Anka sa rozhodla odísť zo sveta veľmi dramatickým spôsobom.
Regióny
Záhadnú smrť obesenej krásnej študentky Anky (†16) objasnili: Polícia vie, čo sa stalo!
Každého poteší, keď dostane čo-to zo svojich zaplatených peňazí naspäť. Ilustračné foto
Video
Ficove príplatky za nočné služby dostali zelenú. Za hlasovala aj opozícia
Radek Smoleňák si po odchode zo Slovana nedal servítku pred ústa!
Šport
Špina vyplávala na povrch! Bývalý hráč hokejového Slovana prehovoril. Tento človek ničí klub
Ilustračné foto
Domov
Pre pár eur navyše prichádzajú ľudia o zdravie. Náš redaktor zisťoval, ako je to naozaj s nočnými zmenami
Slávny filmový Kraus je presne taký cholerik, ako bol aj sám herec.
Zaujímavosti
Pikantné tajomstvo herca Jiřího Kodeta: Šokuje vás, ktorú ženu zviedol!
Ako dvojičky! Rozkošná fotografia Dary Rolins s dcérou pod vianočným stromčekom vás dostane
Ako dvojičky! Rozkošná fotografia Dary Rolins s dcérou pod vianočným stromčekom vás dostane
Ivana Gáborík
Šoubiznis
FOTO Ivana Gáborík je späť v Amerike: TOTO robí s kamarátkami, keď jej manžel nie je nablízku!
Britka tvrdí, že máva sex s duchmi.
Zaujímavosti
TÁTO žena styk s mužmi nevyhľadáva: Tvrdí, že jej sexuálnymi partnermi sú duchovia!
Nemal predsa len mlčať? Ako sa teraz Viktor Vincze pozerá na odhalenie svojho problému? Jedna veta hovorí za všetko
Nemal predsa len mlčať? Ako sa teraz Viktor Vincze pozerá na odhalenie svojho problému? Jedna veta hovorí za všetko

FOTO Psík Apolko žije pod mostom už 13 rokov, teraz zmizol: Kam sa stratil slovenský Hačikó?

Takmer každý určite pozná príbeh najvernejšieho psa. Japonský Hačikó čakal na svojho pána aj dlhé roky po jeho smrti. Príbeh oddaného priateľa dojal celý svet. Slovensko však pred niekoľkými mesiacmi spoznalo podobného psíka, ktorý žije v bratislavskom prístave už neuveriteľných 13 rokov.

Slovenský Hačikó mal podstúpiť náročnú operáciu.
Slovenský Hačikó mal podstúpiť náročnú operáciu.
Foto: Karol Farkaš

Apolko, Oriešok, či Bobík - to je niekoľko mien, ktorými ľudia volajú tuláka z bratislavského prístavu. Sivého orieška zachránili robotníci pred 13 rokmi.

Podľa slov miestneho taxikára priplával na kuse dreva po Dunaji, iní tvrdia, že patril bezdomovcovi, ktorý zomrel. O túlavom havkáčovi koluje množstvo príbehov a nikto už nevie, ktorý z nich je vlastne pravdivý.

Apolko žije v bratislavskom prístave už 13 rokov.
Apolko žije v bratislavskom prístave už 13 rokov.
Foto: ada

Isté však je, že Apolko svoj domov nikdy neopustil. V prístave má postavený prístrešok a rôzni ľudia ho tam kŕmia. Cez deň zvykol chodievať na potulky po meste, vždy sa však vrátil pod most do prístavu.

"Je to inteligentný psík, chodieval na obchôdzky až k autobusvej stanici, ale vždy sa vrátil späť," tvrdí pani, ktorá ho pozná takmer celý život. Teraz sa objavili názory, že Apolko by ďalšiu zimu nemusel prežiť.

Aktivistka Monika Kozelová spolu so svojimi kolegyňami zo Slovenskej aliancie ochrancov zvierat odviezli havkáča k veterinárovi. Zistili, že trpí silným šelestom na srdci a nádorom na semenníkoch.

Starý chlpáč by tak mal podstúpiť operáciu a hneď potom by sa mal vybrať do nového domova. Nie všetci s tým však súhlasia.

Apolko z prístavu zmizol.
Apolko z prístavu zmizol.
Foto: ada

"Viackrát som videla, že volali Slobodu zvierat, aby ho odchytila. Bolo to však skôr týranie, on nechce ísť preč, jeho domov je v prístave," hovorí Jana Miklovičová, ktorá Apolka spoznala pred 13 rokmi.

"Nie je isté kde sa tam vzal, no ak by sa priplavil po Dunaji, nečakával by pri schodoch," tvrdí pani Jana. Podľa nej premiestnenie psíka bude znamenať jeho smrť.

"Ak by bolo reálne nájsť mu nový domov, tak za tých 13 rokov sa niekto nájde. Jeho domovom je prístav," dodáva. Nad búdami, v ktorých Apolko býva pribudli oznamy o tom, že podstúpil veterinárnu prehliadku a má mať prísnu diétu.

Apolko žije v bratislavskom prístave už 13 rokov.
Apolko žije v bratislavskom prístave už 13 rokov.
Foto: ada

"Samozrejme, že mu treba poskytnúť veterinárnu starostlivosť. Pani Julka, ktorá robí v prístave mu dokonca kupuje aj tabletky na odčervenie, proti kliešťom a ošetruje mu ranky. Treba ho ale nechať vo svojom domove," je presvedčená pani Jana.

Kam zmizol?

Pred niekoľkými dňami Apolko z prístavu skutočne zmizol. Rozpútala sa búrlivá diskusia o tom, či je naozaj potrebné psíka operovať alebo premiestniť inde. Nakoniec sa v piatok našiel.

"Apolko je v poriadku, má po operácii a zotavuje sa," napísala pani Olenočinová, ktorá je jednou z tých, čo sa o tuláka starajú, na sociálnej sieti. Psík je vraj v dobrých rukách.

Z diskusie pod príspevkom však vyplýva, že ho chcú vrátiť naspäť pod most.

"Pes je spoločenské zviera a aj keď si niektorí myslia, že Apolkovi bude najlepšie tam, kde to pozná, nie je to pravda. Každý psík potrebuje ľudský dotyk a pravidelnú stravu. A tento obzvlášť," myslí si veterinár Július Kocúr. Ako sa bude vyvíjať osud slovenského Hačika, zrejme, ukáže až čas.

Názor odborníka

Veterinár MVDr. Július Kocúr tvrdí, že operácia nie je nikdy bezpečná. "Čím je psík starší, tým je väčšie riziko. Ani nie pri samotnej operácii ako pri prebúdzaní z anestézie, pri ktorom sa zvýši krvný tlak. No ak je nádor zhubný, o 2-3 by ho museli operovať aj tak. Alebo by rovno zomrel v bolestiach. Ak aj zhubný nie je, závisí od toho, aký je veľký. Môže mu narásť a prekážať v chôdzi, čo by mu opäť spôsobovalo problémy. Operácia je teda nevyhnutná. Čo sa týka premiestnenia do nového domova - ak aj ide o psíka, ktorý pod mostom žil dlhé roky, najlepšie, čo môže niekto preňho urobiť je, dať mu lásku a domov. Pes je odjakživa spoločenský tvor a aj keď je zvyknutý bývať pod mostom, nič sa nevyrovná pravidelnej strave a blízkosti človeka. Dôležité ale je, aby sa našiel človek, ktorý je ochotný zobrať si starého chorého psa a investovať doňho čas a aj peniaze."

Vianočné tipy na darček

    Odporúčame