Tip redakcii
U susedov pozatvárali obchody už aj v nedeľu: S TÝMITO následkami nikto nerátal!
Tip redakcii Diskusia ()
Tip redakcii
Telo zosnulého Henryho previezol vládny špeciál na Filipíny.
Krimi
Tajomný prevoz zosnulého Henryho (†36) zo Slovenska: Pozrite sa, kto s ním išiel na palube vládneho špeciálu!
Nissu Cauti hviezdi v Rusku.
FOTO Dráždivá fanúšička Peru šokovala Rusko: Vyzlieka sa po góle svojich miláčikov!
Martin (35) dnes vypovedal pred súdom.
Správy
Výpoveď Martina (35), ktorý uškrtil 14-ročné dievča, otriasla súdnou sieňou: Inšpiroval som sa filmom 50 odtieňov sivej!
Vysoké nároky: Janette vie po anglicky a v informačno-knižničných technológiách sa musí neustále vzdelávať.
Domov
Makajú pre štát za facku: Janette vie po anglicky, ovláda najmodernejšie technológie, napriek tomu živorí
V niektorých regiónoch sa stále nedarí nájsť lekárov, ktorí by pohotovosti slúžili. Ilustračné foto
Rady a tipy
Pacienti, pripravte sa na veľké zmeny už od júla: Pohotovostí bude ešte menej!
Zdá sa, že Edovi Sheeranovi (27) stúpla sláva do hlavy.
Šoubiznis
VIDEO Nové celebritné maniere speváckej megahviezdy, ktorá sa preslávila svojou skromnosťou: Ed, fanúšikom sa to páči nebude!
Juraj Lelkes (66)
Šoubiznis
FOTO Juraj Lelkes to začína myslieť vážne: Najprv zmenil imidž a teraz dorazil na párty ako dvojča Delona!
d
žena.sk
10 NAJSEXI hercov Hollywoodu: Ktorým ženám patria ich neodolateľné telá? (FOTO)
Zuzana Kanócz (38)
Šoubiznis
FOTO VNÚTRI Zuzana Kanócz si konečne dala povedať: Zbavila sa vrabčieho hniezda a namiesto neho predviedla ešte väčší experiment!

U susedov pozatvárali obchody už aj v nedeľu: S TÝMITO následkami nikto nerátal!

Fronty pred pokladňami sa tiahli na celú šírku hypermarketu. Ilustračné foto

Vo väčšine obchodov v Poľsku zákazníci uplynulú nedeľu nenakúpili. Začal totiž platiť zákaz nedeľného predaja, ktorý ešte vlani schválil tamojší parlament. Prvý deň fungovania nového zákona v praxi rozdelil spoločnosť - jedni zúria, iní si zmenu vychvaľujú.

Zákaz nedeľného predaja zavádzajú Poliaci postupne. Nateraz musia obchody zatvoriť počas dvoch nedieľ v mesiaci, neskôr sa nákupná stopka rozšíri na každú nedeľu. Niektoré obchodné reťazce zareagovali predĺžením otvárácích hodín v sobotu.

Tak to bolo aj uplynulý víkend. Mnohí Poliaci využili poslednú možnosť nakúpiť si a vyrazili do obchodov ešte v sobotu večer. Fronty pred pokladňami vo varšavskej štvrti Mokotów sa tiahli na celú šírku hypermarketu. Podobné rady tu nie sú ničím výnimočným vo večerných hodinách cez pracovné dni. Teraz ale bola sobota, pol desiatej večer.

„Som dopálená a nespokojná," hnevala sa pani Żanna pre Český rozhlas, ktorý má vo Varšave vyslaného spravodajcu. Vyšla si večer do kina s dcérou a nákup si nechala na poslednú chvíľu. „Mám tri deti a radšej by som nakupovala v pokoji, bez veľkého plánovania a v čase, keď sa mi to hodí. Nemohla som teraz v rýchlosti nič nájsť. Sotva sme zaplatili, uvedomila som si, že sme zabudli kúpiť chlieb,“ posťažovala sa.

Anketa
Privítali by ste zákaz nedeľného predaja aj na Slovensku?
  • 58%
  • 42%
Ďakujeme

Váš hlas bol započítaný

Naopak dôchodkyňa Maria je s novým nariadením spokojná. To, že má byť zavreté jeden deň v týždni, ju nijako neobťažuje. Zamestnanci obchodov majú podľa nej právo na voľno. To bol aj dôvod, prečo poľské odbory zákaz nedeľného predaja iniciovali.

Obchodníci majú ale z nového zákona hlavu v smútku. O svoje tržby sa obávajú veľké reťazce, aj malí predajcovia. „Deň práce v nedeľu pre mňa znamená tržbu 200 zlotých (asi 50 eur - pozn. red.) Tento mesiac budem musieť zatvoriť dvakrát, v apríli bude pracovná nedeľa len jedna, to predstavuje stratu 800 zlotých (200 eur) a to je veľa,“ povedal Jakub, ktorý má pred hypermarketom stánok s výživovými doplnkami pre športovcov.

Zákaz nedeľného predaja v Poľsku má viac než 30 výnimiek. Nevzťahuje sa na lekárne, pekárne, či stánky na staniciach a letiskách. Supermarkety musia zatvoriť. Niektoré kvôli tomu predĺžili otváracie hodiny v piatok a sobotu až do jedenástej večer.

Na Slovensku platí od 1. júna 2017 zákaz sviatočného predaja. COOP Jednota v Trnavskom kraji však len nedávno pristúpila k zatvoreniu svojich vyše 20 prevádzok aj v nedeľu. Spoločnosti sa vraj v tieto dni neoplatilo mať otvorené a problémy mala aj s hľadaním zamestnancov na menej atraktívnu nedeľnú prácu. Reťazec zároveň avizoval, že sa bude snažiť presadiť nedeľný zákaz predaja aj v legislatíve.

Ako je to s nakupovaním inde?

Slovensko - zatvorené cez sviatky, celkom 15,5 dňa v roku
Česko - veľké obchody musia byť zatvorené cez sviatky, celkom 7,5 dňa v roku
Poľsko - zatvorené nedele, sviatky
Maďarsko - bez obmedzení
Rakúsko - skrátené soboty, zatvorené nedele a sviatky
Nemecko - skrátené soboty, zatvorené nedele a sviatky

    PlusTV