Tip redakcii
Nikodým, Barmošová a Bača vyhľadávajú dobrodružstvo: Kam ich zavialo tentokrát?
Tip redakcii Diskusia ()
Tip redakcii
Politici ukázali majetkové priznania za minulý rok.
Správy
Politici ukázali, koľko zarobili. Z týchto cifier vás porazí
Na test sme použili bábiku, ktorá vyzerala ako skutočné dieťa.
Regióny
VIDEO Dieťa zatvorené v aute: A takto zareagovali ľudia, ktorí šli okolo!
Svadba slovenského futbalového reprezentanta Adama Nemca a Miss Universe Zuzany Kollárovej v bratislavskom dóme Svätého Martina. Na snímke Zuzana Kollárová a Adam Nemec prichádzajú na svadobnú hostinu v koči ťahanom koňmi v obci Čereňany.
EXKLUZÍVNE FOTO zo svadby futbalistu Nemca: Megavýstrih nevesty, pilot Škrtel, známa modelka ako v župane
Uhryznutie muškou je bolestivé a nepríjemné, zvykne opuchnúť a svrbieť.
Rady a tipy
POZOR na čierne mušky, sú nebezpečné! Uštipnutie vám môže narobiť obrovské problémy!
Kňaz sa rozhodol pre netradičnú ,,metódu''.
Správy
Malé bábätko na krste plakalo, a tak mu farár vrazil: VIDEO len pre silné povahy!
Prinášame šoubiznisové novinky a pikošky zo života domácich a zahraničných celebrít, ktoré sa udiali za posledný týždeň.
Šoubiznis
Trápne správanie Kočiša k milenke, sexbomba Mauréry či zneuctený Jackson: O čo ste prišli tento týždeň v šoubiznise?
Polnišová
Šarm
Petra Polnišová dokázala to, čo jej kolegovia nie. Takéto veci sa po rozchode podaria iba málokomu
Otázne je, či je modelka  správnym vzorom pre mladé dievčatá.
Šoubiznis
FOTO Len 16-ročná dcéra Cindy Crawford Kaia šokuje čoraz viac vyziabnutým telom: Táto kostra je vzor pre mladé dievčatá?
Bývala moderátorka Zuzana Belohorcová (42) sa už dávno rozhodla opustiť Slovensko a presťahovať sa do slnečného Miami. Užíva si luxusný život, stará sa o svoje dve deti a manžela.
EMMA
Aká matka, taká Katka: Belohorcová urobila z dcéry svoju kópiu. Prečo jej to urobila?!

Nikodým, Barmošová a Bača vyhľadávajú dobrodružstvo: Kam ich zavialo tentokrát?

JURAJ BAČA (28)

Do akej exotiky utekajú pred zimou známe tváre? Inšpirujte sa ich tipmi a radami.

Thajský obed za euro

Martin Nikodým (45)

Moderátor prepadol cestovaniu pred rokmi po návšteve Kene. Odvtedy sa môže pochváliť tým, že na topánkach mal prach azda z polovice planéty. Videl, ako pri posvätnej Gange pália mŕtvych, na Madagaskare objímal baobaby, prešiel sa po deväťmetrovej vrstve soli na soľnom poli v Bolívii, na Sumatre sa stretol s orangutanmi. Potil sa v Namíbii, Botswane či v Zimbabwe. „Pri troche odvahy a dobrej organizácii môžete cestovať do exotiky aj sami,“ hovorí.

Počasie je základ

Pozrite si klimatický kalendár danej krajiny, aby vás nezaskočilo to, že sa vyberiete síce do tepla, ale v čase monzúnov alebo nepríjemného sucha. Do internetového vyhľadávača stačí zadať slová ako weather či climate, rok a názov krajiny.

„Vždy cestujem s bedekrom Lonely Planet. Stále sa aktualizuje, informácie v ňom nie sú staršie než tri roky a nikdy ma nesklamal. V Dillí ma napríklad miestny taxikár chcel presvedčiť, že hotel, do ktorého chcem ísť, neexistuje, a snažil sa ma ubytovať niekde inde. Vystúpil som teda a iný taxík ma doviezol na adresu, na ktorej mal cez mobilnú aplikáciu zabookovaný hotel.“

Džunglové taxíky Foto: archív

Obed za dve eurá

Exotika vás môže vyjsť lacnejšie než dovolenka na Slovensku. Nedá dopustiť na Thajsko, bol tam niekoľkokrát – milí ľudia, skvelá atmosféra, ani raz neodišiel sklamaný. Ak nepotrebujete bývať v päťhviezdičkových hoteloch, deň zvládnete za 30 eur. Naobedujete sa tu aj za jeden a pol eura!

Až po Silvestri

„V exotike som nikdy nebol na Silvestra, pretože v tom čase sú miestne letenky, hotely, reštaurácie aj taxíky trikrát drahšie. Najlepšie je odísť po Troch kráľoch – počasie je to isté, ceny prudko padnú dole, na plážach je menej ľudí a hotely nepraskajú vo švíkoch.“ Top zážitkom bol pred dvoma rokmi januárový výlet na Zanzibar. Sú tam najkrajšie biele pláže na svete.

