viac magazínov
Pacientka musela na operáciu čakať 3 mesiace. Povedali jej, že nemajú sestry. Ilustračné foto
Rady a tipy
Zúfalstvo pacientky po skúsenosti v štátnej nemocnici: Na TOTO platím odvody?
Nový predseda vlády Peter Pellegrini upozornil novinárov, že sa príliš dlho zaoberajú jedným špáradlom.
Správy
Sledujeme ONLINE Pellegrini už má dosť novinárov: Ako dokážete tak dlho riešiť JEDNO ŠPÁRADLO?
Na Mareka Hamšíka v Banskej Bystrici zabudli.
Fiasko v Banskej Bystrici: Hamšík skončil s dlhým nosom, doma ho úplne odignorovali
Supermarket, v ktorom údajný terorista drží rukojemníkov.
Správy
 aktualizované
PRÁVE TERAZ Rukojemnícka dráma na juhu Francúzska: Ozbrojenec zajal v supermarkete ľudí, hlásia mŕtvych!
Robert Fico a Robert Kaliňák zaujali svoje miesta v poslaneckých laviciach.
Správy
FOTO Takto ste Fica s Kaliňákom nevideli roky. Ich tváre hovoria za všetko
Marika Gombitová v jeho rukách: Speváčka tiež využíva Schillove služby.
Ľudia
Známy zubár, ktorý sa stará o chrup mnohých našich celebrít, si kúpil súkromné lietadlo. Asi za milión eur
Ján Jackuliak
Šoubiznis
FOTO Neuveríte, kým neuvidíte: Z Jána Jackuliaka sa stáva namakaný Iron Man!
V Dobre vedieť! zažili Kemka a Rašla poriadnu hanbu.
Šoubiznis
TO JE ALE PORIADNA HANBA! V Dobre vedieť! sa Kemka s Rašlom vo finále strápnili ako ešte nikdy!
Modelka stále sníva o vlastnom dieťatku.
Šoubiznis
Adriana Sklenaříková prehovorila o dieťati: Dúfam, že sa nad nami príroda ešte zľutuje

Našich IT špecialistov lákajú do cudziny: Využili na to nemčinu aj známu moderátorku!

Už teraz chýba na Slovensku asi 10 000 IT špecialistov. A môžeme prísť o ďalších! V Žiline včera ohlásili jazykový kurz, ktorý je určený špeciálne pre týchto žiadaných odborníkov. Aj preto, aby sa ľahšie uplatnili v Nemecku. Ambasádorkou projektu je známa moderátorka.

Kurz nemčiny tak môže získať úplne každý. Na Slovensku jediný kurz nemčiny pre IT špecialistov prichádza do práve do Žiliny. Spoločnosť týmto projektom poukázala na nevyužitý́ potenciál na trhu a otvorila tak diskusiu o možnostiach rozsiahlejšej výučby nemeckého jazyka na vysokých školách technického zamerania.

Naši IT-čkári by mali vedieť nemčinu

„Sme presvedčení, že nielen pre nás a pre našu firmu, ale pre cely slovenský IKT trh by bolo obrovskou devízou, keby naši IT-čkári mali vyššiu znalosť nemeckého jazyka. Žijeme v stredoeurópskom priestore, nemecký trh je obrovský, nemecké firmy prichádzajú k nám,“ vraví Andrej Petrovaj, výkonný riaditeľ spoločnosti, ktorá práve týmto projektom chce docieliť, aby skúsení IT-čkári mohli ísť pracovať do Nemecka.

Nemčinu má v malíčku

Hlavnou ambasádorkou projektu sa stala Adela Vinczeová, ktorá nabáda ľudí, aby sa na kurz prihlásili. „Nemčina mi je blízka odmalička, v našej rodine bola vždy druhou rečou. Vďaka nemčine som objavila užasne knihy, otvorili sa mi životné obzory, určite ma posunula aj kariérne,“ vysvetľuje moderátorka fakt, prečo pred rokom súhlasila stať sa tvárou STENGL IT Akademie. No či sa vyzná do IT technológii sme sa však nedozvedeli.

Adela Vinczeová sa stala ambasádorkou IT.
Adela Vinczeová sa stala ambasádorkou IT.
Foto: Stengl IT

Ľudia majú možnosť

„Angličtina špecialistovi u nás nezabezpečuje okamžité uplatnenie. Je potrebná znalosť nemeckého jazyka na úrovni B1 a vyššie,“ dopĺňa Petrovaj. Do 1. ročníka v Bratislave sa ich minulý rok prihlásilo vyše 200, do najužšieho výberu sa dostali úspešne 12-ti v 3-kolovom výbere. To, že špecialisti utekajú skôr do zahraničia, je zrejme aj finančný dôvod.

Slovenskí IT špecialisti zarábajú menej, ako v Nemecku.
Slovenskí IT špecialisti zarábajú menej, ako v Nemecku.
Foto: ilustračné

Nedostatok expertov

Podľa IT Asociácie Slovenska na našom trhu je akútny nedostatok kvalifikovaných itečkárov. „Podľa prieskumu ich chýba približne 10-tisíc,“ tvrdia.

Lenže kým u nás zarobia mesačne okolo 2-tisíc eur, v Nemecku je to približne 5-tisíc. „Dôvodom odlevu mozgov nemusí byť len plat, môžu to byť aj iné dôvody - politická situácia, daňové a odvodové zaťaženie, úroveň sociálnej a zdravotnej starostlivosti a podobne,“ dodala hovorkyňa známej spoločnosti ESET Zuzana Hošalová.Trochu iné skúsenosti majú v Košiciach. Z metropoly východu chcú vybudovať obdobu známeho Silicon Valley​ v severnej Kalifornii. Usilujú sa a niečo už dosiahli. Vo firme T-Systems Slovakia napríklad v snahe získať nových zamestnancov organizovali trojmesačný kurz. Všetkých, ktorí v ňom uspeli, zamestnali. „Máme aj večernú univerzitu, ktorá umožní vzdelávanie ľuďom, ktorí chcú v danej oblasti pracovať, ale neštudovali daný odbor na univerzite,“ uviedla hovorkyňa spoločnosti Katarína Trnová. „V Košiciach je veľká konkurencia na trhu IT. Snažíme sa byť atraktívni pre expertov napríklad z pohľadu benefitov. Pred 5-7 rokmi sme si mohli vyberať záujemcov, bolo ich veľa. Teraz sa situácia zmenila. Ale napriek všetkému pozorujeme, že ľudia sa vracajú zo zahraničia, prípadne z Bratislavy. Máme zamestnancov, ktorí sa vrátili z Nemecka. Viedli ich k tomu najmä rodinné dôvody,“ dodala Katarína Trnová.