viac magazínov
Pani Helenka prekvapila svojho syna na pretekoch detí v Nitre.
FOTO Exkluzívne zábery stretnutia Sagana s mamou: Pozrite, ako sa zvítali po dlhej dobe!
Ľudia na internete si zgustli na bývalom ministrovi vnútra Tomášovi Druckerovi a odstupujúcom policajnom prezidentovi Tiborovi Gašparovi.
Správy
Z týchto obrázkov PADNETE na zadok! NEUVERÍTE, akú srandu si dokážu ľudia urobiť z politiky!
Raft na rieke Belá.
Krimi
Matka troch detí (†37) sa utopila pri splave rieky: Vieme, čo sa dialo posledné minúty pred tragédiou!
Ilustračný záber.
Správy
Obrovský ŠOK pre filmový svet: Zomrel známy herec z filmu Harry Potter!
Anastasia Kuzminová.
Šok z Ruska pre Nasťu Kuzminovú: Jej brat má problémy!
Ilustračné foto
Správy
VÁŽNA dopravná nehoda na strednom Slovensku: Na TVRDÝ náraz do stromu doplatil iba 5 ročný chlapček!
Sklenaříková a Karembeu žili spolu 13 rokov.
Slávny futbalista sa pustil do slovenskej exmanželky: Drsný odkaz krásnej Sklenaříkovej!
Mečiara vyhadzov zo Slovenského rozhlasu dosť prekvapil.
Šoubiznis
Jojkár Ján Mečiar v obrovskom šoku: Po deviatich rokoch ho vyrazili z práce!
Známe ženy, ktoré sa na jarné módne dni vybrali so svojimi deťmi.
Šoubiznis
Známe ženy, ktoré sa na módne dni vybrali so svojimi deťmi: Ratolesti si vyparádili od hlavy až po päty!

Druckerovi utekajú aj ďalší lekári. Zaplatí ich súkromník lepšie?

Zo štátnych nemocníc utekajú lekári, napriek tomu, že zarábajú tisíce. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker nevylučuje, že v súkromnom sektore budú mať aj trikrát vyššie platy. Odborník na zdravotníctvo však tvrdí, že so zárobkami v súkromných zariadeniach to zďaleka nie je také ružové.

Deviati lekári odchádzajú z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb napriek tomu, že ide o zariadenie, kde sú platy na Slovensku najvyššie. „Priemerný plat lekára v NÚSCH, vrátane nadčasov, je do 3000 €," povedal šéf nemocncie Mongy Msolly s tým, že v tom sú zahrnuté platy neatestovaných aj atestovaných lekárov.

Národný ústav srdcových a cievnych chorôb pritom nie je jedinou štátnou nemocnicou, ktorá aktuálne zápasí s výpoveďami. Odborníci opúšťajú aj Univerzitnú nemocnicu Bratislava. Konkrétne ide o tri sestry z oddelenia ARO na Kramároch a dvoch neurológov z nemocnice Staré Mesto.

Ich kroky majú smerovať do súkromného zariadenia Medissimo, patriaceho do siete nemocníc ProCare, ktorú vlastní Penta. Lekári si však budú v tomto zariadení len prenajímať priestory a nebudú zamestnancami ProCare. Aj keby sa nimi stali, sieť nemocníc sa k platom svojich zamestnancov nevyjadruje.

Anketa

Kde majú podľa vás lekári vyššie platy?

V štátnych nemocniciach 59% V súkromných zariadeniach 41%Celkový počet hlasujúcich: 71

Odborník na zdravotníctvo tvrdí, že sa nedá jednoznačne povedať, či sú platy lekárov vyššie v štátnych alebo súkromných nemocniciach. „Viem si ale predstaviť modelovú situáciu, že napríklad v štátnom zariadení majú lekári v priemere viac ako v súkromnom, ktoré ale má oveľa lepšie zaplatených pár špičkových odborníkov,” hovorí Dušan Zachar z inštitútu INEKO.

Štátne aj súkromné nemocnice hospodária najmä s peniazmi od zdravotných poisťovní, ktoré platíme všetci. Na druhej strane niektoré súkromné kliniky majú nezanedbateľné príjmy aj od pacientov v podobe priamych platieb.

Prečo ale lekári opúšťajú nemocnicu, v ktorej sú najlepšie platy na Slovensku? Problémom môže byť práve to, že ide o štátne zariadenie. „Väčšinou platí, že súkromné zariadenia fungujú efektívnejšie, dvakrát si rozmyslia, ako použijú zverené peniaze. Myslím si, že v súkromnom sektore je väčšia chuť, možnosti a nižší protitlak rôznych záujmových skupín na odmeňovanie pracovníkov na základe ich zásluh, t.j. aj podľa kvality odvedenej práce," doplnil Zachar.