Tip redakcii
Šokujúce praktiky nemocnice: Pacientov s krvácaním do mozgu nechajú čakať celé hodiny!
Tip redakcii Diskusia ()
Tip redakcii

Šokujúce praktiky nemocnice: Pacientov s krvácaním do mozgu nechajú čakať celé hodiny!

Tím 11 rádiológov odišiel z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave ešte vlani v novembri, no doteraz nemajú náhradu. Nemocnica pritom nechce krvácajúcich pacientov poslať do súkromného zariadenia, kam sa špecialisti presťahovali. Pacienti tak čakajú dlhé hodiny, kým docestujú odborníci z Banskej Bystrice či Martina, ktorí ich majú zachrániť.

Viacerí pacienti s akútnou krvácajúcou aneuryzmou, teda výdutinou v mozgovej cieve, sa pomoci nedočkali hneď. Pritom ak cieva v mozgu praskne, nastáva krvácanie a pacientovi zostáva pár hodín života či poškodenie mozgu. V NÚSCH však stále nemajú odborníkov, ktorí by chorého operovali a do súkromného zariadenia ich doteraz neposlali. Zdôvodňujú to tým, že nepoznali vybavenie nemocnice.


Týždenník PLUS 7 DNÍ zverejnil príbeh pacientky, ktorá s krvácaním do mozgu musela čakať dlhých 12 hodín napriek tomu, že v súkromnej nemocnici v Bratislave bol okamžite po krvácaní pripravený operačný tím špecialistov na zastavenie krvácania. Kým docestoval lekár z Banskej Bystrice, ochrnula.


Nešlo o jediný prípad. Od novembra 2017 už viacero pacientov zúfalo hľadalo pomoc v súkromnom zariadení, lebo v štátnom im ju poskytnúť nevedeli. Neurochirurgovia z Univerzitnej nemocnice v Bratislave (UNB) však ubezpečujú, že situáciu majú pod kontrolou. „Momentálne sa postupuje tak, že keď príde pacient s akútnou krvácajúcou aneuryzmou, musíme jeho stav stabilizovať,“ povedal prednosta Neurochirurgickej kliniky v UNB Andrej Šteňo.


Ak potrebuje pomoc intervenčných rádiológov, zavolajú odborníkov z iných veľkých nemocníc. „Kontaktujeme osobu z NÚSCH-u, ktorá má zazmluvnených 2 lekárov. Jeden je z Banskej Bystrice, druhý je z Martina, obaja prichádzajú do NÚSCH ošetrovať,“uviedol Šteňo. V nemocnici sa snažia lekárov zaškoliť čo najrýchlejšie.

„Naši lekári, ktorí robia na mozgových cievach, ale nie aneuryzmy, sú pri každej intervencii prítomní, dokonca asistujú a otáča sa garde. Robí výkon náš lekár a asistuje mu špecialista z Bystrice alebo z Martina,“povedal Tomáš Heger, medicínsky riaditeľ UNB. Do budúcnosti však nevylúčil ani spoluprácu so súkromným zariadením.

Súkromná nemocnica upozorňuje na možnosť nepretržitej neurointervenčnej starostlivosti. „Za dva mesiace prevádzky sme hospitalizovali a operovali viac ako 100 najťažších životaohrozujúcich stavov z celého Slovenska, väčšinou s postihnutím ciev mozgu. Spomedzi 27 endovaskulárne riešených mozgových aneuryziem bolo šesť akútnych,“zdôraznil MUDr. Ivan Vulev, medicínsky riaditeľ spoločnosti Cinre a nemocnice ProCare Medissimo.

Žiaľ, bratislavským pacientom je štandardným spôsobom nateraz naša starostlivosť odopieraná a nie je im ani v rozpore s chartou práv pacienta v UNB ponúknutá, doplnil Vulev. Kliniku ProCare Medissimo vlastní investičná skupina Penta, rovnako ako aj portál pluska.sk.

Prečítajte si viac: