viac magazínov
Sagan starší sa spravidelne stretáva s blondínkou Alenou.
FOTO Blondínka Saganovho otca skrýva pikantné informácie: TOTO urobila, aby si ho omotala!
Štát každý rok prihadzuje desiatky dní, ktoré musíme odpracovať, aby sme mohli ísť do penzie. Ilustračné foto
Rady a tipy
NOVÁ KALKULAČKA DÔCHODKU: Vyrátajte si váš penzijný vek po tom, čo štát pridal ďalšie dni!
Patrik Ziman
Generálny manažér Ziman si povedal: Stačilo! Začnú čistky v hokejovom Slovane?
Totožnosť adminov stránky Zomri je stále utajená, týždenník PLUS7DNÍ sa s nimi stretol.

27373, Model Release: no, Credit line: Profimedia, Sciencephoto RF
Ľudia
„Zhodneme sa na tom, kto je idiot,“ hovoria admini, ktorí stoja za škandalóznou satirickou stránkou ZOMRI
Koalícia avizovala nárast miezd.
Správy
Koalícia sľubuje vyššie platy. Analytik odkazuje: Robia to kvôli TOMUTO
Hrôzy Černobyľu: Únik radiácie spôsobil u zvierat aj ľudí mutácie. Odhadovaný počet obetí jadrovej katastrofa sa dnes odhaduje na zhruba 93 tisíc.
Správy
FOTOGALÉRIA Dedičstvo Černobyľu po 32 rokoch: Znetvorené deti a mutanti z mŕtvej zóny
Herec prichytený  v nočných uliciach s Mirkou.
Šoubiznis
FOTO Na toto by nemala žalúdok žiadna žena! Rozvádzajúci sa Peter Kočiš: Cez deň s milenkou, v noci s manželkou!
Jedenásť finalistiek Miss Slovensko pre rok 2018 zabojuje o titul už túto sobotu.
Šoubiznis
FOTO Finále Miss sa ešte ani nezačalo a už je tu prvý ŠOK: Prekvapivá výhra Miss Press, boky ako "skříň" a pozrite sa na ďalšie!
Jana  Mináriková
Šarm
Bývalá plejmejtka Mináriková prekvapila zadkom ako Kim Kardashian. Vieme, či v ňom má implantáty

Nikodým, Barmošová a Bača vyhľadávajú dobrodružstvo: Kam ich zavialo tentokrát?

Do akej exotiky utekajú pred zimou známe tváre? Inšpirujte sa ich tipmi a radami.

Thajský obed za euro

Martin Nikodým (45)

Moderátor prepadol cestovaniu pred rokmi po návšteve Kene. Odvtedy sa môže pochváliť tým, že na topánkach mal prach azda z polovice planéty. Videl, ako pri posvätnej Gange pália mŕtvych, na Madagaskare objímal baobaby, prešiel sa po deväťmetrovej vrstve soli na soľnom poli v Bolívii, na Sumatre sa stretol s orangutanmi. Potil sa v Namíbii, Botswane či v Zimbabwe. „Pri troche odvahy a dobrej organizácii môžete cestovať do exotiky aj sami,“ hovorí.

Počasie je základ

Pozrite si klimatický kalendár danej krajiny, aby vás nezaskočilo to, že sa vyberiete síce do tepla, ale v čase monzúnov alebo nepríjemného sucha. Do internetového vyhľadávača stačí zadať slová ako weather či climate, rok a názov krajiny.

„Vždy cestujem s bedekrom Lonely Planet. Stále sa aktualizuje, informácie v ňom nie sú staršie než tri roky a nikdy ma nesklamal. V Dillí ma napríklad miestny taxikár chcel presvedčiť, že hotel, do ktorého chcem ísť, neexistuje, a snažil sa ma ubytovať niekde inde. Vystúpil som teda a iný taxík ma doviezol na adresu, na ktorej mal cez mobilnú aplikáciu zabookovaný hotel.“

Džunglové taxíky Foto: archív

Obed za dve eurá

Exotika vás môže vyjsť lacnejšie než dovolenka na Slovensku. Nedá dopustiť na Thajsko, bol tam niekoľkokrát – milí ľudia, skvelá atmosféra, ani raz neodišiel sklamaný. Ak nepotrebujete bývať v päťhviezdičkových hoteloch, deň zvládnete za 30 eur. Naobedujete sa tu aj za jeden a pol eura!

Až po Silvestri

„V exotike som nikdy nebol na Silvestra, pretože v tom čase sú miestne letenky, hotely, reštaurácie aj taxíky trikrát drahšie. Najlepšie je odísť po Troch kráľoch – počasie je to isté, ceny prudko padnú dole, na plážach je menej ľudí a hotely nepraskajú vo švíkoch.“ Top zážitkom bol pred dvoma rokmi januárový výlet na Zanzibar. Sú tam najkrajšie biele pláže na svete.

