viac magazínov
Ilustračný záber.
Správy
ZOMRELA známa slovenská speváčka. Jej najväčšie hity však ostanú žiť aj naďalej!
Vojvodkyňa Kate opäť nesklamala a aj do tretice sa pred nemocnicou Svätej Márie v Londýne objavila v šatách od svojej dvornej dizajnérky. Tentokrát však šatami opäť vzdala hold matke svojho manžela princezne Diane.
EMMA
Tajomstvo šiat Kate Middleton: Týmto si uctila pamiatku princeznej Diany hneď po pôrode
Zúrivý pes sa vrhol na domáceho miláčika. Ilustračné foto
Správy
Rozzúrený pitbull odhryzol žene prst: Lekári dostali ŠIALENÝ nápad, čím ho nahradia!
Zdeno Cíger.
Drsný konflikt slovenských hokejových legiend: Koho zo svojich kolegov nazval Cíger bonzákom?
Ivanka Trump, návšteva Macrona v USA
Šarm
Návšteva francúzskeho prezidenta Macrona v USA: Trumpova dcéra prevetrala šaty za 2000 dolárov
Ján Hodoň
Šoubiznis
FOTO VNÚTRI Najobéznejší muž z Extrémnych premien Hodoň: Stačilo zhodiť kilá a konečne si začal plniť sny!
Vladimír Leksa z Ústavu molekulárnej biológie Slovenskej akadémie vied.
Rady a tipy
Slovenskí vedci odhalili, čo zaberie na rakovinu: Je to táto superpotravina!
Šťastní rodičia si svoj najnovší prírastok odviezli do Kensingtonského paláca.
Šoubiznis
FOTO Čo si to tam šuškáte? Tajomný rozhovor Willa a Kate pri predstavení malého princa: Odborník im čítal z pier!
Na snímke tím HC'05 iClinic Banská Bystrica oslavuje obhajobu majstrovského titulu po víazstve nad HK Dukla Trenèín v siedmom zápase finále play off hokejovej Tipsport extraligy HK Dukla Trenèín - HC'05 iClinic Banská Bystrica 24. apríla 2018 v Trenèíne. FOTO TASR - Marko Erd
FOTO Banská Bystrica novým majstrom Slovenska: Takto vyzerali oslavy priamo na ľade!

Maturita z rómčiny aj viac dejepisu: Pozrite si VEľKÝ PREHľAD noviniek v školskom roku

Po prázdninách sa opäť zaplnia školské lavice. Takmer 671-tisíc žiakov základných a stredných škôl dnes po dvojmesačnej prestávke nastúpi do nového školského roka 2017/2018. Kým pre prváčikov bude všetko nové, starší žiaci sa už tešia na opätovné stretnutia so spolužiakmi, nové predmety aj krúžky. V novom školskom roku nás čaká viacero zmien. Pozrite si, novinky a ďalšie dôležité informácie, ktoré by mali vedieť aj rodičia.

1. Pribudne hodina dejepisu

Žiakom na druhom stupni základnej školy pribudne jedna hodina dejepisu. Namiesto šiestich na sedem hodín raz za týždeň počas celého druhého stupňa. V praxi to znamená, že ak mali títo žiaci napríklad v 5. až 8. ročníku jednu hodinu dejepisu týždenne, v novom školskom roku ako deviataci to budú musieť dohnať a budú mať tento predmet trikrát za týždeň.

NOVÁ DÔCHODKOVÁ KALKULAČKA: Vyrátajte si, kedy pôjdete do penzie. Štát pridáva ďalšie dni!

2. Debaty o extrémizme a migrantoch

V tomto školskom roku budú učitelia oveľa viac diskutovať so žiakmi o aktuálnych problémoch extrémizmu a imigrácii, ale aj o vplyve médií, najmä sociálnych na postoje ľudí, o korupcii a klientelizme. Hlbšie štúdium histórie má naučiť študentov kriticky myslieť a predchádzať tak extrémistickým náladám, ktoré poznáme napríklad z druhej svetovej vojny alebo totalitného režimu. Okrem bifľovania učiva sa majú žiaci zúčastňovať aj exkurzií a rôznych diskusií.

3. Viac jazyka pre menšiny

Pre deti z národnostných menšín sa ich materinský jazyk posilní o jednu vyučovaciu hodinu u žiakov 1. a 2. ročníka základných škôl. Na Slovensku sa učia deti maďarskej, ukrajinskej, rusínskej, nemeckej a rómskej národnostnej menšiny. Ak žiaci pochádzajú z obcí, kde sa ich jazyk nevyučuje, môžu dochádzať do najbližšej školy s jazykom, v ktorom sa chcú vzdelávať. V takom prípade majú nárok na príspevok na dopravu.

