Tip redakcii
Vodiči, s týmto ste nerátali! Poisťovne vás riadne popreháňajú a nakoniec nedostanete ani euro
Tip redakcii Diskusia ()
Tip redakcii
Emily Ratajkowski.
FOTO Najsexi modelka mieri do formule: Jej pornozábery obdivuje celý svet, kamerám ukázala nahý rozkrok!
meghan, harry, sobáš
Šarm
Nadávajúca nevesta: Úškrny snúbencov a nadávka Meghan po obrade. Kráľovská svadba ani zďaleka nebola podľa protokolu
Peter Sagan.
Sagan prezradil veci, ktoré ste o ňom netušili: Prehovoril o rodine aj odhalil VEĽKÉ GUMENÉ TAJOMSTVO!
Video zo 7. októbra zachytáva spor trojice mužov v tmavom oblečení a jedného v svetlých nohaviciach. Podľa stránky Justice For Timothy má ísť o Branislava a jeho kamarátov a Nishita.
Krimi
VIDEO Vražda Braňa († 37) v centre Bratislavy: Takto hodnotí šokujúce zábery bývalý KRIMINALISTA!
Suverénna a prirodzená. Taká je novopečená vojvodkyňa zo Sussexu.
Rady a tipy
ÚPLNE BEZ HANBY Suverénna Meghan (36): Celému svetu hrdo ukázala všetky svoje nedostatky!
Vinczeovci sa paradoxne bližšie spoznali na Sajfovej svadbe.
Šoubiznis
Definitívny KONIEC veľkého kamarátstva Adely Vinczeovej a Sajfu: Moderátorka nám povedala, kto ich rozdelil!
Kramárove dievčatá si opäť užívajú exotiku.
Šoubiznis
Nečakaný krok Kramárovej ženy a dcéry: Odchod zo Slovenska!
meg
žena.sk
Harryho svadobné slzy: Pozrite sa, čím dojala Meghan svojho nastávajúceho počas obradu! (FOTO)
Miro Žbirka
Šarm
FOTO: Osláviť vstup do manželstva princa Harryho s Meghan Marklovou prišiel aj Meky Žbirka!

Vodiči, s týmto ste nerátali! Poisťovne vás riadne popreháňajú a nakoniec nedostanete ani euro

Preplatenie škody na čelnom skle zo zákonnej postky nie je vôbec jednoduché.

Zdalo sa to byť jasné! Najvyšší súd potvrdil stanovisko Národnej banky Slovenska o tom, že poisťovne majú preplácať čelné sklá poškodené kameňmi spod kolies oproti idúcich alebo obiehajúcich áut. No poisťovne majú iný názor. Vyzerá to tak, že peniaze nedostane každý!

Ak odskočený kamienok spod kolesa auta poškodí čelné sklo na vašom vozidle, náklady na opravu má uhradiť poisťovňa z povinného zmluvného poistenia auta, ktoré svojou prevádzkou spôsobilo škodu na vašom aute. No k peniazom sa len tak ľahko nedostanete.

„Najvyšší súd rozhodol len o tom, že odskočený kamienok z auta súvisí s prevádzkou motorového vozidla. Stále však platí, že je nutné vždy zistiť, od ktorého auta kamienok odskočil, a teda z koho poistenia zodpovednosti sa bude škoda hradiť,“ pripomína Jozefína Žáková, generálna riaditeľka Slovenskej asociácie poisťovní.

Čo je vlastne dôkaz?

V tom lepšom prípade sám vinník, teda vodič auta, od ktorého kamienok odskočil, nahlási svojej poisťovni, že spôsobil škodu inému vozidlu. No okrem toho musí aj preukázať, že škodu naozaj spôsobil.

„Teda predloží relevantné dôkazy, že za škodu skutočne zodpovedá. Jednoznačným dôkazom je napríklad záznam z kamery. Na druhej strane napr. čestné prehlásenie „vinníka“ za jednoznačný dôkaz bez ďalších podporných dôkazov považovať nemožno, pretože je obvykle prakticky je nemožné, aby vodič auta videl, že spoza jeho kolies vyletel kamienok,“ vysvetľuje Žáková postup poisťovní.

Anketa

Aké sú vaše skúsenosti s poisťovňami?

našťastie len dobré 15% veľmi zlé 85%Celkový počet hlasujúcich: 128

Chyť vodiča a legitimuj ho!

Ešte zložitejší postup vás čaká, ak vinník nechce nahlásiť škodu svojej poisťovni.

„Poškodený môže uplatniť svoj nárok na náhradu škody voči jeho poisťovni sám. V takom prípade však on sám musí vierohodne preukázať, kto presne a v akom rozsahu mu škodu spôsobil,“ dodáva Žáková.

V praxi to znamená, že pri odskočenom kamienku musíte zastaviť vodiča – vinníka a zistiť jeho totožnosť, prípadne si aspoň opísať evidenčné číslo jeho vozidla. Ako toto všetko zvládnuť za rušnej premávky, už poisťovne nevysvetľujú.

Naštvaní šoféri: To myslíte vážne?

Slováci netaja rozhorčenie nad týmto postupom. „Keď odletí kamiónu od zadného kolesa kameň do môjho čelného skla, tak si niekto v poisťovni naozaj myslí, že ten kamionista si to všimol a skutočne tuší, že niečo spôsobil a mal by zastať? Šanca je asi len v prípade, že ten kamienok odfrkne od kolesa nejakého povozu ťahaného koňmi. Potom má poškodený akú takú šancu zistiť vinníka a zastaviť ho na mieste nehody. Poisťovne sú fakt čistý podvod,“ píšu čitatelia.

Všetko je podľa zákona

Poisťovne sa bránia tým, že pri likvidácii poistnej udalosti postupujú v zmysle zákona. Ak sa chcete vyhnúť naťahovačkám, oplatí sa investovať do kamery v aute alebo mať havarijnú poistku. Vtedy sa nezisťuje, kto vám poškodil auto, nemusíte sa hrať na detektíva a nikoho naháňať.

Rozdiel medzi povinnou a havarijnou poistkou

  • havarijné poistenie: poškodený nahlasuje poisťovni poistnú udalosť s popisom okolností vzniku. Poisťovňa po prešetrení uhrádza škodu priamo poškodenému, bez ohľadu na to, kto škodu spôsobil.
  • povinné zmluvné poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla: ak poškodený nemá havarijné poistenie a náhradu škody bude požadovať z povinnej poistky domnelého vinníka, poisťovňa by mala šetriť, od ktorého auta kamienok odskočil. Poisťovňa uhrádza škodu nie poistenému, ale tomu, komu poistený škodu spôsobil.

TOP z výberu Plus 7 dní

Novinky z výberu ZENA.sk, WANDA.sk a TREND.sk

Výber z magazínov