MARTIN NIKODÝM (45) Foto: archív

S mŕtvolami vo vlaku

Juraj Bača (28)

Hercovou srdcovkou je India, strávil tam už niekoľko týždňov: „Juhovýchodná India je v tomto ročnom období nádherná. Nie je už veľmi teplo a nie je ani monzúnové obdobie,“ odporúča. Samotný pobyt nie je veľmi drahý, najväčšia položka môže byť letenka. Záleží však na tom, kedy ju kupujete.

Nechoďte sami

„Mal som šťastie, že som prvýkrát šiel s človekom, ktorý tam chodieva už roky, dokonca tam točil dokumenty. Keby som tam išiel sám, moje dojmy by asi neboli až také pozitívne. Okradnú ma tam aj zjedia,“ žartuje Juraj.

„Domáci sú priateľskí a nápomocní, ale aj kšeftári využívajúci neznalosť turistov. Môže sa stať, že taxikár vás zoberie do iného hotela, než v ktorom máte bývať, a presvedčí vás, že je lepší. Má z toho totiž províziu. Aj na ulici vás budú lanáriť do obchodov, lebo aj z toho je provízia. Treba byť trošku tvrdší a nedať sa. Oni skúšajú iba do určitého bodu, potom vás nechajú.“

Spaľovanie mŕtvych. Pozostalí prevážajú nebožtíkov aj vo vlaku, aby ich mohli dať spáliť v meste Váránasí. Foto: archív

„Keď som sa v Bombaji prechádzal po pláži, prišli za mnou policajti, že sa to nesmie a musím zaplatiť pokutu. Tak im hovorím, že nemám peniaze a za dve hodiny odlietam domov. Mám iba fotoaparát. Oni na to, že mám dať aj foťák. Tak som sa zasmial, potriasol im ruku, povedal, že majú krásnu krajinu a poďakoval. Aj oni sa zasmiali… Takisto skúšali.“

Herca India očarila. Hoci tam bol už dvakrát, plánuje sa tam vrátiť. Foto: archív

Iný kraj, iný mrav

„Prekvapilo ma, že mnohí muži sa držia za ruky a nechcelo sa mi veriť, že je tam tak veľa homosexuálov. Potom mi vysvetlili, že to sú otcovia so synmi. A je jedno, že jeden má šesťdesiat a druhý štyridsať.“ Pripravte sa na kontrasty – v meste vidíte, ako po uliciach jazdia luxusné lamborghini a o pár ulíc ďalej sú chudobné slumy.

„Navštívte Kalkatu. Mesto je preplnené dobrovoľníkmi z celého sveta, a keďže tam kedysi pôsobila matka Tereza, je to podľa mňa celkom bezpečné. V odľahlejších častiach Indie by som bol opatrnejší.“

MARTIN NIKODÝM (45) Foto: archív

Top zážitok

V meste Váránasí, cez ktoré tečie rieka Ganga, verejne spaľujú svojich mŕtvych. Prichádzajú aj vlakmi zďaleka. Pozostalí si prinesú zabalené telá a kladú ich na pripravené vatry. Sedia pri nich pokojne, bez nárekov. Je to ako na bežiacom páse. Keď mal niekto nejakú chorobu alebo ho uštipol had, telo nespália, ale uviazané o kameň ho hodia do rieky. Podobne naložia aj s mŕtvymi deťmi pod päť rokov. Nájdu sa podnikavci, ktorí sa potápajú, aby vylovili z rieky zlaté zuby nebožtíkov!

Tipy od kamaráta z cestovky

Lucia Barmošová (34)

Moderátorka nemá obľúbenú destináciu, do ktorej by sa pravidelne vracala, rada spoznáva stále nové miesta. „Keby som sa však mala niekam vrátiť, boli by to Bahamy a Havaj,“ hovorí. Havajské ostrovy sa oplatí precestovať celé, je tam rozmanitá príroda, zaplávate si s korytnačkami a uvidíte veľryby. Bahamy vás dostanú nádhernými morom a plážami. Určite sa oplatí vidieť aj Čínu a Mexiko.

LUCIA BARMOŠOVÁ (34) Foto: archív

Tipy od kamaráta

„Cestujem väčšinou sama, bez organizovaného zájazdu, pretože je to dobrodružstvo. Sama sa rozhodnem, kam pôjdem a čo si pozriem. Tipy na výlety mi často dáva kamarát, ktorý šéfuje cestovke. Poradí, čo sa oplatí vidieť, v akom období a ako by to bolo cenovo výhodné.“ Keď sa rozhodnete, kam pôjdete, dajte si poradiť od ľudí, ktorí tam boli, alebo si prečítajte ohlasy na internete.

Nezabudnuteľné momenty zažila aj na Bali. Foto: archív

Užitočné recenzie a tipy nájdete na www.tripadvisor.sk. Potom už len surfujte po stránkach, ktoré ponúkajú letenky, hotely alebo celé dovolenkové balíčky. Využite aj stránky Booking, Expedia, Pelikan alebo Skyscanner. „Vždy mám so sebou pohotovostné lieky. Nechýbajú tabletky proti bolesti a horúčke.“