viac magazínov
Dusan pasek
VIDEO Pašek po 20 rokoch prehovoril o samovražde svojho otca: Takáto je podľa mňa pravda o jeho smrti!
Podarilo sa Ľubici Laššákovej napraviť módne faux pas?
Správy
Nová ministerka spôsobila trapas. Pozrite sa, ako ho vyriešila
Jožo Ráž ml.
Správy
Čo uškodilo mladému Rážovi: Odborník to povedal na rovinu
Novému premiérovi vypadol z vnútorného vrecka zaujímavý predmet.
Správy
VIDEO Pellegrinimu vypadol počas tlačovky z vrecka neznámy predmet: Bugár okamžite zbystril zrak!
Schumacher, Schumacherova, Schumacherovci
Schumacherovci prelomili desivé mlčanie o stave Michaela: Sme radi, že to chápete!
Marie Rottrová
Šoubiznis
FOTO Speváčka Marie Rottrová sa teda nezdá: Pred 80-kou si obliekla TAKÝTO dráždivý outfit!
Hatalová prekvapuje: Doma má klon porotcu SuperStar.
Šoubiznis
Speváčka Hatalová šokuje: Ja vlastne žijem s Ruppertom zo SuperStar!
kralovske rodiny
žena.sk
Vtedy a dnes: Najznámejší členovia kráľovských rodín neboli vždy takí nóbl! Aha, ako sa odhaľovala princezná Sofia! (Foto vnútri)
Cítite pulzujúcu bolesť v hlave a nič vás nebaví? Je načase spoznať svoju migrénu.
Zdravie
7 spôsobov ako zatočiť s migrénou. Naozaj vám pomôžu

Lekári sa búria, lebo majú ordinovať 7 hodín denne: Nezaslúžime si skapať v ambulanciách!

Lekárom sa nepáči plánované predĺženie ordinačných hodín u všeobecných lekárov. Proti sú Slovenská komora lekárov, Asociácia súkromných lekárov aj Slovenská spoločnosť všeobecného praktického lekárstva.

Ministerstvo zdravotníctva pôvodne navrhovalo, aby všeobecní lekári ordinovali minimálne 30 hodín týždenne, z toho dvakrát mali byť v ambulancii do 14:00 h. Poslanci parlamentného zdravotníckeho výboru tento návrh ešte pritvrdili. Praktickí lekári majú byť podľa nich v ambulancii 35 hodín za týždeň, čo je 7 hodín denne a z toho dva dni aspoň do 15.00 h.

„Tridsaťpäťhodinový ordinačný čas nie je pre nás 35 hodín v práci. Neviem, či si to dostatočne uvedomili poslanci, že čistý ordinačný čas, je len ten čas, ktorý venujeme priamo pacientovi," vysvetľuje Marián Kollár zo Slovenskej komory lekárov.

Anketa
Mali by všeobecní lekári ordinovať aspoň 35 hodín týždenne?
  • 85%
  • 14%
  • 1%
Ďakujeme

Váš hlas bol započítaný

Po rozšírení ordinačných hodín by mali lekári problém s ďalšími povinnosťami a administratívou ako návštevy v bydlisku pacienta, vyhotovovanie lekárskych správ, návrhov na kúpeľnú liečbu, posudzovanie pacientov pre Sociálnu poisťovňu, atď. V práci by tak museli tráviť deväť až desať hodín denne. „Všeobecní lekári si nezaslúžia, aby v ambulancii skapali," vyhlásil člen komory Peter Pekarovič.

Dlhšie otvorené ambulancie budú mať podľa lekárov za následok rušenie niektorých ambulancií. „Centrálna regulácia určite nie je namieste a spôsobí zrušenie ambulancií v niektorých regiónoch. Máme akútny dlhodobý nedostatok záujmu o odbory všeobecného lekárstva a sme v období prirodzeného odchodu všeobecných lekárov z dôvodu veku, ktorý zasiahne asi 500 ambulancií," povedal šéf Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva Peter Makara.

Zmeny sa majú týkať nielen všeobecných lekárov, ale aj špecialistov. Tí by podľa návrhu museli ordinovať minimálne 40 hodín týždenne, ak by chceli pacientom umožniť objednávanie sa na presný čas za maximálne 10 eur. „Špecialista síce môže objednať pacienta za poplatok, ale neuhradenými výkonmi príde o ďalších 20-30 eur, čo je pri nízkom počte ambulantných lekárov likvidačné“ pripomenul Prezident Asociácie súkromných lekárov Marián Šóth.

***AKTUALIZÁCIA***

Poslanci nakoniec protestný hlas lekárov nevypočuli. Parlament hlasovaním v utorok podvečer odsúhlasil rozšírenie ordinačných hodín na 35 týždenne.