viac magazínov
Dusan pasek
VIDEO Pašek po 20 rokoch prehovoril o samovražde svojho otca: Takáto je podľa mňa pravda o jeho smrti!
Podarilo sa Ľubici Laššákovej napraviť módne faux pas?
Správy
Nová ministerka spôsobila trapas. Pozrite sa, ako ho vyriešila
Jožo Ráž ml.
Správy
Čo uškodilo mladému Rážovi: Odborník to povedal na rovinu
Novému premiérovi vypadol z vnútorného vrecka zaujímavý predmet.
Správy
VIDEO Pellegrinimu vypadol počas tlačovky z vrecka neznámy predmet: Bugár okamžite zbystril zrak!
Schumacher, Schumacherova, Schumacherovci
Schumacherovci prelomili desivé mlčanie o stave Michaela: Sme radi, že to chápete!
Marie Rottrová
Šoubiznis
FOTO Speváčka Marie Rottrová sa teda nezdá: Pred 80-kou si obliekla TAKÝTO dráždivý outfit!
Hatalová prekvapuje: Doma má klon porotcu SuperStar.
Šoubiznis
Speváčka Hatalová šokuje: Ja vlastne žijem s Ruppertom zo SuperStar!
kralovske rodiny
žena.sk
Vtedy a dnes: Najznámejší členovia kráľovských rodín neboli vždy takí nóbl! Aha, ako sa odhaľovala princezná Sofia! (Foto vnútri)
Cítite pulzujúcu bolesť v hlave a nič vás nebaví? Je načase spoznať svoju migrénu.
Zdravie
7 spôsobov ako zatočiť s migrénou. Naozaj vám pomôžu

Prešovský exžupan a poslanec Smeru Peter Chudík: Čo ho spája s biznisom Taliana Diega Rodu!

V súvislosti s poslednými článkami zavraždeného novinára Jána Kuciaka postupne vychádzajú na povrch ďalšie nezverejnené informácie. Týždenník Trend poukázal na zvláštnosti okolo podnikania poslanca Smeru-SD a prešovského exžupana Petra Chudíka. Podľa zistení, Chudík svoje podnikateľské aktivity vykonáva v tesnom susedstve farmy Taliana Diega Rodu spájaného s talianskou mafiou.

Napriek tomu, že exžupan Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík je vyštudovaný lekár, svojmu odboru sa nevenuje ani potom, čo neuspel v ostatných županských voľbách.

Namiesto medicíny elektrárne

Podľa medializovaných informácií by mal Peter Chudík vlastniť polovičný podiel v dvoch humenských elektrárňach. Do biznisu so solárnou elektrinou mal pritom Chudík vstúpiť ešte ako župan. Za zmienku stojí najmä družstvo Agrokomplex, ktorého vlastníkom má byť rozvetvená rodina podnikateľa s talianskymi koreňmi Diega Rodu a jeho zaťa Antonina Vadalu. Podľa týždenníka TREND Rodovci sa stali majiteľmi areálu v Humennom v roku 2004. K tradičným hospodárskym budovám pristavili neskôr bioplynovú stanicu. Tie štát podporuje rovnakým spôsobom ako slnečné elektrárne. Získajú garanciu vyšších výkupných cien, na ktoré sa skladajú cez faktúry za elektrinu spotrebitelia.

Rovnaký biznis

Diego Roda sa stal v tejto oblasti dôležitou persónou, lebo okrem tej humenskej si postavil v rôznych lokalitách ešte ďalšie dve bioplynové stanice. Približne v rovnakom období rozbiehal fotovoltaické elektrárne aj jeho zať Antonino Vadala. Ten sa sústredil na okolie Lučenca, kde sa pustil do viacerých projektov, ktoré napokon predal. Bioplynky Diega Rodu majú finančné problémy, ktoré sa riešia oddlžením. Vedľa hospodárskeho areálu Rodu je tiež fotovoltaika, ktorú však nepripravoval A. Vadala, ale ďalší východoslovenskí podnikatelia. K tým sa v januári 2011 pridal aj Peter Chudík. V apríli toho istého roku, uviedli elektráreň do prevádzky.

Nikto nikoho nepozná

Napriek všetkému, tak Chudík, ako aj Roda, akékoľvek vzájomné prepojenie popierajú, dokonca obaja zhodne tvrdia, že sa ani nepoznajú. Je len ťažko uveriteľné, že by na seba občas nenarazili, keď Chudíkova elektráreň a Rodov statok majú spoločnú prístupovú cestu a na liste vlastníctva k pozemkom D. Rodu je v prospech slnečných elektrární zriadené vecné bremeno.„Pri rozhodovaní o investícii som sa nezaujímal, kto je v susedstve, alebo kto obhospodaroval tento pozemok, túto skutočnosť som sa dozvedel až neskôr,” povedal Chudík. Aj D. Roda pre portál Aktuality.sk poprel, že by P. Chudíka poznal. Podľa informácií Plus 7 dní pozemky, na ktorých stojí elektráreň, Chudík nekupoval od D. Rodu, ale od firmy Tatramarket Poprad. Od ktorej kupovala jeho firma tiež projektovú dokumentáciu i stavebné povolenia.

Podtatranské podsvetie

Polovičným majiteľom danej firmy má byť Kežmarčan Milan Kušmírek, alias Ježko, o ktorom sa hovorí, že patrí k podtatranskému podsvetiu. Kušmírek má byť obchodným partnerom a osobným priateľom Ondreja Žembu, označovaného za hlavu podsvetia spod Tatier. A práve toho sa mal Chudík v minulosti zastať, keď ho odsúdili.

Daniel Lipšic ešte ako minister spravodlivosti dostal žiadosť o milosť, ktorá súvisela so Žembom. Neskôr tvrdil, že pri nej bolo odporúčanie vtedy ešte prešovského župana Petra Chudíka. Ten však akékoľvek prepojenia s podtatranským podsvetím či talianskou mafiou popiera a hovorí, že sú to výmysly a bludy.