Tip redakcii
Dobrá správa pre motoristov: Poisťovne musia preplácať rozbité čelné sklo
Tip redakcii Diskusia ()
Tip redakcii
Emily Ratajkowski.
FOTO Najsexi modelka mieri do formule: Jej pornozábery obdivuje celý svet, kamerám ukázala nahý rozkrok!
meghan, harry, sobáš
Šarm
Nadávajúca nevesta: Úškrny snúbencov a nadávka Meghan po obrade. Kráľovská svadba ani zďaleka nebola podľa protokolu
Peter Sagan.
Sagan prezradil veci, ktoré ste o ňom netušili: Prehovoril o rodine aj odhalil VEĽKÉ GUMENÉ TAJOMSTVO!
Video zo 7. októbra zachytáva spor trojice mužov v tmavom oblečení a jedného v svetlých nohaviciach. Podľa stránky Justice For Timothy má ísť o Branislava a jeho kamarátov a Nishita.
Krimi
VIDEO Vražda Braňa († 37) v centre Bratislavy: Takto hodnotí šokujúce zábery bývalý KRIMINALISTA!
Suverénna a prirodzená. Taká je novopečená vojvodkyňa zo Sussexu.
Rady a tipy
ÚPLNE BEZ HANBY Suverénna Meghan (36): Celému svetu hrdo ukázala všetky svoje nedostatky!
Vinczeovci sa paradoxne bližšie spoznali na Sajfovej svadbe.
Šoubiznis
Definitívny KONIEC veľkého kamarátstva Adely Vinczeovej a Sajfu: Moderátorka nám povedala, kto ich rozdelil!
Kramárove dievčatá si opäť užívajú exotiku.
Šoubiznis
Nečakaný krok Kramárovej ženy a dcéry: Odchod zo Slovenska!
meg
žena.sk
Harryho svadobné slzy: Pozrite sa, čím dojala Meghan svojho nastávajúceho počas obradu! (FOTO)
Miro Žbirka
Šarm
FOTO: Osláviť vstup do manželstva princa Harryho s Meghan Marklovou prišiel aj Meky Žbirka!

Dobrá správa pre motoristov: Poisťovne musia preplácať rozbité čelné sklo

Dnes je jasné, kto má preplatiť poškodené čelné sklo na aute.

Zmätkom okolo preplácania poškodených skiel na autách je koniec. Ak vám rozbil čelné sklo na aute kameň, ktorý odletel spod iného vozidla, poisťovňa vám musí uhradiť škodu. No také jednoduché to v praxi nie je!

Najvyšší súd SR jednoznačne povedal, že poisťovne sú povinné preplatiť opravu čelného skla z povinného zmluvného poistenia vozidla, spod ktorého bol vymrštený kameň.

Donedávna sa poisťovne bránili preplácaniu škôd z povinnej poistky s tým, že odskočenie kameňa nesúvisí s prevádzkou vozidla. Najvyšší súd má na to iný názor.

„Prevádzka motorového vozidla je príčinou vymrštenia kameňa, ktorý nárazom do čelného skla iného motorového vozidla spôsobí škodu,“ uvádza vo svojom rozhodnutí. Potvrdil tak stanovisko Národnej banky Slovenska, ktorá už v júli 2013 definovala povinnosť komerčných poisťovní preplácať škody spôsobené vymrštením kameňa z PZP.

Naháňačka za šoférom

No napriek tomuto jednoznačnému výkladu sa môže stať, že poisťovňa nedá motoristom ani cent. Na to, aby ste mohli žiadať náhradu škody z povinnej poistky auta, musíte totiž dokázať, ktoré vozidlo vám poškodilo sklo.

Dopravný analytik Jozef Drahovský vysvetľuje, ako postupovať v ideálnom prípade. „Pokiaľ sú na ceste dve vozidlá a je jednoznačné, spod kolesa ktorého bol vymrštený kameň, obaja vodiči zastavia, spíšu zápis o škodovej udalosti, ktorý treba poslať do poisťovne. Ak druhý vodič nezastane a vám sa nepodarí dobehnúť ho, odporúčam zapísať si evidenčné číslo vozidla, prípadne nahrať všetko kamerou v aute,“ hovorí odborník. Okrem kamerového záznamu môže poslúžiť ako dôkaz aj svedectvo dvoch ľudí.

Kedy máte smolu?

Základom je identifikovať vozidlo, od ktorého odletel kameň, a tiež súhlas jeho vodiča s vyplatením škody z jeho zmluvnej poistky. „Problém je vtedy, ak neviete, od ktorého auta odletel kameň. Vtedy je to jednoducho smola,“ hovorí Drahovský.

Ak máte podpísaný zápis o škodovej udalosti a napriek tomu ste v poisťovni neuspeli, nedajte sa odradiť a domáhajte sa svojich práv. Poisťovne skúšajú rôzne finty.

Pozor, na diaľnici nikdy nezastavujte!

Riešil aj kuriózny prípad, kedy kameň rozbil čelné sklo na vozidle v strednom pruhu diaľnice medzi Bratislavou a Trnavou. Kameň odskočil spod kolesa predbiehaného auta idúceho v pravom pruhu. Obaja vodiči zastali na najbližšom odpočívadle a spísali zápis o škodovej udalosti.

Poisťovňa napriek tomu odmietla preplatiť škodu s odôvodnením, že vodič v aute s poškodeným sklom mal bezodkladne zastať. „Ak by zastavil vozidlo v strednom pruhu na diaľnici, v takom prípade by ohrozil svoj život,“ komentuje odborník neuveriteľné stanovisko poisťovne.

Čítajte viac

Možno vás bude zaujímať

Z výberu Trend.sk