MARTIN NIKODÝM (45) Foto: archív

S mŕtvolami vo vlaku

Juraj Bača (28)

Hercovou srdcovkou je India, strávil tam už niekoľko týždňov: „Juhovýchodná India je v tomto ročnom období nádherná. Nie je už veľmi teplo a nie je ani monzúnové obdobie,“ odporúča. Samotný pobyt nie je veľmi drahý, najväčšia položka môže byť letenka. Záleží však na tom, kedy ju kupujete.

Nechoďte sami

„Mal som šťastie, že som prvýkrát šiel s človekom, ktorý tam chodieva už roky, dokonca tam točil dokumenty. Keby som tam išiel sám, moje dojmy by asi neboli až také pozitívne. Okradnú ma tam aj zjedia,“ žartuje Juraj.

„Domáci sú priateľskí a nápomocní, ale aj kšeftári využívajúci neznalosť turistov. Môže sa stať, že taxikár vás zoberie do iného hotela, než v ktorom máte bývať, a presvedčí vás, že je lepší. Má z toho totiž províziu. Aj na ulici vás budú lanáriť do obchodov, lebo aj z toho je provízia. Treba byť trošku tvrdší a nedať sa. Oni skúšajú iba do určitého bodu, potom vás nechajú.“

Spaľovanie mŕtvych. Pozostalí prevážajú nebožtíkov aj vo vlaku, aby ich mohli dať spáliť v meste Váránasí. Foto: archív

„Keď som sa v Bombaji prechádzal po pláži, prišli za mnou policajti, že sa to nesmie a musím zaplatiť pokutu. Tak im hovorím, že nemám peniaze a za dve hodiny odlietam domov. Mám iba fotoaparát. Oni na to, že mám dať aj foťák. Tak som sa zasmial, potriasol im ruku, povedal, že majú krásnu krajinu a poďakoval. Aj oni sa zasmiali… Takisto skúšali.“

Herca India očarila. Hoci tam bol už dvakrát, plánuje sa tam vrátiť. Foto: archív

Iný kraj, iný mrav

„Prekvapilo ma, že mnohí muži sa držia za ruky a nechcelo sa mi veriť, že je tam tak veľa homosexuálov. Potom mi vysvetlili, že to sú otcovia so synmi. A je jedno, že jeden má šesťdesiat a druhý štyridsať.“ Pripravte sa na kontrasty – v meste vidíte, ako po uliciach jazdia luxusné lamborghini a o pár ulíc ďalej sú chudobné slumy.

„Navštívte Kalkatu. Mesto je preplnené dobrovoľníkmi z celého sveta, a keďže tam kedysi pôsobila matka Tereza, je to podľa mňa celkom bezpečné. V odľahlejších častiach Indie by som bol opatrnejší.“

MARTIN NIKODÝM (45) Foto: archív

Top zážitok

V meste Váránasí, cez ktoré tečie rieka Ganga, verejne spaľujú svojich mŕtvych. Prichádzajú aj vlakmi zďaleka. Pozostalí si prinesú zabalené telá a kladú ich na pripravené vatry. Sedia pri nich pokojne, bez nárekov. Je to ako na bežiacom páse. Keď mal niekto nejakú chorobu alebo ho uštipol had, telo nespália, ale uviazané o kameň ho hodia do rieky. Podobne naložia aj s mŕtvymi deťmi pod päť rokov. Nájdu sa podnikavci, ktorí sa potápajú, aby vylovili z rieky zlaté zuby nebožtíkov!

Tipy od kamaráta z cestovky

Lucia Barmošová (34)

Moderátorka nemá obľúbenú destináciu, do ktorej by sa pravidelne vracala, rada spoznáva stále nové miesta. „Keby som sa však mala niekam vrátiť, boli by to Bahamy a Havaj,“ hovorí. Havajské ostrovy sa oplatí precestovať celé, je tam rozmanitá príroda, zaplávate si s korytnačkami a uvidíte veľryby. Bahamy vás dostanú nádhernými morom a plážami. Určite sa oplatí vidieť aj Čínu a Mexiko.

LUCIA BARMOŠOVÁ (34) Foto: archív

Tipy od kamaráta

„Cestujem väčšinou sama, bez organizovaného zájazdu, pretože je to dobrodružstvo. Sama sa rozhodnem, kam pôjdem a čo si pozriem. Tipy na výlety mi často dáva kamarát, ktorý šéfuje cestovke. Poradí, čo sa oplatí vidieť, v akom období a ako by to bolo cenovo výhodné.“ Keď sa rozhodnete, kam pôjdete, dajte si poradiť od ľudí, ktorí tam boli, alebo si prečítajte ohlasy na internete.

Nezabudnuteľné momenty zažila aj na Bali. Foto: archív

Užitočné recenzie a tipy nájdete na www.tripadvisor.sk. Potom už len surfujte po stránkach, ktoré ponúkajú letenky, hotely alebo celé dovolenkové balíčky. Využite aj stránky Booking, Expedia, Pelikan alebo Skyscanner. „Vždy mám so sebou pohotovostné lieky. Nechýbajú tabletky proti bolesti a horúčke.“

    PlusTV