4. Maturita aj z rómčiny

Stredoškoláci si budú môcť vybrať ako voliteľný maturitný predmet rómsky jazyk a literatúru. Okrem toho majú učitelia informovať rodičov z rómskych komunít, že v prípade záujmu sa ich deti môžu vzdelávať v rómčine, a to na rôznych stupňoch škôl

5. Viac učenia o peniazoch

S účinnosťou od 1. septembra ministerstvo vydalo aktualizovaný Národný štandard finančnej gramotnosti, ktorý sa týka tak základných, ako aj stredných škôl. Vďaka nemu by sa mali žiaci a študenti dozvedieť napríklad o právach spotrebiteľov vrátane práva na reklamáciu, o klamlivých obchodných praktikách a cenových trikoch, aj o možnostiach splácania dlhov a podnikaní. S rozvíjaním finančnej gramotnosti sa odporúča začať dokonca už v materských školách.

6. Na telocviku aj zumba či bejzbal

Počítače, smartfóny a nedostatok pohybu zapríčinili, že naše deti sú obéznejšie a niektoré už ani nevedia hodiť loptu. V rámci zdravého životného štýlu bol prijatý Národný akčný plán pre podporu pohybovej aktivity na rok 2017 až 2020. Aby sa žiaci rozhýbali, do telesnej výchovy sa zahrnuli aj netradičné aktivity ako zumba, florbal, bejzbal či lakros. Kým v súčasnosti sú povinné 2 hodiny telesnej týždenne, v budúcnosti sa to pre prvý stupeň základných škôl zmení na tri. Momentálne môžu školy pridať telocvik v rámci voliteľných hodín.

7. Nové učebnice

Na školách pribudne viac ako 1,1 milióna nových učebníc. Učitelia môžu tiež používať viaceré knihy v elektronickej verzii. Siedmaci sa môžu tešiť na nové učebnice chémie, dejepisu, občianskej náuky, fyziky a biológie. Tretiaci dostanú novú prírodovedu a vlastivedu. Ministerstvo školstva chce zaobstarať 15 najdôležitejších sád učebníc. Ide najmä o slovenčinu pre celý druhý stupeň základnej školy, matematiku pre všetky ročníky ZŠ, či techniku a ekonomiku domácnosti pre druhý stupeň. Tešiť sa môžu aj deti, ktoré sa učia po maďarsky. Školu síce začnú so starými učebnicami jazykov, ale v priebehu roka by mali dostať nové.

8. Test čitateľskej gramotnosti

Ministerstvo odporúča učiteľom, aby viac pozornosti venovali rozvoju čitateľskej gramotnosti žiakov a študentov. Bude sa preverovať, ako vedia efektívne počúvať hovorený prejav v slovenskom jazyku, porozumieť mu a získať z neho potrebné informácie. V apríli budúceho roku sa uskutoční medzinárodné testovanie PISA 2018, na ktorom sa zúčastnia 15-roční žiaci zo základných a stredných škôl. Hlavné testovanie bude v elektronickej podobe, offline prostredníctvom počítačov a notebookov.

9. TALIS preverí pedagógov

TALIS je medzinárodná štúdia, ktorá skúma pracovné prostredie a podmienky učiteľov a riaditeľov škôl, vplyv vzdelávacej politiky na prácu učiteľov a vyučovanie. Pôjde o hodnotenie práce učiteľov, kvalifikačné požiadavky a pracovné povinnosti učiteľov, metódy vyučovania či postoje učiteľov. Štúdiu TALIS uskutočňuje Organizácia pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) raz za 5 rokov. Učitelia budú vypĺňať dotazníky, údaje sa budú zbierať od marca do mája 2018. Štúdia ukáže ako vzdelávacia politika vplýva na kvalitu vzdelávania na Slovensku, ale aj porovnanie s inými krajinami.

10. Nové odbory

Stredoškoláci sa môžu tešiť na nové možnosti štúdia. Študenti si môžu vyberať spomedzi 10 nových študijných odborov. K rozšíreniu skupiny učebných odborov dôjde taktiež na špeciálnych školách, a to o odbor gastronomické služby. Odo dneška už môžu žiaci študovať aj:

 • technológia kozmetiky a chemických liečiv
 • multimédiá
 • vinohradníctvo a ovocinárstvo
 • bioenergetika
 • informačné a digitálne technológie
 • dizajn interiéru
 • bezpečnostné systémy v doprave a priemysle
 • kaderník - vizážista
 • sklársky dizajn
 • manažérstvo kvality v chemickom laboratóriu

11. Spokojnejší učitelia

Od septembra si polepšia aj učitelia. Vláda im pridá 6 percent k ich platu. V Programovom vyhlásení vlády majú garantované ďalšie navyšovanie miezd. Rast platov o 6 percent sa má uskutočniť aj v rokoch 2018, 2019 a 2020. Keďže školské odbory odmietli prijať podmienky predsedu vlády Roberta Fica, aby prestali štrajkovať, toto ďalšie zvyšovanie nateraz ostáva otázne.

„Drvili ma knihami po hlave, sotili z okna!” 8 rokov dievča šikanovali, spolužiaci ani učitelia neurobili nič. Ako zistíte, či netrpí aj vaše dieťa?

Školské pomôcky vyjdú aj na stovky eur. Poradíme, ako ušetriť!