Tip redakcii
Rozčúlení Slováci odkazuju do Bruselu: Za toto nám chcete brať vodičáky? Je to choré!
Tip redakcii Diskusia ()
Tip redakcii
Telo zosnulého Henryho previezol vládny špeciál na Filipíny.
Krimi
Tajomný prevoz zosnulého Henryho (†36) zo Slovenska: Pozrite sa, kto s ním išiel na palube vládneho špeciálu!
Nissu Cauti hviezdi v Rusku.
FOTO Dráždivá fanúšička Peru šokovala Rusko: Vyzlieka sa po góle svojich miláčikov!
Martin (35) dnes vypovedal pred súdom.
Správy
Výpoveď Martina (35), ktorý uškrtil 14-ročné dievča, otriasla súdnou sieňou: Inšpiroval som sa filmom 50 odtieňov sivej!
Vysoké nároky: Janette vie po anglicky a v informačno-knižničných technológiách sa musí neustále vzdelávať.
Domov
Makajú pre štát za facku: Janette vie po anglicky, ovláda najmodernejšie technológie, napriek tomu živorí
Henryho matka nastupuje spoločne s ďalšími pasažiermi do vládneho špeciálu, ktorý na Filipíny prepravil telo jej zosnulého syna.
Krimi
VIDEO Telo Filipínca Henryho (†36) previezli do rodnej krajiny: Doma ho pochovajú ako celebritu!
Zdá sa, že Edovi Sheeranovi (27) stúpla sláva do hlavy.
Šoubiznis
VIDEO Nové celebritné maniere speváckej megahviezdy, ktorá sa preslávila svojou skromnosťou: Ed, fanúšikom sa to páči nebude!
Juraj Lelkes (66)
Šoubiznis
FOTO Juraj Lelkes to začína myslieť vážne: Najprv zmenil imidž a teraz dorazil na párty ako dvojča Delona!
d
žena.sk
10 NAJSEXI hercov Hollywoodu: Ktorým ženám patria ich neodolateľné telá? (FOTO)
Zuzana Kanócz (38)
Šoubiznis
FOTO VNÚTRI Zuzana Kanócz si konečne dala povedať: Zbavila sa vrabčieho hniezda a namiesto neho predviedla ešte väčší experiment!

Rozčúlení Slováci odkazuju do Bruselu: Za toto nám chcete brať vodičáky? Je to choré!

Pacient, ktorý počas jazdy dostane hypoglykemický šok, môže ohroziť seba aj ostatných.

Od začiatku budúceho roka má prísť do platnosti nová smernica EÚ. Tá zakáže šoférovať tisícom Slovákov, ktorí trpia vážnym zdravotným problémom. Mohli by tak spôsobiť dopravnú nehodu a ohroziť seba aj iných na ceste. Nové pravidlá majú za cieľ zvýšiť bezpečnosť. U nás sa to týka až 200-tisíc ľudí. Tí sa voči novej smernici búria: Je to blud!

Ľudia, ktorí trpia opakovanou, skrytou alebo ťažkou hypoglykémiou by už po novom nemali sadať za volant a ohrozovať cestnú premávku. Rapídny pokles cukru v krvi môže mať za následok až upadnutie do bezvedomia. Aj takto chce Brusel zvýšiť bezpečnosť na cestách.

Len na Slovensku sa však na cukrovku lieči asi 340-tisíc ľudí a odhaduje sa, že 200-tisíc z nich má vodičák. Hypoglykémia však nesužuje len diabetikov, u nich sa len prejavuje najčastejšie.

Slovákom sa nové nariadenie vôbec nepáči. Do práce chodiť musia a tak nevidia dôvod, prečo by im mali nové pravidlá takto strpčovať život. Pozrite si ich reakcie, ktoré zverejnili na facebookovej stránke denníka Plus JEDEN DEŇ.

„A čo tak doživotne odobrať vodičské oprávnenie za požitie alkoholických nápojov zistených u vodiča pri dopravnej nehode alebo pri bežnej cestnej kontrole? Tu je najväčšie riziko dopravných nehôd pri ktorých umierajú (a to väčšinou nevinní) ľudia! Som diabetik, viem si kontrolovať hladinu cukru a viem čo a kedy si môžem dovoliť.“ Michal

„Tak isto kedykoľvek každý z nás môže dostať infarkt za volantom. A ten príde určite nečakanejšie než hypoglykémia.“ Victoria

„Hocijaký silný diabetik a do roboty musí isť, to nezakážu, tam môže odpadnúť koľko chce, keď ho aj hneď porazí, nedajú ho do dôchodku. A za volant nemože....“ Julka

„A čo tí, čo sa hrajú s mobilmi a nedávajú pozor.“ Andrea

„Pokles cukru pociťuje už postupne, ak má rozum, má pri sebe niečo sladké. A čo sa týka opatrenia, ak to má nahlasovať lekár, tak to bude par € do vrecka a reálne sa nič nezmení ;) čo pri takomto nezmysle neodsudzujem.“ Dušan

„EÚ poslanci snáď ešte aj keď spia, tak špekulujú ako človeku, ktorý má beztak problémov dosť so svojim zdravím, oni mu ešte život znepríjemňujú nezmyselnými nariadeniami.“ Peter

„Najviac havárií s fatálnymi následkami spôsobujú mladí vodiči na silných autách, navyše pod vplyvom alkoholu a návykových látok. Lenže to sa v EÚ asi nedozvedeli, preto vynašli zase niečo originálne.“ Mária

Premávku neohrozujú len diabetici

Profesionálni vodiči musia pravidelne absolvovať zdravotné prehliadky a psychologické vyšetrenia. Ak by neprešli, lekár alebo psychológ musí informovať políciu o zmene zdravotného stavu. Aj v prípade bežných šoférov sú diagnózy, pri ktorých vám lekár nesmie dovoliť sadnúť za volant.

Choroby sú rozdelené do niekoľkých skupín. Medzi poruchy zraku patria okrem slepoty aj farbosleposť, vodič musí mať periférne videnie, nesmie trpieť na očnú chorobu s rýchlym spádom.

Šoférovať vám nedovolia ani ak máte problém so sluchom. Medzi ďalšie diagnózy patrí aj obmedzená pohyblivosť po úraze alebo pri závažnej chorobe či srdcovo-cievne problémy, kde by mohlo počas jazdy dôjsť k infarktu alebo mŕtvici.

Za volant si nesadnete ani s epilepsiou, demenciou, inými druhmi záchvatov a tiež ak trpíte duševnými chorobami ako sú schizofrénia alebo ťažkými psychotickými poruchami či duševnou zaostalosťou.

Ak by lekár, prípadne váš zamestnávateľ nenahlásil váš zlý zdravotný stav, hrozí im pokuta vo výške 3500 eur.

Prečítajte si viac k téme vodičský preukaz:

    PlusTV