viac magazínov
Dusan pasek
VIDEO Pašek po 20 rokoch prehovoril o samovražde svojho otca: Takáto je podľa mňa pravda o jeho smrti!
Podarilo sa Ľubici Laššákovej napraviť módne faux pas?
Správy
Nová ministerka spôsobila trapas. Pozrite sa, ako ho vyriešila
Jožo Ráž ml.
Správy
Čo uškodilo mladému Rážovi: Odborník to povedal na rovinu
Novému premiérovi vypadol z vnútorného vrecka zaujímavý predmet.
Správy
VIDEO Pellegrinimu vypadol počas tlačovky z vrecka neznámy predmet: Bugár okamžite zbystril zrak!
Schumacher, Schumacherova, Schumacherovci
Schumacherovci prelomili desivé mlčanie o stave Michaela: Sme radi, že to chápete!
Marie Rottrová
Šoubiznis
FOTO Speváčka Marie Rottrová sa teda nezdá: Pred 80-kou si obliekla TAKÝTO dráždivý outfit!
Hatalová prekvapuje: Doma má klon porotcu SuperStar.
Šoubiznis
Speváčka Hatalová šokuje: Ja vlastne žijem s Ruppertom zo SuperStar!
kralovske rodiny
žena.sk
Vtedy a dnes: Najznámejší členovia kráľovských rodín neboli vždy takí nóbl! Aha, ako sa odhaľovala princezná Sofia! (Foto vnútri)
Cítite pulzujúcu bolesť v hlave a nič vás nebaví? Je načase spoznať svoju migrénu.
Zdravie
7 spôsobov ako zatočiť s migrénou. Naozaj vám pomôžu

Slováci, pozor! Tento liek okamžite prestaňte užívať: Môže spôsobiť zápal mozgu, dokonca SMRŤ!

Európska lieková agentúra varuje pred nebezpečným liekom a nariadila okamžité pozastavenie registrácie lieku, stiahnutie všetkých jeho šarží z lekární aj nemocníc. Liek už stihol spôsobiť 12 zápalových ochorení mozgu, v troch prípadoch mal smrteľný účinok.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) informuje o nariadení z Európskej liekovej agentúry (EMA). Najvyšší európsky orgán kontrolujúci lieky odporučil okamžité pozastavenie registrácie lieku Zinbryta , ktorým sa lieči skleróza multiplex a tiež jeho stiahnutie z obehu .


„Toto odporučenie bolo vydané na základe 12 prípadov zápalových ochorení mozgu vrátane encefalitídy a meningoencefalitídy, ktoré boli nahlásené z celého sveta. V troch prípadoch boli ochorenia smrteľné,“upozorňuje ŠÚKL.


Európska lieková agentúra stopla všetky šarže a liek Zynbrita nariadila stiahnuť zo všetkých lekární aj zdravotníckych zariadení.


„Liečba liekom Zinbryta sa nemá začínať u žiadnych nových pacientov. Lekári majú bezodkladne kontaktovať pacientov, ktorí v súčasnosti podstupujú liečbu daným liekom, aby pozastavili túto liečbu a zvážili inú alternatívu,“varujú odborníci. Pacienti, ktorí liečbu prerušia, by mali byť sledovaní aspoň 6 mesiacov.

Ohrozuje aj iné orgány


Výbor pre hodnotenie rizík liekov pri EMA (PRAC) zhodnotil do dnešného dňa celkom 12 prípadov imunitných zápalových ochorení vrátane encefalitídy. Väčšina prípadov sa objavila do 8 mesiacov od začiatku liečby.


Už v roku 2017 však tento výbor zistil, že so Zinbrytou sa môže spájať vznik nepredvídateľného a potenciálne smrteľného imunitného ochorenia pečene, ktoré sa môže prejaviť do 6 mesiacov po ukončení liečby. Zinbryta sa môže spájať aj s inými imunitnými ochoreniami, ako sú poruchy krvi, zápal štítnej žľazy či zápal obličiek.

Odporúčania kontrolórov liekov

Informácie pre pacientov

  • Ak používate Zinbrytu, kontaktujte svojho lekára a poraďte sa o nasledujúcej liečbe.
  • Neaplikujte si ďalšiu dávku Zinbryty.
  • Ak na sebe pozorujete príznaky ako sú neustupujúca vysoká teplota, silná bolesť hlavy, nutkanie na vracanie, únava, zažltnutie kože alebo očí a vracanie, okamžite kontaktuje svojho lekára. Môže ísť o príznaky reakcie na Zinbrytu.
  • Váš lekár bude vykonávať pravidelné krvné testy v období 6 mesiacov po ukončení liečby s cieľom sledovania možných vedľajších účinkov.
  • Ak sa zúčastňujete klinických štúdií s liekom Zinbryta , kontaktujte lekára, ktorý je za vás v rámci štúdie zodpovedný.

Informácie pre odbornú verejnosť

  • Nepredpisujte Zinbrytu novým pacientom.
  • Bezodkladne kontaktuje vašich pacientov, ktorí užívajú Zinbrytu a zastavte liečbu. Zvážte alternatívnu liečbu.
  • Pacienti, ktorí liečbu ukončia, majú byť monitorovaní po dobu aspoň 6 mesiacov po ukončení liečby a to minimálne v mesačných intervaloch alebo častejšie, ak je to klinicky odôvodnené.
  • Poučte pacientov, aby okamžite hlásili príznaky ochorenia pečene ako sú dlhotrvajúca vysoká teplota, silná bolesť hlavy, nutkanie na vracanie, únava, žltačka a vracanie. Tieto príznaky sa môžu objavovať až do 6 mesiacov po ukončení liečby.
  • Zinbryta bude stiahnutá z lekární a zdravotníckych zariadení v celej EÚ.