Tip redakcii
Orly Zora a Štefánia: Cestovateľky z východu Slovenska opäť prekvapili!
Tip redakcii Diskusia ()
Tip redakcii
Sagan v cieli 13. etapy.
FOTO Sagan po heroickom víťazstve v cieli 13. etapy nešetril záhadnými gestami: Najväčší šok zažil pred tímovým autobusom!
Nebude to prechádzka ružovou záhradou! Informácia o rozchode cyklistu Petra Sagana (28) s manželkou Katkou šokovala celé Slovensko. Idylka o šťastnom páre tak skončila po tom, čo jazdec tímu Bora – Hansgrohe priamo počas Tour de France, zavesil na facebook status o rozpade vzťahu. Zdá sa, že rozvod je na spadnutie, preto z okolia cyklistu už prenikajú správy o tom, že boj o niekoľko miliónový majetok bude poriadne ostrý. Pozrite, o čo všetko môže ísť v jeho rozvode.
Rozchod Petra Sagana s manželkou Katkou naberá grády: Začala sa drsná bitka o milióny. O TOTO všetko ho môže pripraviť!
Katka Saganova bola pred ohláseným rozchodom nevídane aktívna na sociálnych sieťach
Relax
Užíva si život a Marlona! Pozrite sa, aké príspevky dávala Katka Saganová na sociálne siete tesne pred rozchodom
Rozchod Petra Sagana s manželkou Katkou je témou číslo jedna. Podľa informácii z okolia slovenského cyklistu však už dvojica spolu nežije niekoľko týždňov. Aj to preto nerobí nášmu jazdcovi na Tour de France žiadny problém „hodiť očko“ po krásnych ženách, ktoré sa obšmietajú v zákulisí slávnych pretekov.
Sagan to bez manželky rozbalil vo veľkom štýle: Tieto FOTO hovoria za všetko!
Máriu dnes pochovali v obci Horné Mýto.
Krimi
Emotívny POHREB Márie († 40) dobodanej 20 ranami: Tvár zavraždenej dcéry hladila matka do poslednej chvíle
Z Emmy vyrástla poriadna sexi kosť.
Šoubiznis
FOTO VNÚTRI Mladá slovenská speváčka opäť vystrkuje rožky: Bradavky v hlavnej úlohe!
Gizka Oňová s manželom
Šarm
Gizka Oňová sa doma poriadne zapotí! Televízna svokra prezradila, čo od nej manžel vyžaduje
žralok, Gwyneth Paltrow
Šarm
Biely ŽRALOK na Malorke! Do mora v okolí obľúbeného letoviska celebrít priplával najnebezpečnejší morský predátor
Alica Takáčová bola dramaturgička a zakladateľka populárnej relácie Zlatá brána.
Správy
Veľmi smutná správa: Zomrela zakladateľka legendárnej relácie Zlatá brána!

Orly Zora a Štefánia: Cestovateľky z východu Slovenska opäť prekvapili!

Ochranári osádzajú vtákom vysielačky.

Zora a Štefánia sú minuloročné mláďatá orlov kráľovských, ktoré sledujú ornitológovia z Ochrany dravcov na Slovensku pomocou GPS vysielačiek. Samičky prekvapili svojimi cestovateľskými kúskami. Naposledy navštívili už aj Bielorusko.

Vysielačky samičkám osadili odborníci v rámci medzinárodného projektu LIFE Pannon Eagle. Údaje z vysielačiek pomáhajú odkrývať nielen tajomstvá zo života orlov, ale aj nelegálne praktiky ľudí.

„V lete 2017 sme v rámci projektu LIFE PannonEagle šiestim mláďatám orlov kráľovských osadili GPS vysielačky, z toho trom zo západného Slovenska a trom z východného Slovenska. Ide o ľahké zariadenia, ktoré sú na telo upevnené podobne ako batoh, pričom batériu priebežne dobíja malý solárny panel,“ hovorí Tomáš Veselovský z Ochrany dravcov na Slovensku.

Údaje z vysielačiek sú mimoriadne cenné. „Zisťujeme, v ktorom území sa mladé jedince pohybujú a zároveň podľa charakteru lokalizácií vieme, či sú v poriadku. Aktuálne sú GPS vysielačky aktívne už iba na orliciach Zore a Štefánii z východného Slovenska,“ pokračuje Veselovský.

Jedno mláďa uhynulo minulý rok na respiračné ochorenie, orlicu Zuzanu našli po Vianociach v blízkosti obce Diakovce otrávenú návnadou, ktorú tam umiestnil človek. Ďalšie dva dravce Sára a Peter zmizli bez stopy. „Viackrát sme skontrolovali široké územie v oblasti naposledy vysielaných údajov, ale nepodarilo sa ich nájsť. Predpokladáme, že môže ísť aj o poruchu zariadenia,“ myslí si Veselovský.

Ako upozornil, orol kráľovský je na Slovensku veľmi vzácny. Každý jedinec je preto mimoriadne cenný pre životaschopnosť populácie. Minulý rok na Slovensku hniezdilo iba 55 párov. V celom Panónskom regióne, ktorý zahŕňa časti Slovenska, Českej republiky, Maďarska, Srbska a Rakúska bolo len necelých 300 párov.

Orly pohlavne dozrievajú a zapájajú sa do rozmnožovacieho cyklu v štvrtom alebo piatom roku. Celý život sa stretávajú s rôznymi nástrahami a prekážkami - od nedostatku potravy, cez kolízie s automobilovou a vlakovou dopravou, až po nelegálne otravy a zástrely. Pritom orol kráľovský môže žiť vo voľnej prírode desiatky rokov. Dôkazom je samec, ktorého našli uhynutého maďarskí odborníci tento rok na jar. „Vďaka údajom z ornitologického krúžku vieme, že ako mláďa ho pred 23 rokmi okrúžkoval na východnom Slovensku Štefan Danko. Keby sa aj tento orol nestal obeťou otrávenej návnady, tak by s vysokou pravdepodobnosťou vychovával ďalšie potomstvo,“ doplnil Veselovský.

Údaje z GPS vysielačiek ukázali, že orlica Zora navštívila už 9 krajín a Štefánia dokonca 10. Nezávisle od seba urobili prelet až do Bieloruska. Teraz sa zdržiavajú v Maďarsku. „Údaje potvrdzujú známu pravdu, že príroda nepozná štátne hranice. Preto aj prístup k ochrane orlov kráľovských si vyžaduje medzinárodnú spoluprácu,“ uzavrel Veselovský.

    PlusTV