ŠKANDÁL na olympiáde: Rusi penia, Česi sa s nimi nepárali a bez pardonu ich vyrazili
ŠKANDÁL na olympiáde: Rusi penia, Česi sa s nimi nepárali a bez pardonu ich vyrazili
Na mieste nešťastia musel zasahovať aj vrtuľník.
Krimi
 aktualizované
Obrovské NEŠŤASTIE pri Poprade: Auto vletelo do skupinky školákov, život niektorých visí na vlásku!
Luiza Pinheiro
Správy
Na toto si dávajte POZOR: Študentka ZOMRELA pri počúvaní hudby cez slúchadlá, v TAKOMTO hroznom stave ju našli jej rodičia!
Prezident A. Kiska vypovedal na polícii, svedčil ako poškodený.
Správy
PREZIDENT Kiska o kauze úniku daňových informácií: Na polícii vypovedal ako poškodený
FOTO Rozprávka alebo nočná mora? S Kuzminovou a spol sa v štafete pohrali vyššie sily
FOTO Rozprávka alebo nočná mora? S Kuzminovou a spol sa v štafete pohrali vyššie sily
Kristína sa vie nahodiť.
Šoubiznis
Bývalá moderátorka RTVS sa hodila do červených plaviek: Wow, závidieť by jej mohla aj Anderson!
VIDEO: Krásna sestra Nasti Kuzminovej. Neuveríte, čo v Rusku robí
VIDEO: Krásna sestra Nasti Kuzminovej. Neuveríte, čo v Rusku robí
Herečka Milka Vášáryová si odbehla do luxusného obchodu. Pozrite, čo nakupovala a ako ju predavačky obskakovali!
Šarm
Herečka Milka Vášáryová si odbehla do luxusného obchodu. Pozrite, čo nakupovala a ako ju predavačky obskakovali!
Leoš Mareš poriadne prekvapil: Namiesto veľkých príprav, tajná svadba plná romantiky!
EMMA
Leoš Mareš poriadne prekvapil: Namiesto veľkých príprav, tajná svadba plná romantiky!

FOTO Najťažšia ferrata na Slovensku: TOTO je výzva pre machrov!

Adrenalínový chodník vybavený lanami a železnými stúpačkami nájdete v srdci Slovenska. Najnáročnejšiu ferratu u nás sprístupnili len nedávno na Skalke pri Kremnici. Má tri cesty, ktorými už prešli desiatky lezcov. Nie každý si ale trúfol na trasu s najväčšou obťažnosťou. Tá vzbudzuje rešpekt aj u skúsených horolezcov. Tým, že ide po kolmici, sčasti aj do previsu, s minimom kramlí.

Ide predĺžený víkend, takže si môžete ferratu vyskúšať aj vy. Trúfnu si však na ňu len tí najodvážnejší! Najťažšia slovenská via ferrata je na Skalke pri Kremnici. Turistom ju sprístupnili koncom októbra. Trasa začína na Peknej vyhliadke a vedie hrebeňovou červenou turistickou značkou. Obľúbenou atrakciou na nej je tiež nedávno zrekonštruovaný Gergelyho tunel.

Otvorená celoročne

Unikátna via ferrata je jednosmerná a má tri cesty. Komín s obťažnosťou C, Trubačova veža B a Výzva s obťažnosťou E, ktorá je najnáročnejšou na Slovensku. Odvážlivcov tam čaká 420 metrov oceľových lán s výškou skalných ciest 80 metrov. Pre menej skúsených a rodiny s deťmi je vhodná skala Jánošíkova diera s obťažnosťou B.

Celý projekt stál 22 500 eur, pričom 10-tisícovou sumou prispel kraj, cez 7-tisíc dala oblastná organizácia cestovného ruchu a 5-tisíc investovalo mesto.

Špeciálnu výbavu do náročného terénu požičiavajú v Relax centre na Skalke. Záujem je vraj veľký. „Od otvorenia sme mali zhruba 20 požičaní, no niektorí si nosia vlastnú výstroj. Takže presné záznamy o návštevnosti nemáme,“informovali nás v centre. Pripomenuli, že ferrata je otvorená celoročne. „Na snehu je to oveľa náročnejšie, ale určite sa nájdu takí, čo tam vyrazia aj v zime,“ dodali.

Fučia aj horolezci

Komín si už stihla vyskúšať aj partia z Vrútok. „Vedie skalnými puklinami a nie je tam až taká výška,“ hovorí Martin. Trubačova veža je na tom podľa neho technicky veľmi podobne. „Pridáva jej faktor, že je vedená vo výške a človek má pod sebou niekoľko desiatok metrov,“ vysvetlil. Priznal však, že na Výzvu odvahu nenašli. „Celou cestou ide po kolmici, sčasti aj do previsu, s minimom kramlí. Na to si veru netrúfam,“dodal skromne.

Kremničan Dominik však neodolal. Výzvu zdolal pred pár dňami s dvomi kamarátmi. Obťažnosti jej vtedy pridával napadnutý sneh a vietor. „Hĺbka pod nami bola miestami 40 metrov. Najmä ruky tam dostanú poriadne zabrať, preto je dôležité nezabudnúť si takzvaný odsedák. Umožňuje oddýchnuť si visiac na skale,“ vysvetlil.

Posledných pár metrov vraj stena ťahá lezca dozadu. Keďže ide o previs, práve tam začali chalani chápať, prečo je cesta označovaná ako najťažšia. „Po tomto náročnom úseku sme sa dostali k tabuľke s nápisom „Gratulujeme, zdolali ste Výzvu“. Preliezli sme hranu a so skvelým pocitom odkráčali krásnou Skalkou smerom domov,“uzavrel spokojne.

Myslite na poistenie

Dalibor Schmidt z Horskej služby Kremnické vrchy radí, že na Skalke treba začať ľahšou trasou. „Mnohí sa preceňujú, no na Výzvu by mali ísť postupne a veľmi dobre si premyslieť, v akom počasí tam pôjdu,“ hovorí. „Netreba tam ísť za každú cenu, je naozaj ťažká,“podotkol s tým, že určite nie je pre bežného turistu.

Prízvukuje, že keď sa tam už vyberiete, dôležité je nezabudnúť na poistenie, ktoré uhradí prípadný zásah záchranárov. „Už sme tam jednému človeku pomáhali. Nezvládol to fyzicky a v strede trasy sme ho museli spúšťať dole,“ vysvetlil.

POVINNÁ VÝSTROJ

Sedačka s tlmičom pádu

Prilba

Pevná obuv

Rukavice (kožené, alebo gumené)

Pomôže, keď neleziete s batohom

Odporúčame