viac magazínov
(Ilustračné foto)
Krimi
Kde ostatní hľadajú útočisko, on našiel smrť! Muž brutálne dobodal katolíckeho kňaza
pánik a futbalisti
Škandál opitého Pánika sa nechytá: Slovenskí futbalisti demolovali hotel a močili do pohárov v bare
Kauzy tejto vlády
Každý deň nový škandál: Kauzy vlády si už ani nestíhame pamätať
Lekári sú šokovaní z praktík súčasného vedenia. Ilustračné foto
Rady a tipy
Lekári z problémovej onkológie opäť volajú o pomoc: Vyhrážky na pracovisku?
Dominika Cibulková
Šarm
Dominika Navara Cibulková má zmysel pre humor. TAKTO naša tenisová hviezda nakupuje v potravinách
Modelka Michaela Kocianová.
Šoubiznis
FOTO VNÚTRI! Vrchol nevkusu?! Pozrite sa, v akej vulgárnej polohe sa vyfotila Kocianová!
Nerátajte, dva litre vody denne netreba.
Zdravie
Experti: 8 pohárov vody denne je mýtus. Môžu vám škodiť!
baby, sexi, lyže
FOTO Sexi Češka končí, v minulosti ukázala skoro všetko: Predviedla holý zadok a ukázala broskynku!
Koná sa jeden z najpopulárnejších fetsivalov na svete. Vystúpia na ňom všetky celebrity a predvedú svoje neodolateľné outfity. Nechýbala tu ani božská Beyoncé (36), Rihanna (30) a mnohé ďalšie. Na Coachellu sa prídu pozrieť aj známe tváre ako Alessandra Ambrosio alebo slovenské krásky Ivana Gáborík a Adriana Čerňanová. Poďme sa pozrieť na ich outfity.
EMMA
MÓDNA POLÍCIA z festivalu Coachella: Rihanna a jej čudesné outfity, Beyoncé ako diva!

FOTO : Mauzóleum Andrássyovcov pod Krásnou Hôrkou ožíva

Návštevnícke centrum pri mauzóleu šľachtickej rodiny Andrássyovcov slávnostne uviedli do prevádzky v Krásnohorskom Podhradí v okrese Rožňava. Niekdajší strážny dom pri turisticky atraktívnej pamiatke sa stal súčasťou návštevníckej infraštruktúry s moderným štandardom.

„Naším dlhodobým cieľom je zvyšovanie úrovne kvality poskytovaných služieb a rozvoj spolupráce s inštitúciami s krajskou pôsobnosťou. Podarilo sa nám pretvoriť 113 rokov starý strážny dom na moderné návštevnícke centrum, aké si samotná pamiatka, ale aj jej návštevníci v 21. storočí zaslúžia,“ uviedol riaditeľ Slovenského národného múzea – Múzeum Betliar Július Barczi.

V novom centre si návštevníci môžu kúpiť vstupenky a nájsť potrebné informácie. Zrenovované boli aj toalety a pri budove je parkovisko.

Projekt obnovy strážneho domu Mauzólea Andrássyovcov pripravilo pre SNM – Múzeum Betliar občianske združenie Andoras. Jeho hlavným poslaním je zveľaďovanie, popularizovanie a prezentácia pozostalosti Andrássyovcov. Projekt získal finančnú podporu 15.000 eur z programu Košického samosprávneho kraja (KSK) Terra Incognita na rozvoj cestovného ruchu.

http://www.pluska.sk/regiony/vychodne-slovensko/chladny-mramor-ukryva-pribehy-horucej-lasky.html

„Zriadenie návštevníckeho centra pri Mauzóleu Andrássyovcov je ďalšou dobrou správou pre rozvoj turizmu v Košickom kraji. Zvlášť Gemer je územím, ktoré aj napriek ekonomickému útlmu môže ťažiť z cestovného ruchu,“ konštatovala výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková.

Pripomenula, že len desať kilometrov od mauzólea sa nachádza Krásnohorská jaskyňa zapísaná v Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. „Návštevnícke zázemie v modernom štandarde môže byť ďalším dôvodom, prečo si sem turista nájde cestu,“ dodala.

Mauzóleum v Krásnohorskom Podhradí patrí medzi jedinečné pamiatky architektúry 20. storočia. Podľa plánov mníchovského architekta Richarda Berndla ho dal v rokoch 1903–1904 postaviť gróf Dionýz Andrássy (1835–1913) pre svoju manželku Františku Hablawetz (1838–1902). Oproti mauzóleu vyrástol v roku 1904 dom, v ktorom bývala rodina správcu hrobky. V roku 1992 však stratil pôvodnú funkciu. Rastúci počet návštevníkov a neustále sa zvyšujúca náročnosť na poskytované služby boli dôvodmi pretvorenia domu na návštevnícke zázemie podľa požiadaviek 21. storočia.

Prezentácia návštevníckeho centra bola spojená s prednáškou v Mauzóleu Andrássyovcov o tejto vzácnej pamiatke v podaní historika umenia a riaditeľa Múzea Betliar Júliusa Barcziho.