viac magazínov
Playmate Andrea Járová je poriadny kus.
Šoubiznis
FOTO Sexi Járová sa na dovolenke poriadne odviazala: Nahodila dráždivé plavky a tie erotické pózy, wau!
FOTO Známa ruská športovkyňa skončila v USA za mrežami: Provokuje nielen sexi telom!
FOTO Známa ruská športovkyňa skončila v USA za mrežami: Provokuje nielen sexi telom!
Zamaskovaná: Trošková mala slnečné okuliare v sychravý deň.
Domov
EXKLUZÍVNE FOTO! Našli sme Ficovu chránenkyňu Troškovú! Vozí ju štátna ochranka?
ilustračné foto
Správy
Mamičke ukradli auto v ktorom sedela jej malá dcérka: Dramatický incident skončil tým najhorším scenárom!
Na snímke Peter Pellegrini v prezidentskom paláci
Správy
VIEME PRVÍ Pellegriniho druhý pokus o zostavenie vlády. TOTO má byť nový minister vnútra!
Speváčka Dorota Nvotová potrebovala vysloviť názor na Joža Ráža ml., ktorého strana Smer-SD navrhla na ministra vnútra. U prezidenta Andreja Kisku to ale neprešlo.
Šoubiznis
Poriadne rozčúlená Dorota Nvotová: Pozrite sa, čo povedala na adresu mladého Joža Ráža!
Mladú ruskú modelku (22) sa údajne pokúsil v dubajskom hoteli znásilniť istý americký podnikateľ. Po skoku z izby na šiestom poschodí síce utrpela vážne zranenia, no prežila.
Správy
FOTO Krásnu modelku (22) chceli znásilniť, radšej vyskočila z okna: Prežila iba zázrakom, pred operáciou má opletačky s políciou!
Vendulu spevákove reči poriadne nahnevali.
Šoubiznis
Vytočená vdova po Svobodovi († 68): Verejná hádka o jeho milenkách!
Barkolová chudnutie
Šarm
Známa moderátorka si postavila latku celkom vysoko. Podarí sa jej schudnúť 10 kíl?

Aj správna chôdza je umenie: Už 10 minút rezkého kráčania zlepší vašu imunitu na jeseň

Ak chcete byť v kondícii, no šport vám práve nevonia, skúste to s chôdzou. Je to ten najprirodzenejší pohyb pre naše telo. Rozhýbte sa aspoň teraz, počas Európskeho týždňa mobility, a uvidíte, že budete chcieť pokračovať naďalej. Ale pozor, aj chodiť treba vedieť!

Máte sedavé zamestnanie, používate výťah a do práce či obchodu sa presúvate autom? Koledujete si o vážne zdravotné problémy. So sedavým spôsobom života sa spomaľujú všetky procesy v našom tele vrátane metabolizmu a správne nefunguje ani náš imunitný systém. Na jeseň sa potom nemôžete čudovať, že chytíte prvý vírus chrípky. Riskujete však aj nadváhu, cukrovku či srdcovo-cievne ochorenia.

Stačí pár minút denne

Už desať minút chôdze urobí s vašou kondíciou zázraky. No musíte ísť na to správne. Najlepšie je rezké tempo, 5 až 6 kilometrov za hodinu. Postupne zapájate až 90 percent svalov vrátane brucha, chrbta a rúk, srdcová frekvencia sa zvyšuje. Na začiatok stačí, ak urobíte dvakrát viac krokov ako doteraz.

TIP: Stačí, že z autobusu vystúpite o zastávku skôr alebo namiesto výťahu použijete schody, čo má rovnaký účinok ako chôdza do kopca.

Zaujmite správny postoj

Môže sa zdať, že kráčanie je ten najjednoduchší pohyb, ktorý ovláda každý. Aj na ten sa však treba sústrediť. Chôdza má byť plynulá a kroky rovnako dlhé. Nemala by pri nej trpieť chrbtica, preto musíte došliapnuť na pätu a ťažisko prenášať postupne k špičke. Správna chôdza vychádza už z palca na nohe, vďaka čomu sa zapájajú všetky svaly okolo chodidla. Kráčajte so vzpriamenou, nie sklonenou hlavou, dýchajte zhlboka a rytmicky, plecia držte voľnejšie, no nie úplne ovisnuté. Ramená napínajte a hýbte nimi prirodzene v rytme krokov, lakte ohnite do polohy 90 stupňov.

TIP: Naučte sa najprv správne stáť. Vzpriamene sa oprite o stenu, ukáže vám to, aká póza je tá správna.

Účinná chôdza musí mať rýchlosť aspoň 5 až 6 kilometrov za hodinu.
Účinná chôdza musí mať rýchlosť aspoň 5 až 6 kilometrov za hodinu.
Foto: shutterstock

Sexi krivky, silné srdce

Energická chôdza vedie k zlepšeniu ventilácie pľúc a výkonnosti srdca. „Podporuje tiež výživu kostí a má významný vplyv na metabolizmus tukov. Znižuje riziko diabetu a zlepšuje trávenie,“ uviedol Róbert Ochaba, vedúci odboru podpory zdravia na Úrade verejného zdravotníctva. Za hodinu rýchlej chôdze spálite až 2 000 kJ. Pomáha tiež pri poruchách spánku, depresii a strese.

TIP: Pokojná chôdza nemá výrazný vplyv na našu kondíciu a nepomôže ani schudnúť. Aby mala chôdza účinok, treba zvoliť tempo, pri ktorom sa spotíte.

Bezpečnejšia ako behanie

Beh je síce efektívnejší pri chudnutí, no nie je pre každého. Ak máte problém s kĺb-mi alebo s nadváhou, behu sa vyhnite. Mohol by vám viac ublížiť ako prospieť. Chôdza je pre vás vhodnejšia, len si na ňu vymedzte viac času. Výhodou chôdze je nižšia pravdepodobnosť zranenia, menšie opotrebovanie kolenných či členkových kĺbov.

Skúste to seversky

Chôdza so špeciálnymi paličkami, známy nordic walking, má veľa výhod. Kým pri klasickom kráčaní dostávajú zabrať najmä nohy, ruky slúžia skôr na udržiavanie rovnováhy, nordic walking rozhýbe celé telo. Zapojí do činnosti aj vaše ruky i trup, uvoľní svalstvo.

Spotreba energie je vysoká, až 2 400 kJ za hodinu. Schudnete, spevníte si telo a zlepšíte kondíciu. Paličky navyše odľahčia nohy a kĺby, narovnajú chrbticu. Pri chôdzi z kopca vám pomôžu pribrzďovať, pri chôdzi do kopca sa o ne môžete oprieť.

TIP: Stavte na kvalitné paličky. Trekové ani lyžiarske nenahradia palice určené na chôdzu. Na výber sú ľahké kovové alebo karbónové. Môžu byť s pevnou dĺžkou alebo nastaviteľné, čo je praktickejšie.

Pri dĺžke palíc platí: uhol ramena v priamom stoji s paličkou v ruke musí byť 90 stupňov.

Skúste to seversky
Skúste to seversky
Foto: shutterstock