Tip redakcii
Nečakaný krok obchodníkov: Po sviatočnom zákaze predaja zatvoria aj v NEDEĽU!
Tip redakcii Diskusia ()
Tip redakcii
Dagmar Havlová
Správy
Dagmar Havlová prežíva obrovskú bolesť: Oplakáva smrť veľmi blízkeho človeka!
Generálny prokurátor Jaromír Čižnár
Správy
 aktualizované
PRÁVE TERAZ Čižnár sa opäť rozohnil! Veď z toho bučí, že chcú obtiahnuť štát
Niektorí seniori sa nevedia sami najesť, treba im so všetkým pomáhať.
Rady a tipy
Čo sa deje za dverami starobinca: Naša redaktorka sa tam zamestnala ako opatrovateľka, aby to zistila
prezidenti
FOTO Chorvátska prezidentka opäť strhla na seba všetku pozornosť: Pozrite, čo si dovolila počas finále MS vo futbale
Peter Sagan
FOTO Pravá tvár Petra Sagana na Tour de France: Takéto správanie by ste od neho možno ani nečakali!
Mária Bartalos práve dovolenkuje.
Šoubiznis
FOTO Po tajnej svadbe medové týždne! Hviezda markizáckych Oteckov si užíva v exotickej Afrike
Patrí k najlepšie obliekajúcim sa ženám nášho šoubiznisu, no vždy pôsobí krehko a nevinne. Mária však vie byť aj pekelne sexi a svoje dokonalé telo predviedla aj na svojom Instagrame.
EMMA
Mária Čírová sa ukázala v inom svetle: TAKÚTO fotku sme od nej nečakali!
otec
Wanda.sk
Hľadáte ideálneho otca pre svoje dieťa? Zverokruh vám napovie
futbal, fanúšička
Šarm
Sexi prezidentka, porno nevesta a simulant – pohľad na majstrovstvá sveta aj pre tých, ktorí futbal bežne nesledujú

Nečakaný krok obchodníkov: Po sviatočnom zákaze predaja zatvoria aj v NEDEĽU!

Nový režim platí od 1. januára. Ilustračné foto

Zákon im to neprikazuje, no aj tak zatvoria. V desiatkach supermarketov slovenského obchodného reťazca nenakúpite okrem štátnych sviatkov už ani v nedeľu. Vieme, čo je za týmto vážnym rozhodnutím!

V sobotu 6. januára bola väčšina maloobchodných predajní povinne zatvorená pre štátny sviatok. O deň neskôr v nedeľu už obchody fungovali normálne, no desiatky predajní spoločnosti COOP Jednota v Trnavskom kraji zostali aj tak zatvorené.

O tom, že v nedeľu už otvárať nebudú, rozhodlo vedenie spoločnosti. Nový režim platí od 1. januára a týka sa celkom 25 supermarketov v mestách a obciach Trnavského kraja. Zákazníkom chcú výpadok kompenzovať predĺžením otváracích hodín v sobotu.

Anketa
Privítali by ste, aby boli obchody zatvorené aj v nedeľu?
  • 75%
  • 25%
Ďakujeme

Váš hlas bol započítaný

K ráznemu kroku viedli spoločnosť viaceré dôvody. Pre väčšinu týchto predajní bol nedeľný predaj stratový. V regióne, kde je nízka nezamestnanosť, mali problém nájsť kvalitných zamestnancov na menej atraktívnu nedeľnú prácu. Firme navyše vznikli v roku 2018 zvýšené výdavky pre rast minimálnej mzdy, s ktorou súvisia aj príplatky za prácu nadčas, v noci a cez víkendy.

Spoločnosť tiež tvrdí, že v nedeľu by mali byť zatvorené všetky obchody na Slovensku. „Už dlhé roky sa vo všetkých COOP Jednotách na Slovensku snažíme presadiť zákon o zákaze nedeľného predaja, ako je to v mnohých západných štátoch. V tomto smere máme i plnú podporu odborárov. V našich predajniach pracujú takmer výlučne ženy – matky, ktoré majú svoje rodiny a chcú s nimi tráviť aspoň nedele," reagoval predseda predstavenstva COOP Jednota Trnava Bohuslav Uváčik.

Spoločnosť informovala o zatvorení prevádzok aj na sociálnej sieti.
Spoločnosť informovala o zatvorení prevádzok aj na sociálnej sieti.
Foto: Facebook COOP Jednota Trnava

V Trnavskom kraji má COOP Jednota celkom 65 prevádzok. K rovnakému kroku by sa už čoskoro mohli pridať aj v ďalších predajniach, a to i mimo Trnavského regiónu. „Mnohé COOP Jednoty plánujú pristúpiť k obmedzeniu nedeľného predaja," dodáva Uváčik.

Ostatné obchodné reťazce na Slovensku majú v nedeľu otvorené. Výnimkou sú niektoré prevádzky spoločností Tesco a Lidl, ktoré sa nachádzajú v blízkosti kostolov alebo na cirkevných pozemkoch a v nedeľu majú zatvorené.

Tesco, Lidl ani Kaufland však zatvárať obchody v nedeľu, podobne ako to urobila COOP Jednota, nateraz neplánujú. „Naša spoločnosť má otvorené prevádzky počas celého týždňa okrem štátnych sviatkov. Nad zatvorením našich predajní v nedeľu neuvažujeme," vyjadrila sa za Kaufland Lucia Langová.

Podľa PR manažérky spoločnosti Tesco patria nedele v ich prevádzkach medzi najrušnejšie dni. „Naša spoločnosť aktuálne nezvažuje obmedziť či zrušiť nedeľný predaj v našich prevádzkach, nakoľko nedeľa je tretím najobľúbenejším dňom na nákupy v našej sieti," hovorí Lucia Poláčeková.

Sviatočný zákaz predaja

Na Slovensku platí od 1. júna 2017. Počas sviatkov a dní pracovného pokoja nemôžu zamestnávatelia nariadiť ani dohodnúť takú prácu so zamestnancom, ktorou je predaj konečnému spotrebiteľovi. Ide najmä o prácu za pultom, pokladnicou, obsluhu zákazníkov či dokladanie tovaru do regálov. Zákon sa nevzťahuje na živnostníkov, ktorí si predaj tovaru zabezpečujú sami bez zamestnancov. Obmedzenie sa netkýka ani predaja na čerpacích staniciach, predaja a výdaja liekov v lekárňach, predaja na letiskách, v prístavoch, v nemocniciach či predaja cestovných lístkov a suvenírov. Otvorené môžu byť prevádzky poskytujúce služby, napríklad fast foody, kadernícke a kozmetické salóny, cestovné kancelárie či požičovne. Výnimku majú aj kvetinárstva, v dňoch 8. mája, 1. septembra a 1. novembra môžu predávať.

    PlusTV