Tip redakcii
Orly Zora a Štefánia: Cestovateľky z východu Slovenska opäť prekvapili!
Tip redakcii Diskusia ()
Tip redakcii
1988: Princezná Diana drží v náručí princa Harryho.
Relax
Princezná Diana ovplyvnila kráľovskú svadbu viac ako by ste si mysleli: 6 detailov, z ktorých ju bolo cítiť
Andrej Kiska chce viac o svojich plánoch povedať ku koncu roka.
Správy
Kiska o svojich plánoch: Týchto ľudí chce mať aj naďalej po svojom boku
Lucia Javorčeková
FOTO Sexi slovenská cyklistka sa odviazala: Svoje nahé megaprsia ukázala celému svetu!
Zarezané rozkroky sexi športovkýň vás rozpália: Priliehavý odev odtajnil celému svetu úplne všetko!
FOTO Zarezané rozkroky sexi športovkýň vás rozpália: Priliehavý odev odtajnil celému svetu úplne všetko!
Koaličná rada v Parlamente Slovenskej Republiky.
Správy
Bugár to povedal na plné ústa: Ministerka vnútra Saková vie, kto bude NOVÝM policajným prezidentom!
Kráľovná Alžbeta, svadba Meghan Harry
Šarm
Ďalšie FOTO zo svadby: Všetci hostia si dali na outfitoch záležať, ale kráľovná zatienila aj Victoriu Beckham
Finančník Patrik Tkáč prekvapil zmeneným imidžom.
Šoubiznis
MÓDNA POLÍCIA z muzikálu Bambuľka: Radikálne zmenený milionár Tkáč či Haasová v oranžových pančuchách!
Predstavte si, pred svadbou princa Harryho (33) a Meghan Markle (36) ich vyvenčila už pri dvoch iných príležitostiach! Čo nemala po nedávnom pôrode čas na nákupy?
EMMA
Trucujúca Kate Middleton: Na svadbu Meghan prišla v starých šatách
meg
žena.sk
Na prvý pohľad jednoduchá! Všimli ste však Meghaninu vlečku? Zväčšite si svadobnú fotku, čo tam má! (FOTO)

Orly Zora a Štefánia: Cestovateľky z východu Slovenska opäť prekvapili!

Ochranári osádzajú vtákom vysielačky.

Zora a Štefánia sú minuloročné mláďatá orlov kráľovských, ktoré sledujú ornitológovia z Ochrany dravcov na Slovensku pomocou GPS vysielačiek. Samičky prekvapili svojimi cestovateľskými kúskami. Naposledy navštívili už aj Bielorusko.

Vysielačky samičkám osadili odborníci v rámci medzinárodného projektu LIFE Pannon Eagle. Údaje z vysielačiek pomáhajú odkrývať nielen tajomstvá zo života orlov, ale aj nelegálne praktiky ľudí.

„V lete 2017 sme v rámci projektu LIFE PannonEagle šiestim mláďatám orlov kráľovských osadili GPS vysielačky, z toho trom zo západného Slovenska a trom z východného Slovenska. Ide o ľahké zariadenia, ktoré sú na telo upevnené podobne ako batoh, pričom batériu priebežne dobíja malý solárny panel,“ hovorí Tomáš Veselovský z Ochrany dravcov na Slovensku.

Údaje z vysielačiek sú mimoriadne cenné. „Zisťujeme, v ktorom území sa mladé jedince pohybujú a zároveň podľa charakteru lokalizácií vieme, či sú v poriadku. Aktuálne sú GPS vysielačky aktívne už iba na orliciach Zore a Štefánii z východného Slovenska,“ pokračuje Veselovský.

Jedno mláďa uhynulo minulý rok na respiračné ochorenie, orlicu Zuzanu našli po Vianociach v blízkosti obce Diakovce otrávenú návnadou, ktorú tam umiestnil človek. Ďalšie dva dravce Sára a Peter zmizli bez stopy. „Viackrát sme skontrolovali široké územie v oblasti naposledy vysielaných údajov, ale nepodarilo sa ich nájsť. Predpokladáme, že môže ísť aj o poruchu zariadenia,“ myslí si Veselovský.

Ako upozornil, orol kráľovský je na Slovensku veľmi vzácny. Každý jedinec je preto mimoriadne cenný pre životaschopnosť populácie. Minulý rok na Slovensku hniezdilo iba 55 párov. V celom Panónskom regióne, ktorý zahŕňa časti Slovenska, Českej republiky, Maďarska, Srbska a Rakúska bolo len necelých 300 párov.

Orly pohlavne dozrievajú a zapájajú sa do rozmnožovacieho cyklu v štvrtom alebo piatom roku. Celý život sa stretávajú s rôznymi nástrahami a prekážkami - od nedostatku potravy, cez kolízie s automobilovou a vlakovou dopravou, až po nelegálne otravy a zástrely. Pritom orol kráľovský môže žiť vo voľnej prírode desiatky rokov. Dôkazom je samec, ktorého našli uhynutého maďarskí odborníci tento rok na jar. „Vďaka údajom z ornitologického krúžku vieme, že ako mláďa ho pred 23 rokmi okrúžkoval na východnom Slovensku Štefan Danko. Keby sa aj tento orol nestal obeťou otrávenej návnady, tak by s vysokou pravdepodobnosťou vychovával ďalšie potomstvo,“ doplnil Veselovský.

Údaje z GPS vysielačiek ukázali, že orlica Zora navštívila už 9 krajín a Štefánia dokonca 10. Nezávisle od seba urobili prelet až do Bieloruska. Teraz sa zdržiavajú v Maďarsku. „Údaje potvrdzujú známu pravdu, že príroda nepozná štátne hranice. Preto aj prístup k ochrane orlov kráľovských si vyžaduje medzinárodnú spoluprácu,“ uzavrel Veselovský.