viac magazínov
Peter Sagan v Šamoríne
FOTO Sagan dorazil so Šamorína ako práva hviezda: Pozrite sa, čo si dovolil Peter ukázať!
Igor Bukovský
Šoubiznis
Expert na výživu Igor Bukovský opäť šokuje: Jesť dve hodiny pred spaním, aby ste nepribrali? NEZMYSEL!
Pozrite si prehľadný kalendár, kedy  kvitnú ktoré alergény, aby ste sa vedeli brániť.
Rady a tipy
Prehľadný kalendár pre alergikov: Ktorý mesiac bude najhorší pre vás?
Pátracia akcia na Liptove sa skončila smutne.
Krimi
práve sa stalo
AKTUÁLNE Rodinka s deťmi sa prevrátila v dravej rieke: Dobrodružstvo sa skončilo TRAGÉDIOU, matka (†37) neprežila!
taylor mathis ukázala všetko,
FOTO Známa moderátorka šokuje: TIETO jej nahé zábery nemal nikto nikdy vidieť!
Habera ostane príjemne zaskočený.
Šoubiznis
Paľa Haberu súťažiaca zo SuperStar totálne odrovnala: Keď ju zbadal, povedal jej vetu, ktorú si bude navždy pamätať!
Herečka Zuzana Fialová.
Šoubiznis
Poznáme osud Zuzany Fialovej: Objaví sa aj v novej sérii Tvoja tvár znie povedome?
Mečiara vyhadzov zo Slovenského rozhlasu dosť prekvapil.
Šoubiznis
Jojkár Ján Mečiar v obrovskom šoku: Po deviatich rokoch ho vyrazili z práce!
Ján Koleník
Šoubiznis
FOTO Sexi Koleník zmenený na nepoznanie: Z drsného mafiána zarastený a vlasatý chlap!

VIDEO Otrasné zneužívanie detí na Slovensku: Už 10-ročné posielajú svoje nahé fotky chlipníkom!

Viete, čo robia vaše deti, kým vy pozeráte televíziu? Myslíte si, že si iba nevinne píšu na sociálnych sieťach s kamarátmi? Práve to môže byť nebezpečné! Každé piate dieťa totiž zažíva cez internet sexuálne zneužívanie! Najhoršie je, že už 10-ročné deti sa chvália nahými fotografiami na internete.

Deti sú najzraniteľnejšie aj na internete. Pre dôverčivosť a naivitu sa často stávajú terčom nechutných a nebezpečných útokov. „Internet poskytuje príležitosť osloviť závratné množstvo potenciálnych obetí,“ upozorňuje súdny znalec v oblasti sexuálneho zneužívania detí Dušan Kešický.

Venoval sa napríklad prípadu Slováka stíhaného za držanie a šírenie počítačovej detskej pornografie. Mužovi sa podarilo v priebehu šestnástich mesiacov osloviť 1 661 mladých na sociálnej sieti. Ešte viac šokuje, že až 1 159 mu úplne bezstarostne odpovedalo. „Zneužívania sa dopúšťajú v zásade dve skupiny. Jedni sú klasickí pedofili, ale druhí sú napodiv ľudia, ktorí s pedofíliou nemajú nič spoločné,“ vysvetľuje súdny psychológ.

Presnejšie: len pätina dospelých mužov, ktorí zneužívajú deti, sú pedofili. U ostatných ide o poruchy osobnosti, nízky intelekt, alkoholikov, narkomanov, frustrovaných chlapov bez sexuálnych príležitostí či impotentov, vymenúva Kešický.

Za nechutnou sexuálnou komunikáciou však nie sú iba dospelí. Erotické SMS či fotografie posielajú aj samotní tínedžeri, ba dokonca neraz aj deti. Psychologička Katarína Hollá zaskočila tvrdením, že každý tretí maloletý vo veku od 11 do 18 rokov dostáva žiadosť o zaslanie vlastnej nahej fotografie.

Približne do roka deti samy začnú posielať žiadosti o erotické fotografie a odfotí sa každý piaty! „Už 10- až 12-ročné deti si fotia intímne partie a posielajú si ich po internete,“ šokuje súdny znalec Kešický. Žiaľ, veľmi často na to kruto doplatia. „Ich vlastné fotografie, ktoré predtým posielali, niekto zneužil na dehonestovanie ich osobnosti,“ varuje psychologička Hollá.

Zničených a vystresovaných mladých, ktorí doplatili na virtuálne sexuálne zneužívanie, hrozivo pribúda. „Za posledné tri roky nás v priemere kontaktuje jedno dieťa denne ohľadne sexuálneho násilia,“ hovorí Tatiana Ivanič Rybanská z Linky detskej istoty.

Viac prípadov hlási aj národné centrum pre nahlasovanie nezákonného obsahu alebo činností na internete Stopline.sk. Jeho zástupca Marek Kmec zdôraznil, že v roku 2017 stúpol počet hlásení oproti roku 2016 z počtu 4 104 na 6 609. „Trauma u detí ostáva na celý život,“ upozorňuje Táňa Hajdúková z odboru počítačovej kriminality Úradu kriminálnej polície.

Minulý rok polícia riešila 174 prípadov sexuálneho zneužívania detí cez internet, z ktorých sa podarilo objasniť 28 percent. Podľa Hajdúkovej počet nahlásených prípadov je však len špička ľadovca zo všetkých, ktoré sa skutočne stanú.

Vo svete sexuálne útoky prežíva približne 800 miliónov mladých ľudí, teda približne každé piate dieťa. „Väčšina rodičov vôbec netuší, čo dieťa robí vo svojej izbe. Preto im radíme, aby si dieťa s notebookom alebo tabletom posadili k sebe do obývačky,“vysvetľuje pedagogická psychologička Nataša Slavíková. „O rizikách internetu treba hovoriť už s deťmi predškolského veku. Treba ich učiť, čo mu hrozí a aké sú následky,“dodáva.

Nepríjemnú skúsenosť so sexuálnym obťažovaním priznala aj speváčka Celeste Buckingham (22). „Ako pubertiačka som tiež zažila pocit bezmocnosti. Nevedela som sa zmieriť s osobnou skúsenosťou v tejto oblasti,“ povedala. Preto ju teší, že na Slovensku vzniká film Kto je ďalší?, ktorý sa venuje skutočným príbehom z virtuálneho sveta mladých aj sexuálnemu vydieraniu. „Som rada, že sa takýto film chystá. Aby deti, ako som bola ja, sa nebudú báť o tom hovoriť,“dodala Celeste.

Prečítajte si tiež: