Bez záujmu: Ples v opere pritiahol pred Slovenské národné divadlo zopár zvedavcov, prítomní policajti medzi sebou rozoberali, kam sa chystajú s rodinou na letnú dovolenku.
Ľudia
ODVRÁTENÁ TVÁR Plesu v opere: Čo všetko sa nemal obyčajný ľud dozvedieť o najhonosnejšej udalosti roka
Ilustračné foto
Zahraničie
Autobus v plameňoch! Podľa predbežných informácií zomrelo 52 ľudí
Čo spája tragický útok psov na ornitológa Petra (†34) so zmiznutím zoologičky Mirky (45)?
Krimi
ZÁHADY v okolí Devínskeho jazera? ODBORNÍCI v tom majú jasno! Čo spája tragický útok psov na ornitológa Petra (†34) so zmiznutím zoologičky Mirky (45)?
Saška, ktorá sa narodila počas snehovej kalamity už má rok.
Zaujímavosti
Toto krásne dievčatko (1) sa na svet vypýtalo počas vlaňajšej snehovej KALAMITY: Neuveríte, ako ju volajú!
Peter Sagan s manželkou Katkou a synom Marlonom.
Šport
FOTO Sagan ukázal Marlona: Pri detailnom pohľade na jeho synčeka vám padne sánka!
Úspešná tenistka Dominika Cibulková otvorene: ,,Tenisu mám plné zuby, nie som stroj!"
EMMA
Úspešná tenistka Dominika Cibulková otvorene: ,,Tenisu mám plné zuby, nie som stroj!"
Sisa Lelkes Sklovská
Šoubiznis
Sisa Lelkes Sklovska dorazila na akciu a tam jej to oznámili: Všetko sa zomlelo za pár minút!
Hlavní hrdinovia seriálu Oteckovia.
Šoubiznis
FOTO Zákulisie nového markizáckeho seriálu Oteckovia odhalené: Pozrite sa, čo stvárajú herci mimo kamier!
Má vlastné mónde impérium a teraz dokazuje, že sa stále cíti ako modelka.
Šoubiznis
"Škandalózne" FOTO VNÚTRI: Victoria Beckham vyšla s kožou na trh... doslova!

Nečakaný krok obchodníkov: Po sviatočnom zákaze predaja zatvoria aj v NEDEĽU!

Zákon im to neprikazuje, no aj tak zatvoria. V desiatkach supermarketov slovenského obchodného reťazca nenakúpite okrem štátnych sviatkov už ani v nedeľu. Vieme, čo je za týmto vážnym rozhodnutím!

V sobotu 6. januára bola väčšina maloobchodných predajní povinne zatvorená pre štátny sviatok. O deň neskôr v nedeľu už obchody fungovali normálne, no desiatky predajní spoločnosti COOP Jednota v Trnavskom kraji zostali aj tak zatvorené.

O tom, že v nedeľu už otvárať nebudú, rozhodlo vedenie spoločnosti. Nový režim platí od 1. januára a týka sa celkom 25 supermarketov v mestách a obciach Trnavského kraja. Zákazníkom chcú výpadok kompenzovať predĺžením otváracích hodín v sobotu.

Anketa
Privítali by ste, aby boli obchody zatvorené aj v nedeľu?
  • 75%
  • 25%
Ďakujeme

Váš hlas bol započítaný

K ráznemu kroku viedli spoločnosť viaceré dôvody. Pre väčšinu týchto predajní bol nedeľný predaj stratový. V regióne, kde je nízka nezamestnanosť, mali problém nájsť kvalitných zamestnancov na menej atraktívnu nedeľnú prácu. Firme navyše vznikli v roku 2018 zvýšené výdavky pre rast minimálnej mzdy, s ktorou súvisia aj príplatky za prácu nadčas, v noci a cez víkendy.

Spoločnosť tiež tvrdí, že v nedeľu by mali byť zatvorené všetky obchody na Slovensku. „Už dlhé roky sa vo všetkých COOP Jednotách na Slovensku snažíme presadiť zákon o zákaze nedeľného predaja, ako je to v mnohých západných štátoch. V tomto smere máme i plnú podporu odborárov. V našich predajniach pracujú takmer výlučne ženy – matky, ktoré majú svoje rodiny a chcú s nimi tráviť aspoň nedele," reagoval predseda predstavenstva COOP Jednota Trnava Bohuslav Uváčik.

Spoločnosť informovala o zatvorení prevádzok aj na sociálnej sieti.
Spoločnosť informovala o zatvorení prevádzok aj na sociálnej sieti.
Foto: Facebook COOP Jednota Trnava

V Trnavskom kraji má COOP Jednota celkom 65 prevádzok. K rovnakému kroku by sa už čoskoro mohli pridať aj v ďalších predajniach, a to i mimo Trnavského regiónu. „Mnohé COOP Jednoty plánujú pristúpiť k obmedzeniu nedeľného predaja," dodáva Uváčik.

Ostatné obchodné reťazce na Slovensku majú v nedeľu otvorené. Výnimkou sú niektoré prevádzky spoločností Tesco a Lidl, ktoré sa nachádzajú v blízkosti kostolov alebo na cirkevných pozemkoch a v nedeľu majú zatvorené.

Tesco, Lidl ani Kaufland však zatvárať obchody v nedeľu, podobne ako to urobila COOP Jednota, nateraz neplánujú. „Naša spoločnosť má otvorené prevádzky počas celého týždňa okrem štátnych sviatkov. Nad zatvorením našich predajní v nedeľu neuvažujeme," vyjadrila sa za Kaufland Lucia Langová.

Podľa PR manažérky spoločnosti Tesco patria nedele v ich prevádzkach medzi najrušnejšie dni. „Naša spoločnosť aktuálne nezvažuje obmedziť či zrušiť nedeľný predaj v našich prevádzkach, nakoľko nedeľa je tretím najobľúbenejším dňom na nákupy v našej sieti," hovorí Lucia Poláčeková.

Sviatočný zákaz predaja

Na Slovensku platí od 1. júna 2017. Počas sviatkov a dní pracovného pokoja nemôžu zamestnávatelia nariadiť ani dohodnúť takú prácu so zamestnancom, ktorou je predaj konečnému spotrebiteľovi. Ide najmä o prácu za pultom, pokladnicou, obsluhu zákazníkov či dokladanie tovaru do regálov. Zákon sa nevzťahuje na živnostníkov, ktorí si predaj tovaru zabezpečujú sami bez zamestnancov. Obmedzenie sa netkýka ani predaja na čerpacích staniciach, predaja a výdaja liekov v lekárňach, predaja na letiskách, v prístavoch, v nemocniciach či predaja cestovných lístkov a suvenírov. Otvorené môžu byť prevádzky poskytujúce služby, napríklad fast foody, kadernícke a kozmetické salóny, cestovné kancelárie či požičovne. Výnimku majú aj kvetinárstva, v dňoch 8. mája, 1. septembra a 1. novembra môžu predávať.

Odporúčame