viac magazínov
Pacientka musela na operáciu čakať 3 mesiace. Povedali jej, že nemajú sestry. Ilustračné foto
Rady a tipy
Zúfalstvo pacientky po skúsenosti v štátnej nemocnici: Na TOTO platím odvody?
Nový predseda vlády Peter Pellegrini upozornil novinárov, že sa príliš dlho zaoberajú jedným špáradlom.
Správy
Sledujeme ONLINE Pellegrini už má dosť novinárov: Ako dokážete tak dlho riešiť JEDNO ŠPÁRADLO?
Na Mareka Hamšíka v Banskej Bystrici zabudli.
Fiasko v Banskej Bystrici: Hamšík skončil s dlhým nosom, doma ho úplne odignorovali
Supermarket, v ktorom údajný terorista drží rukojemníkov.
Správy
 aktualizované
PRÁVE TERAZ Rukojemnícka dráma na juhu Francúzska: Ozbrojenec zajal v supermarkete ľudí, hlásia mŕtvych!
Robert Fico a Robert Kaliňák zaujali svoje miesta v poslaneckých laviciach.
Správy
FOTO Takto ste Fica s Kaliňákom nevideli roky. Ich tváre hovoria za všetko
Marika Gombitová v jeho rukách: Speváčka tiež využíva Schillove služby.
Ľudia
Známy zubár, ktorý sa stará o chrup mnohých našich celebrít, si kúpil súkromné lietadlo. Asi za milión eur
Ján Jackuliak
Šoubiznis
FOTO Neuveríte, kým neuvidíte: Z Jána Jackuliaka sa stáva namakaný Iron Man!
V Dobre vedieť! zažili Kemka a Rašla poriadnu hanbu.
Šoubiznis
TO JE ALE PORIADNA HANBA! V Dobre vedieť! sa Kemka s Rašlom vo finále strápnili ako ešte nikdy!
Modelka stále sníva o vlastnom dieťatku.
Šoubiznis
Adriana Sklenaříková prehovorila o dieťati: Dúfam, že sa nad nami príroda ešte zľutuje

FOTO Na cestách buďte zodpovední: TOTO sú najrizikovejšie faktory!

Mladí muži za volantom sú najrizikovejším faktorom v cestnej premávke na Slovensku, rovnako ako vo svete. Vyplýva to zo štatistík nehodovosti pod vplyvom alkoholu. Ale nielen na nich sa chce zamerať šiesty ročník osvetovej kampane Deň zodpovednosti na slovenských cestách, ktorej súčasťou je aj dopravno-preventívna akcia.

Tá je naplánovaná do nedele 17. septembra v ôsmich slovenských mestách a začína sa dnes v Bratislave. Cieľom je apelovať na vodičov, aby nekonzumovali alkohol pred jazdou a zároveň upozorniť na fakt, že najviac dopravných nehôd pod vplyvom alkoholu sa stáva počas predĺžených víkendov a sviatkov.

>>Robotníci na stavbe v Bratislave mali rušny deň: Tomu sa povie BOMBOVÝ nález!<<

"Posolstvo, ktoré chceme zdôrazniť, je, že keď pijem, auto ostane doma a každý deň by mal byť dňom zodpovednosti pre každého z nás," uviedla na tlačovej besede Jana Shepperd, prezidentka Slovenského združenia výrobcov piva a sladu.

Organizátori akcie v tejto súvislosti upozorňujú na hlavné faktory vplyvu alkoholu na vodiča. Ide o stratu sebakontroly, kedy sa mnoho vodičov domnieva, že napriek všetkému jazdí bezpečne, ale taktiež spôsobuje impulzívne a riskantnejšie správanie, zhoršuje reakčný čas a koordináciu pohybov.

Najrizikovejší sú vraj mladí muži za volantom.
Najrizikovejší sú vraj mladí muži za volantom.
Foto: SZVPaS

Zároveň dochádza k strate kontroly nad vozidlom, zmenšuje zorné pole a spôsobuje rozostrené vnímanie situácie na ceste. Po požití alkoholu sa tiež zvyšuje pravdepodobnosť nehody.

Napríklad pri 0,5 promile o 100 percent, pri 0,8 promile až o 400 percent. "Človek, ktorý je ovplyvnený alkoholom, vôbec nepotrebuje, aby sa stretol s niekým iným na ceste. On je schopný nabúrať aj sám, stačí, že má pevnú prekážku na ceste alebo vedľa," doplnil riaditeľ odboru dopravnej polície Prezídia Policajného zboru Ján Ignaták.

Sadnúť za volant pod vplyvom alkoholu sa pritom neoplatí ani po finančnej stránke. Aj bez poškodenia auta a bez toho, aby bol niekto zranený alebo usmrtený, môže vyjsť takto jazda nezodpovedného vodiča po zastavení policajnou hliadkou vyše 1200 eur.

Predĺžené víkendy sú najnebezpečnejšie

Za prvých osem mesiacov tohto roka sa stalo vyše 9000 dopravných nehôd, z toho viac ako 960 bolo zavinených alkoholom. Takmer 60 percent z nich sa stalo cez víkendy, vrátane piatku, najnebezpečnejšie sú predĺžené víkendy a sviatky, kedy sa zvyšuje počet nehôd o 30 percent.

Medzi najrizikovejšie mesiace patrí december, najviac opitých vodičov sadá za volant medzi 16.00 a 3.00 h nasledujúceho dňa. Až tri štvrtiny nehôd pod vplyvom alkoholu sa stane v obci, čo znamená, že Slováci podceňujú hlavne krátke jazdy. Najmenej zodpovední sú hlavne mladí vodiči vo veku 18 až 24 rokov, teda s vodičskou praxou do piatich rokov.

Aj keď je zákonom zakázané len požívanie alkoholu, a nie aj pitie, jedenie a fajčenie, rezort dopravy neodporúča z hľadiska bezpečnosti ani takéto aktivity.

"Ak dodržiavam pitný režim a napijem sa za volantom trocha vody, to ešte nie je to pitie, ktoré máme na mysli. Ale ak si niekde zoberiem v rýchlom občerstvení a celý obed sa snažím za volantom počas šoférovania skonzumovať, tak to je to, čo pokladáme za nebezpečné a riskantné," zdôraznil Milan Troška, vedúci oddelenia bezpečnosti cestnej premávky (BECEP) z Ministerstva dopravy a výstavby SR.