viac magazínov
Dusan pasek
VIDEO Pašek po 20 rokoch prehovoril o samovražde svojho otca: Takáto je podľa mňa pravda o jeho smrti!
Podarilo sa Ľubici Laššákovej napraviť módne faux pas?
Správy
Nová ministerka spôsobila trapas. Pozrite sa, ako ho vyriešila
Jožo Ráž ml.
Správy
Čo uškodilo mladému Rážovi: Odborník to povedal na rovinu
Novému premiérovi vypadol z vnútorného vrecka zaujímavý predmet.
Správy
VIDEO Pellegrinimu vypadol počas tlačovky z vrecka neznámy predmet: Bugár okamžite zbystril zrak!
Schumacher, Schumacherova, Schumacherovci
Schumacherovci prelomili desivé mlčanie o stave Michaela: Sme radi, že to chápete!
Marie Rottrová
Šoubiznis
FOTO Speváčka Marie Rottrová sa teda nezdá: Pred 80-kou si obliekla TAKÝTO dráždivý outfit!
Hatalová prekvapuje: Doma má klon porotcu SuperStar.
Šoubiznis
Speváčka Hatalová šokuje: Ja vlastne žijem s Ruppertom zo SuperStar!
kralovske rodiny
žena.sk
Vtedy a dnes: Najznámejší členovia kráľovských rodín neboli vždy takí nóbl! Aha, ako sa odhaľovala princezná Sofia! (Foto vnútri)
Cítite pulzujúcu bolesť v hlave a nič vás nebaví? Je načase spoznať svoju migrénu.
Zdravie
7 spôsobov ako zatočiť s migrénou. Naozaj vám pomôžu

U susedov pozatvárali obchody už aj v nedeľu: S TÝMITO následkami nikto nerátal!

Vo väčšine obchodov v Poľsku zákazníci uplynulú nedeľu nenakúpili. Začal totiž platiť zákaz nedeľného predaja, ktorý ešte vlani schválil tamojší parlament. Prvý deň fungovania nového zákona v praxi rozdelil spoločnosť - jedni zúria, iní si zmenu vychvaľujú.

Zákaz nedeľného predaja zavádzajú Poliaci postupne. Nateraz musia obchody zatvoriť počas dvoch nedieľ v mesiaci, neskôr sa nákupná stopka rozšíri na každú nedeľu. Niektoré obchodné reťazce zareagovali predĺžením otvárácích hodín v sobotu.

Tak to bolo aj uplynulý víkend. Mnohí Poliaci využili poslednú možnosť nakúpiť si a vyrazili do obchodov ešte v sobotu večer. Fronty pred pokladňami vo varšavskej štvrti Mokotów sa tiahli na celú šírku hypermarketu. Podobné rady tu nie sú ničím výnimočným vo večerných hodinách cez pracovné dni. Teraz ale bola sobota, pol desiatej večer.

„Som dopálená a nespokojná," hnevala sa pani Żanna pre Český rozhlas, ktorý má vo Varšave vyslaného spravodajcu. Vyšla si večer do kina s dcérou a nákup si nechala na poslednú chvíľu. „Mám tri deti a radšej by som nakupovala v pokoji, bez veľkého plánovania a v čase, keď sa mi to hodí. Nemohla som teraz v rýchlosti nič nájsť. Sotva sme zaplatili, uvedomila som si, že sme zabudli kúpiť chlieb,“ posťažovala sa.

Anketa
Privítali by ste zákaz nedeľného predaja aj na Slovensku?
  • 58%
  • 42%
Ďakujeme

Váš hlas bol započítaný

Naopak dôchodkyňa Maria je s novým nariadením spokojná. To, že má byť zavreté jeden deň v týždni, ju nijako neobťažuje. Zamestnanci obchodov majú podľa nej právo na voľno. To bol aj dôvod, prečo poľské odbory zákaz nedeľného predaja iniciovali.

Obchodníci majú ale z nového zákona hlavu v smútku. O svoje tržby sa obávajú veľké reťazce, aj malí predajcovia. „Deň práce v nedeľu pre mňa znamená tržbu 200 zlotých (asi 50 eur - pozn. red.) Tento mesiac budem musieť zatvoriť dvakrát, v apríli bude pracovná nedeľa len jedna, to predstavuje stratu 800 zlotých (200 eur) a to je veľa,“ povedal Jakub, ktorý má pred hypermarketom stánok s výživovými doplnkami pre športovcov.

Zákaz nedeľného predaja v Poľsku má viac než 30 výnimiek. Nevzťahuje sa na lekárne, pekárne, či stánky na staniciach a letiskách. Supermarkety musia zatvoriť. Niektoré kvôli tomu predĺžili otváracie hodiny v piatok a sobotu až do jedenástej večer.

Na Slovensku platí od 1. júna 2017 zákaz sviatočného predaja. COOP Jednota v Trnavskom kraji však len nedávno pristúpila k zatvoreniu svojich vyše 20 prevádzok aj v nedeľu. Spoločnosti sa vraj v tieto dni neoplatilo mať otvorené a problémy mala aj s hľadaním zamestnancov na menej atraktívnu nedeľnú prácu. Reťazec zároveň avizoval, že sa bude snažiť presadiť nedeľný zákaz predaja aj v legislatíve.

Ako je to s nakupovaním inde?

Slovensko - zatvorené cez sviatky, celkom 15,5 dňa v roku
Česko - veľké obchody musia byť zatvorené cez sviatky, celkom 7,5 dňa v roku
Poľsko - zatvorené nedele, sviatky
Maďarsko - bez obmedzení
Rakúsko - skrátené soboty, zatvorené nedele a sviatky
Nemecko - skrátené soboty, zatvorené nedele a sviatky