Pri slovensko-rakúskych hraniciach došlo k výbuchu.
 aktualizované
Regióny
AKTUÁLNE Obrovský výbuch pri slovenských hraniciach: Hlásia mŕtvych aj zranených!
Nikolka (21) prišla v jednej chvíli o životnú lásku a takmer aj o život.
Krimi
EXKLUZÍVNE! Postrelená Nikola (21) prvýkrát prehovorila: Mrazivý odkaz strelcovi!
Konečne je to tu: TOTO budeme nosiť v roku 2018...
Konečne je to tu: TOTO budeme nosiť v roku 2018...
Radek Smoleňák si po odchode zo Slovana nedal servítku pred ústa!
Šport
Špina vyplávala na povrch! Bývalý hráč hokejového Slovana prehovoril: Tento človek ničí klub
Policajné auto blokuje vstup do Vrátnej doliny pre popadané stromy po veternej kalamite.
Regióny
MIMORIADNA SITUÁCIA v Terchovej: Ľudia ostali odrezaní od elektriny aj od sveta!
Boris Pršo
Šoubiznis
Boris Pršo je späť! Pozrite si jeho doteraz nezverejnené video s Darou Rolins!
Spoločné rokovanie prebiehalo v priateľskom duchu.
Správy
Zeman po debate s Kiskom perlil: Toto je moja kapurková!
V decembri vám príde dôchodok o dva dni skôr.
Rady a tipy
Dôchodcovia pozor: Penzie budú v decembri a januári vyplácané inak!
Danica chodí bežne elegantne oblečená, no tentokrát prekvapila.
Šoubiznis
FOTO Danica Nejedlá zostala na smiech: Uff, veď vyzerá ako zo Star Treku!

Toto pocíti každý Slovák: VEĽKÉ ZMENY v zdravotníctve už v roku 2018, pozrite si prehľad

Platenie za vyšetrenie ako nadštandard, nové urgentné príjmy aj elektronizácia zdravotníctva. To je len niekoľko noviniek z balíka zmien ministra zdravotníctva Tomáša Druckera, ktoré včera definitívne schválil parlament. Väčšina z nich začne platiť už od januára 2018.

Zmeny, ktoré sa týkajú zdravotnej starostlivosti o pacientov, definitívne odklepol už aj parlament. Ilustračné foto
Zmeny, ktoré sa týkajú zdravotnej starostlivosti o pacientov, definitívne odklepol už aj parlament. Ilustračné foto
Foto: Tony Štefunko

Najviac diskutovanou zmenou sú takzvané doplnkové ordinačné hodiny. Pacient sa v rámci nich bude môcť u lekára objednať, za vyšetrenie si však bude musieť zaplatiť, najviac 30 eur. Pre pacientov aj lekárov budú dobrovoľné.

„Doplnkové ordinačné hodiny neobmedzia žiadneho pacienta. Pre všetkých, ktorí ich nechcú, to znamená, že nič sa nemení, prípadne budú menej čakať, lebo bude viac ordinačných hodín,“ tvrdí minister Tomáš Drucker.

Pôvodne mali pacienti za tento nadštandard platiť sumu až do výšky 50 eur. Podľa lekárov je však schválených 30 eur málo. „Nie je to malá suma, ale nepokrýva celé spektrum vyšetrení, čo bráni pacientovi vo výbere vyšetrení, ktoré bude požadovať,“ hodnotí šéf Asociácie súkromných lekárov Ondrej Šóth. Drahšie výkony sú podľa neho napríklad pri vyšetreniach v kardiológii či gastroenterológii. Pozrite si aj ďalšie zmeny.

1. Doplnkové ordinačné hodiny

Pacienti si budú môcť dohodnúť konkrétny termín u lekára, môžu sa objednať na vyšetrenie, ktoré si zaplatia. Maximálna výška úhrady bude 30 €. Predpísané lieky či ďalšie výkony budú aj v tomto čase hradené zdravotnou poisťovňou. Doplnkové ordinačné hodiny si bude môcť lekár zriadiť denne po 13. h. Ak ich bude ponúkať, musí odpracovať aspoň 30 hodín týždenne bezplatne, všeobecný lekár aspoň 35 hodín. Prijať pacienta musí lekár do 20 dní od objednania.

