viac magazínov
Galavečer OTO  2018
Šoubiznis
ONLINE Slávnostný galavečer OTO 2018 sa začal: Prvú sošku získala kapela IMT Smile, Sajfa moderuje prvýkrát bez Adely!
Sexi slovenskú cyklistku rieši celý svet: Nahé FOTO, ktoré ste ešte nevideli!
Sexi slovenskú cyklistku rieši celý svet: Nahé FOTO, ktoré ste ešte nevideli!
Novým šéfom vlády má byť Peter Pellegrini.
Správy
Budúci premiér Peter Pellegrini už zostavuje vládu. Toto sú NOVÍ ministri
Peter Sagan
FOTO Sagan penil ako zmyslov zbavený aj zaskočil všetkých: Od ko*otov po psa, ktorý ne*erie
Robert Fico bude naďalej šéfom vládneho Smeru-SD.
Správy
Fico rozhodne neodíde s dlhým nosom. TOTO všetko si bude môcť dopriať
Príliš krátke: Hudáková partnerka odhalila stehná.
Relax
Prví nahodení hostia na gala OTO
Príchod hostí na galavečer OTO 2018.
Šoubiznis
Príchody na galavečer OTO 2018 poznačil obrovský škandál: Na speváka Martina Jakubca vybehol neznámy mladík s vibrátorom v ruke!
Vibrátor: Martin Jakubec sa stal obeťou zabávača. Erotickú pomôcku mu strčil do tváre.
Ľudia
Prvé výtržnosti! Pred budovou Slovenského národného divadla vyčíňal muž s vibrátorm
Trapasy: Niektoré celebrity nevedia ako na to.
Ľudia
Nepochopiteľné! Takto sa celebrity dorichtovali v minulosti na galavečer OTO

Rázny krok po zistení osýpok v Košiciach: Všetkých ohrozených POVINNE zaočkujeme!

Nervozita v Košiciach sa stupňuje. Nebezpečné osýpky, ktoré zistili u študenta tamojšej univerzity, zasiahli i zdravotníkov. Epidemiológovia podnikli rázne opatrenia u všetkých ľudí, ktorí prišli s mladíkom do kontaktu, vrátane pracovníkov nemocnice, kde ho liečili.

Vysoko nákazlivé osýpky, ktoré v posledných dňoch zabili v Európe desiatky ľudí, zistili u 25-ročného študenta pôvodom z Talianska. Ešte počas víkendu ho preliečili na Klinike infektológie a cestovnej medicíny nemocnice L. Pasteura a prepustili ho do domácej liečby. Nakazil sa v cudzine a ako sa ukázalo, proti osýpkam nebol očkovaný.

„Bol niekoľko dni v Srbsku, v Novom Sade odkiaľ sa vrátil 27. marca. Je možné, že k nákaze došlo práve tam,“ hovorí primár KICM Ladislav Virág. Priebeh jeho ochorenia bol stredne závažný až ťažký, pretože pacient okrem vysokých teplôt a kožného výsevu, mal aj postihnutie pečene.

Všetci na očkovanie!

Epidemiológovia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Košiciach hneď začali konať, aby zabránili epidémii a šíreniu osýpok.

„Všetky osoby, s ktorými prišiel chorý do kontaktu, boli v deň nahlásenia ochorenia odoslané k ošetrujúcemu lekárovi na vyšetrenie a ich zdravotný stav je naďalej monitorovaný. Neočkované osoby boli odoslané k svojim praktickým lekárom za účelom očkovania proti osýpkam,“ informoval hlavný hygienik Slovenska Ján Mikas.

Preverujú aj zdravotníkov

Poriadny rozruch spôsobili dovlečené osýpky aj v samotnej nemocnici, kde nakazeného študenta prijali. Všetkých zdravotníkov preverujú, či vôbec boli očkovaní proti tejto nebezpečnej detskej chorobe! „O výskyte ochorenia boli informované príslušné klinické pracoviská UN L. Pasteura Košice a boli požiadané o vykonanie kontroly zaočkovania zdravotníckych pracovníkov proti osýpkam,“ potvrdili hygienici.

Zdravotné poisťovne sa už podľa agentúry TASR vyjadrili, že ohrozených ľudí zaočkujú aj bez ich predchádzajúceho súhlasu.

Očkovanie, ktoré nás chráni proti osýpkam, je totiž možné aj v dospelom veku. Podľa hovorkyne Úradu verejného zdravotníctva Zuzany Drobovej sú ohrození najmä tí dospelí, ktorí v detstve neprekonali osýpky a narodili sa pred rokom 1969, kedy ešte nebolo zavedené plošné očkovanie.

Časovaná bomba

Epidémia osýpok sa u nás nevyskytla takmer dvadsať rokov, naposledy sa objavila v rokoch 1997 a 1998 v deviatich obciach východného Slovenska s prevahou rómskych osád. Spolu vtedy išlo o 1 149 prípadov a to u najmladších detí, ktoré ešte nestihli byť zaočkované a deti, ktoré rodičia nenechali zaočkovať. Epidémia si vtedy vyžiadala dve úmrtia. Odvtedy sa k nám v rokoch 2011 a 2012 dostali len 3 importované prípady, ktoré sa ďalej nešírili.

„Inkubačný čas je približne 10 dní. Je to čas, ktorý uplynie od nakazenia sa po objavenie sa prvých príznakov ochorenia,“ informovala hovorkyňa. Zdrojom nákazy je chorý človek v počiatočnom štádiu ochorenia. Osýpky sa šíria vzduchom.

Okamžitá reakcia zdravotných poisťovní

  • Zdravotné poisťovne reagujú na hrozbu importovania osýpok na Slovensko. Povinné očkovanie proti tomuto ochoreniu uhradia rizikovým skupinám aj mimo platného očkovacieho kalendára. Podľa agentúry TASR dokonca zaočkujú rizikových ľudí bez ich predchádzajúceho súhlasu, čo nie je bežný postup.

Bojíte sa osýpok?

Pýtali sme sa študentov UPJŠ Košice, či majú strach z nakazenia sa osýpkami. Väčšina mladých si z ochorenia nič nerobí, očkovanie považujú za dostatočnú ochranu. No našli sa aj takí, ktorí majú strach.

Daniel (21) a Dana (22): „Nemáme obavy z toho ochorenia, napriek tomu, že nevieme či sme očkovaní. Správame sa zodpovedne, tak snáď to stačí!“

Dávid (22): ,,Ani neviem či som očkovaný. Musím sa opýtať mami. Aj tak to nič nemení na tom, že nemám strach.“

Zuzana (21) a Lýdia (21):,,Obidve sme prekonali osýpky ešte v detstve. Máme doživotnú imunitu voči tomuto ochoreniu. Preto nás táto informácia nedesí.“

Tomáš (25): „Je to infekčné ochorenie, ktoré sa prenáša vzduchom. Môžem byť opatrný a dbať na zásady hygieny, aj tak pri stretnutí s chorým človekom nákaze nezabránim. Moje obavy sú o to väčšie, že nie som očkovaný. Dúfam, že neprepukne v Košiciach epidémia.“

Anketa

Obávate sa možného rozšírenia nákazy osýpkami?

Áno, mám malé dieťa. 15% Aj áno, zvyšuje sa počet nezaočkovaných ľudí. 18% Ani nie, verím očkovaniu, osýpky tu dlho neboli. 11% Nie, prekonal som osýpky. 20% Nie, nemám očkovanie, ale podľa mňa sa báť nemusíme. 35%Celkový počet hlasujúcich: 65