viac magazínov
Odhalenie, aké nikto nečakal: VIDEO ukazuje, ako si Sagan pomáha mechanickým dopingom!
Odhalenie, aké nikto nečakal: VIDEO ukazuje, ako si Sagan pomáha mechanickým dopingom!
Rád sa ukazoval: Diego Roda si potrpí na svoje autá. Vo Ferrari sa preháňal po Michalovciach a ľuďom vraj hovoril, že nemá peniaze.
Krimi
Talian na Ferrari z Kuciakovho textu: Prepojenie na významných funkcionárov!
Podpredseda parlamentu a šéf Mosta-Híd Béla Bugár prehovoril o politickej kríze.
Správy
ROZHOVOR Bugár narovinu o predčasných voľbách: TOTO by znamenali pre MOST-Híd
Košičanom pripravilo počasie kalamitnú situáciu, kvôli  silnému vetru a sneženiu mali problém prejsť aj pár metrov.
Rady a tipy
VÝSTRAHA meterológov: Prichádzajú mimoriadne mrazivé noci! Ako to bude na Veľkú noc?
Tomi Popovič: Slovenský hudobník lieta v probléme. Nie je vylúčené, že ako podnikateľ pripravil dôchodcu o budovu v Bratislave.
Kauzy
Známy hudobník má problém. Zdá sa, že so spoločníkom pripravili dôchodcu o miliónovú nehnuteľnosť
Naj trapasy z OTO.
Šoubiznis
NAJ TRAPASY z OTO: Garajovej vložka, presvitajúce bradavky či nejasnosti s kategóriou Moderátor spravodajstva!
Toto ste na obrazovkách rozhodne nevideli.
Šoubiznis
FOTO Čo sa dialo, keď sa vypli kamery: Bujará zábava na párty po OTO! Doplatili na to Adeline šaty
Kocianová: OTO 2018
Ľudia
MÓDNE PEKLO z večera OTO! Najhoršie oblečená bola opäť TÁTO speváčka
Moderátor Sajfa počas debaty s Gregorovou a vzájomného sa doberania na záver naznačil, že má na ruke obrúčku.
Šoubiznis
Sajfa si neodpustil uštipačnú poznámku: TOTO šplechol Gregorovej do očí počas priameho prenosu!

Špinavá kampaň: Lekári tlačia na ľudí, aby si zmenili zdravotnú poisťovňu!

Boj o poistenca vrcholí práve v týchto dňoch. Čas na rozhodnutie, komu pôjdu v budúcom roku peniaze z vašich zdravotných odvodov, je len do konca septembra. Niektoré poisťovne získali v kampani nečakaných spojencov.

Mali by byť neutrálni a zaujímať sa predovšetkým zdravie pacientov, namiesto toho sa prezentujú ako poisťovací makléri. Šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský napísal blog, v ktorom otvorene vyzdvihuje služby štátnej VšZP oproti súkromným poisťovniam.

„Hoci ja, ako daňový poplatník, by som do všetkých zdravotných poisťovní odvádzal rovnaké zdravotné poistenie (14% z hrubej mzdy), štátna zdravotná poisťovňa si z týchto mojich zdravotných odvodov nechá menej a viac platí za moju liečbu ako súkromné poisťovne," píše Visolajský v blogu.

Anketa

Chystáte sa zmeniť zdravotnú poisťovňu?

Áno 6% Nie 94%Celkový počet hlasujúcich: 344

Jedna zo súkromných poisťovní Union tvrdí, že slobodnú voľbu Visolajského na výber zdravotnej poisťovne rešpektuje. Nepáči sa jej však, že lekár šíri o poisťovni nesprávne údaje. „Radi by sme upozornili na fakt, že vo svojom blogu zverejnil v súvislosti s našou zdravotnou poisťovňou nesprávne čísla, čo je možné si overiť na stránkach Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou," reagovala hovorkyňa Unionu Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Oslovili sme aj združenie, ktorému Visolajský predsedá, odpoveď nám najskôr neprišla. Po zverejnení článku Peter Visolajský reagoval slovami, že ako lekár si pokladá za povinnosť poukazovať na to, ako zdravotné poisťovne hospodária s peniazmi, ktoré im ľudia posielajú cez zdravotné odvody. „Ak ľudia posielajú peniaze poisťovniam v dobrej viere, že budú použité na liečbu chorých, je mojou povinnosťou informovať, ako je s týmito peniazmi naložené, a či sa vôbec dostanú k pacientom."

Šéf lekárskych odborov však nie je jediná autorita, ktorá aktívne vstupuje do kampane. Podobne vystupujú aj lekári združení v Zväze ambulantných poskytovateľov (ZAP) na čele so známym Mariánom Kollárom. Po tom, čo zväz stále nedohodol na nových zmluvách so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou a poisťovňou Dôvera, vydal ZAP tlačovú správu, v ktorej však kritizuje len súkromnú poisťovňu.

„Dôvera zdravotná poisťovňa v prípade nedohody s členmi ZAP nebude mať pokrytú verejnú minimálnu sieť na zabezpečenie ambulantnej zdravotnej starostlivosti....Chceme každého pacienta upozorniť, aby si dobre rozmyslel, ktorá zdravotná poisťovňa, čo ponúka," píše sa v tlačovej správe.

Lekári síce tvrdia, že ich cieľom nie je vstupovať do kampane, zároveň však podrobne v siedmich bodoch vysvetľujú, prečo odísť z Dôvery. Samotná poisťovňa odkazuje svojim poistencom, aby sa týmto „divadlom" zo strany lekárov nedali zneistiť.

Odborník na zdravotníctvo z inštitútu INEKO Dušan Zachar nikomu neupiera slobodu vo vyjadrovaní názorov. Lekári, ktorí sú pri téme zmene zdravotnej poisťovne pre mnohých ľudí autoritami, by podľa neho mali o to viac vážiť svoje slová. „Nevyhnutnosťou má byť, aby svoje tvrdenia opierali o fakty, aby ich neohýbali, aby si ich nevymýšľali, nezamlčiavali iné skutočnosti. Tieto neduhy sa však na Slovensku vo verejnej diskusii o zdravotníctve, bohužiaľ, často vyskytujú," konštatuje Zachar.

Čítajte viac