2. Urgenty po novom

Urgentné príjmy sa rozdelia na dva typy a v niektorých mestách vzniknú nové. Nižší urgent prvého typu bude fungovať ako ambulancia s lekárom, triediacim pracovníkom a ďalším personálom. Dostupný pre pacientov má byť 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Takéto urgenty majú byť v 33 mestách. Vyššie urgenty druhého typu budú špecializované pracoviská. Samozrejmosťou má byť nepretržitá prítomnosť chirurgov, ortopédov, anestéziológov a rádiológov. Takýchto urgentov má byť 6 pre dospelých a 4 detské.

Urgentné príjmy sa rozdelia na dva typy a v niektorých mestách vzniknú nové. Ilustračné foto
Urgentné príjmy sa rozdelia na dva typy a v niektorých mestách vzniknú nové. Ilustračné foto
Foto: Tony Štefunko

3. Koniec liekom na papieri

Dnes majú lekári zo zákona povinnosť viesť súbežne s elektronickou aj papierovú dokumentáciu. Po novom im táto povinnosť odpadne. Po ošetrení u vášho lekára tak už nepôjdete k špecialistovi s papierikom. Nájde si vás v systéme elektronického zdravotníctva. Rovnako to bude fungovať aj v lekárni. Papierový recept či výmenný lístok vám lekár vypíše, len ak si ho vyžiadate.

Papierové recepty či výmenné lístky chce štát nahradiť elektronickými. Ilustračné foto
Papierové recepty či výmenné lístky chce štát nahradiť elektronickými. Ilustračné foto
Foto: Michal Smrčok

4. Lieky aj na rok vopred

Všeobecní lekári budú môcť na odporúčanie špecialistov predpísať pacientom lieky na dlhšie obdobie ako doteraz. Súčasná možnosť predpisu na 6 mesiacov sa má predĺžiť na rok. Nové pravidlo sa bude týkať aj zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín.

5. Predpisovať budú môcť aj sestry

Sestry a pôrodné asistentky budú môcť predpisovať niektoré zdravotnícke pomôcky. Dnes to môžu robiť len všeobecní lekári na odporúčanie špecialistov. Sestry by mohli za určitých podmienok predpisovať napríklad polohovateľné podložky, plienky alebo náplasti.

6. Vrátenie peňazí darcom

Viacnásobným darcom krvi budú zdravotné poisťovne raz za štvrťrok vracať doplatky za lieky, ktoré prekročia ochranný limit 25 eur. Darcovia však musia byť držiteľmi najmenej Zlatej Janského plakety. Nebudú tiež platiť poplatky za spracovanie receptu pre výdaj liekov a dietetických potravín a lekárskeho poukazu na zdravotnícku pomôcku.

7. Lepšia starostlivosť pre odkázaných

Zdravotné poisťovne budú musieť povinne zazmluvňovať zariadenia sociálnych služieb a sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately. Mohli to robiť aj dnes, no v praxi sa to nevyužívalo. Zdravotné poisťovne majú na klientov zariadení platiť paušálne, a to 3,3 eura na osobu a deň. Zmena by mala priniesť lepšiu ošetrovateľskú starostlivosť pre odkázaných.

8. Obhliadky mŕtvych

Ak dnes človek zomrie mimo nemocnice, musí k nemu prísť obhliadajúci lekár, ktorý má poverenie Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Doteraz to robili len všeobecní lekári, po novom to môžu byť lekári všetkých špecializácií. Má to zabrániť situáciám, keď pozostalí čakali na obhliadku zosnulého aj niekoľko hodín. Odmena za obhliadku sa má zvýšiť zo súčasných 25 maximálne na 40 eur.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Vianočné tipy na darček

    Odporúčame