchrannú službu,“uviedol úrazový lekár Juraj Kacian. Vretenica severná sa rada vyhrieva na slnku.

Prvá pomoc pri uhryznutí

Uhryznutie je charakteristické dvoma bodkami vzdialenými od seba asi 1 cm. Príznakmi otravy sú opuch, bolesti hlavy, nevoľnosť, vracanie, zrýchlený dych, pokles krvného tlaku, až po bezvedomie. Okamžite treba privolať zdravotnícku pomoc a do jej príchodu umiestniť postihnutého do stabilizovanej polohy. Je dôležité vyhnúť sa fyzickej aktivite. Uhryznutú končatinu možno podložiť a zľahka zafixovať dlahou a bandážou a ranu zľahka očistiť, pričom sa treba vyhnúť tlaku na postihnuté miesto. Jed sa nesnažte dostať z rany vytláčaním či vysávaním. Nepoužívajte škrtidlá či lieky proti bolesti.

Ako rozlíšiť zmiju od užovky

Zrenička užoviek ma okrúhly tvar, zrenička vreteníc sa podobá na zvislú oválnu štrbinku. Dá sa rozoznať už z dvoch metrov. Identifikačným znakom sú i škvrny. Vretenica má na krku kresbu v tvare V, užovka má za hlavou „podkovičku“. Vretenica má na chrbte výraznú kľukatú čiaru, užovka hnedý lemovaný pás.