Tip redakcii
Slováci, pozor! Tento liek okamžite prestaňte užívať: Môže spôsobiť zápal mozgu, dokonca SMRŤ!
Tip redakcii Diskusia ()
Tip redakcii
Telo zosnulého Henryho previezol vládny špeciál na Filipíny.
Krimi
Tajomný prevoz zosnulého Henryho (†36) zo Slovenska: Pozrite sa, kto s ním išiel na palube vládneho špeciálu!
Nissu Cauti hviezdi v Rusku.
FOTO Dráždivá fanúšička Peru šokovala Rusko: Vyzlieka sa po góle svojich miláčikov!
Martin (35) dnes vypovedal pred súdom.
Správy
Výpoveď Martina (35), ktorý uškrtil 14-ročné dievča, otriasla súdnou sieňou: Inšpiroval som sa filmom 50 odtieňov sivej!
Vysoké nároky: Janette vie po anglicky a v informačno-knižničných technológiách sa musí neustále vzdelávať.
Domov
Makajú pre štát za facku: Janette vie po anglicky, ovláda najmodernejšie technológie, napriek tomu živorí
V niektorých regiónoch sa stále nedarí nájsť lekárov, ktorí by pohotovosti slúžili. Ilustračné foto
Rady a tipy
Pacienti, pripravte sa na veľké zmeny už od júla: Pohotovostí bude ešte menej!
Zdá sa, že Edovi Sheeranovi (27) stúpla sláva do hlavy.
Šoubiznis
VIDEO Nové celebritné maniere speváckej megahviezdy, ktorá sa preslávila svojou skromnosťou: Ed, fanúšikom sa to páči nebude!
Juraj Lelkes (66)
Šoubiznis
FOTO Juraj Lelkes to začína myslieť vážne: Najprv zmenil imidž a teraz dorazil na párty ako dvojča Delona!
d
žena.sk
10 NAJSEXI hercov Hollywoodu: Ktorým ženám patria ich neodolateľné telá? (FOTO)
Zuzana Kanócz (38)
Šoubiznis
FOTO VNÚTRI Zuzana Kanócz si konečne dala povedať: Zbavila sa vrabčieho hniezda a namiesto neho predviedla ešte väčší experiment!

Slováci, pozor! Tento liek okamžite prestaňte užívať: Môže spôsobiť zápal mozgu, dokonca SMRŤ!

Liek u 12 pacientov spôsobil zápalové ochorenie mozgu, traja zomreli.

Európska lieková agentúra varuje pred nebezpečným liekom a nariadila okamžité pozastavenie registrácie lieku, stiahnutie všetkých jeho šarží z lekární aj nemocníc. Liek už stihol spôsobiť 12 zápalových ochorení mozgu, v troch prípadoch mal smrteľný účinok.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) informuje o nariadení z Európskej liekovej agentúry (EMA). Najvyšší európsky orgán kontrolujúci lieky odporučil okamžité pozastavenie registrácie lieku Zinbryta , ktorým sa lieči skleróza multiplex a tiež jeho stiahnutie z obehu .


„Toto odporučenie bolo vydané na základe 12 prípadov zápalových ochorení mozgu vrátane encefalitídy a meningoencefalitídy, ktoré boli nahlásené z celého sveta. V troch prípadoch boli ochorenia smrteľné,“upozorňuje ŠÚKL.


Európska lieková agentúra stopla všetky šarže a liek Zynbrita nariadila stiahnuť zo všetkých lekární aj zdravotníckych zariadení.


„Liečba liekom Zinbryta sa nemá začínať u žiadnych nových pacientov. Lekári majú bezodkladne kontaktovať pacientov, ktorí v súčasnosti podstupujú liečbu daným liekom, aby pozastavili túto liečbu a zvážili inú alternatívu,“varujú odborníci. Pacienti, ktorí liečbu prerušia, by mali byť sledovaní aspoň 6 mesiacov.

Ohrozuje aj iné orgány


Výbor pre hodnotenie rizík liekov pri EMA (PRAC) zhodnotil do dnešného dňa celkom 12 prípadov imunitných zápalových ochorení vrátane encefalitídy. Väčšina prípadov sa objavila do 8 mesiacov od začiatku liečby.


Už v roku 2017 však tento výbor zistil, že so Zinbrytou sa môže spájať vznik nepredvídateľného a potenciálne smrteľného imunitného ochorenia pečene, ktoré sa môže prejaviť do 6 mesiacov po ukončení liečby. Zinbryta sa môže spájať aj s inými imunitnými ochoreniami, ako sú poruchy krvi, zápal štítnej žľazy či zápal obličiek.

Odporúčania kontrolórov liekov

Informácie pre pacientov

 • Ak používate Zinbrytu, kontaktujte svojho lekára a poraďte sa o nasledujúcej liečbe.
 • Neaplikujte si ďalšiu dávku Zinbryty.
 • Ak na sebe pozorujete príznaky ako sú neustupujúca vysoká teplota, silná bolesť hlavy, nutkanie na vracanie, únava, zažltnutie kože alebo očí a vracanie, okamžite kontaktuje svojho lekára. Môže ísť o príznaky reakcie na Zinbrytu.
 • Váš lekár bude vykonávať pravidelné krvné testy v období 6 mesiacov po ukončení liečby s cieľom sledovania možných vedľajších účinkov.
 • Ak sa zúčastňujete klinických štúdií s liekom Zinbryta , kontaktujte lekára, ktorý je za vás v rámci štúdie zodpovedný.

Informácie pre odbornú verejnosť

 • Nepredpisujte Zinbrytu novým pacientom.
 • Bezodkladne kontaktuje vašich pacientov, ktorí užívajú Zinbrytu a zastavte liečbu. Zvážte alternatívnu liečbu.
 • Pacienti, ktorí liečbu ukončia, majú byť monitorovaní po dobu aspoň 6 mesiacov po ukončení liečby a to minimálne v mesačných intervaloch alebo častejšie, ak je to klinicky odôvodnené.
 • Poučte pacientov, aby okamžite hlásili príznaky ochorenia pečene ako sú dlhotrvajúca vysoká teplota, silná bolesť hlavy, nutkanie na vracanie, únava, žltačka a vracanie. Tieto príznaky sa môžu objavovať až do 6 mesiacov po ukončení liečby.
 • Zinbryta bude stiahnutá z lekární a zdravotníckych zariadení v celej EÚ.

  PlusTV