Ruský novinár si podal vlastných hokejistov: Dourážal pri tom aj Slovákov!
Ruský novinár si podal vlastných hokejistov: Dourážal pri tom aj Slovákov!
FOTO Ups, tak toto je sila! 15-ročná krasokorčuliarka ukázala viac, ako chcela!
FOTO Ups, tak toto je sila! 15-ročná krasokorčuliarka ukázala viac, ako chcela!
Mládež natočila zamestnancov firmy, ako si to rozdávajú priamo na pracovisku.
Správy
VIDEO Zamestnanci známej firmy si to bez hanby rozdali priamo na pracovisku: Svoj čin TRPKO oľutovali
ilustračná foto
Správy
Znásilnil a zabil iba šesťročné dievčatko: Súd vyniesol rozsudok, ľudia búrlivo reagujú!
(ilustračné foto)
Správy
Hasič chcel vytiahnuť muža z horiaceho domu: Ten ho napadol iba pre to, lebo ho zobudil
Celebrity V siedmom nebi ukazujú druhú tvár!
Šoubiznis
Celebrity V siedmom nebi ukazujú aj svoju druhú tvár: Hantuchová s rýľom a Sisa ako robotník!
Prinášame šoubiznisové novinky a pikošky zo života domácich a zahraničných celebrít, ktoré sa udiali za posledný týždeň.
Šoubiznis
ŠOUBIZNIS V KOCKE! O čo ste prišli za posledný týždeň: Rozchod markizáckeho páriku a prvé slová manželky neverného Bičana!
Herečka Greppelová šokuje: Po rozchode s Tomášom Palonderom sa zasnúbila! (FOTO)
žena.sk
Herečka Greppelová šokuje: Po rozchode s Tomášom Palonderom sa zasnúbila! (FOTO)
VIDEO Ďalší trapas RTVS: Pozrite, čo stváral moderátor pri rozhovore s Kuzminovou!
VIDEO Ďalší trapas RTVS: Pozrite, čo stváral moderátor pri rozhovore s Kuzminovou!

Rozčúlení Slováci odkazuju do Bruselu: Za toto nám chcete brať vodičáky? Je to choré!

Od začiatku budúceho roka má prísť do platnosti nová smernica EÚ. Tá zakáže šoférovať tisícom Slovákov, ktorí trpia vážnym zdravotným problémom. Mohli by tak spôsobiť dopravnú nehodu a ohroziť seba aj iných na ceste. Nové pravidlá majú za cieľ zvýšiť bezpečnosť. U nás sa to týka až 200-tisíc ľudí. Tí sa voči novej smernici búria: Je to blud!

Ľudia, ktorí trpia opakovanou, skrytou alebo ťažkou hypoglykémiou by už po novom nemali sadať za volant a ohrozovať cestnú premávku. Rapídny pokles cukru v krvi môže mať za následok až upadnutie do bezvedomia. Aj takto chce Brusel zvýšiť bezpečnosť na cestách.

Len na Slovensku sa však na cukrovku lieči asi 340-tisíc ľudí a odhaduje sa, že 200-tisíc z nich má vodičák. Hypoglykémia však nesužuje len diabetikov, u nich sa len prejavuje najčastejšie.

Slovákom sa nové nariadenie vôbec nepáči. Do práce chodiť musia a tak nevidia dôvod, prečo by im mali nové pravidlá takto strpčovať život. Pozrite si ich reakcie, ktoré zverejnili na facebookovej stránke denníka Plus JEDEN DEŇ.

„A čo tak doživotne odobrať vodičské oprávnenie za požitie alkoholických nápojov zistených u vodiča pri dopravnej nehode alebo pri bežnej cestnej kontrole? Tu je najväčšie riziko dopravných nehôd pri ktorých umierajú (a to väčšinou nevinní) ľudia! Som diabetik, viem si kontrolovať hladinu cukru a viem čo a kedy si môžem dovoliť.“ Michal

„Tak isto kedykoľvek každý z nás môže dostať infarkt za volantom. A ten príde určite nečakanejšie než hypoglykémia.“ Victoria

„Hocijaký silný diabetik a do roboty musí isť, to nezakážu, tam môže odpadnúť koľko chce, keď ho aj hneď porazí, nedajú ho do dôchodku. A za volant nemože....“ Julka

„A čo tí, čo sa hrajú s mobilmi a nedávajú pozor.“ Andrea

„Pokles cukru pociťuje už postupne, ak má rozum, má pri sebe niečo sladké. A čo sa týka opatrenia, ak to má nahlasovať lekár, tak to bude par € do vrecka a reálne sa nič nezmení ;) čo pri takomto nezmysle neodsudzujem.“ Dušan

„EÚ poslanci snáď ešte aj keď spia, tak špekulujú ako človeku, ktorý má beztak problémov dosť so svojim zdravím, oni mu ešte život znepríjemňujú nezmyselnými nariadeniami.“ Peter

„Najviac havárií s fatálnymi následkami spôsobujú mladí vodiči na silných autách, navyše pod vplyvom alkoholu a návykových látok. Lenže to sa v EÚ asi nedozvedeli, preto vynašli zase niečo originálne.“ Mária

Premávku neohrozujú len diabetici

Profesionálni vodiči musia pravidelne absolvovať zdravotné prehliadky a psychologické vyšetrenia. Ak by neprešli, lekár alebo psychológ musí informovať políciu o zmene zdravotného stavu. Aj v prípade bežných šoférov sú diagnózy, pri ktorých vám lekár nesmie dovoliť sadnúť za volant.

Choroby sú rozdelené do niekoľkých skupín. Medzi poruchy zraku patria okrem slepoty aj farbosleposť, vodič musí mať periférne videnie, nesmie trpieť na očnú chorobu s rýchlym spádom.

Šoférovať vám nedovolia ani ak máte problém so sluchom. Medzi ďalšie diagnózy patrí aj obmedzená pohyblivosť po úraze alebo pri závažnej chorobe či srdcovo-cievne problémy, kde by mohlo počas jazdy dôjsť k infarktu alebo mŕtvici.

Za volant si nesadnete ani s epilepsiou, demenciou, inými druhmi záchvatov a tiež ak trpíte duševnými chorobami ako sú schizofrénia alebo ťažkými psychotickými poruchami či duševnou zaostalosťou.

Ak by lekár, prípadne váš zamestnávateľ nenahlásil váš zlý zdravotný stav, hrozí im pokuta vo výške 3500 eur.

Prečítajte si viac k téme vodičský preukaz:

Odporúčame