viac magazínov
Tomáš Drucker si vie dopriať.
Správy
Luxus ministra Druckera: Z jeho sídla za oceánom vám padne sánka!
Obyvatelia Ivanky pri Dunaji sa búria.
Regióny
Obyvatelia Ivanky pri Dunaji sa búria proti novej stavbe pod ich oknami: Nechceme ju tu!   
Mirka Federerová.
Neuveriteľné premeny Federerovej ženy: Mirka, čo si to so sebou od pôrodu urobila?!
Umytie zrkadla 0,50 €/m2
Rady a tipy
Ceny za upratanie bytu u profesionálov: Tá suma vás určite nezruinuje
Starší muž bol naozaj pôrodník, dával pozor nielen na bábätko ale aj na placentu.
Zaujímavosti
Ďalšie šokujúce tajomstvo "pôrodu" v mori v Egypte odhalené: Poznáme identitu záhadného muža!
Adela Vinczeová si s Viktorom nevedela tohtoročný galavečer vynachváliť.
Šoubiznis
VIDEO Adela Vinczeová konečne OTVORENE priznala: Toto je hlavný dôvod, prečo som už nechcela moderovať OTO!
Mali ste aj vy niekedy pocit, že ste chceli so svojou prácou v sekunde skončiť a začať robiť niečo iné? Ja som mal tento pocit niekoľkokrát.
EMMA
Módny návrhár a fotograf Lukáš Kimlička zmenil povolanie: Je z neho obyčajný taxikár!
Zuzana Marošová
Šarm
Konečne je ROZVEDENÁ! Zuzana Marošová vyšla von s prekvapivými priznaniami
Prinášame šoubiznisové novinky a pikošky zo života domácich a zahraničných celebrít, ktoré sa udiali za posledný týždeň.
Šoubiznis
ŠOUBIZNIS V KOCKE! O čo ste prišli za posledný týždeň: Kmotríkovej ďalšie zdravotné problémy a celulitída v plnej kráse!

FOTO Ostrý štrajk v strojárňach pokračuje, zamestnanci neustúpili: Vo fabrike stojí práca už 3 dni!

Stovky zamestnancov Podpolianskych strojární v Detve štrajkujú už niekoľko dní. Na čele s odborármi bojujú za lepšiu kolektívnu zmluvu. Napriek dlhým rokovaniam sa s vedením stále nedohodli.

Napätá situácia, ktorá vyvrcholila ostrým štrajkom, vládne v detvianskej strojárenskej spoločnosti PPS Group už dlhšie.

Šéf odborárov: Skončíme to podpisom zmluvy

Dôvodom je nová kolektívnu zmluva, ktorú žiadajú zamestnanci na čele s odborármi. Tá by im zaručila navýšenie tarifnej mzdy o 7%. Mesačne by si tak prilepšili o 44,58 eur. Okrem toho požadujú vyplatenie koncoročnej odmeny vo výške 150 eur pre každého pracovníka.

Zamestnávateľ však navrhol zvýšenie tarifnej mzdy len o 1,5%, čo je v priemere 9,60 eur mesačne. To sa štrajkujúcim nepozdáva a ustúpiť nemienia. V stredu (11. 1.) o 6. ráno síce 619 zamestnancov cez vrátnicu strojární prešlo, no do práce nenastúpili. Všetci sa stretli v jedálni, kde situáciu rozoberali s predsedom odborárov Stanislavom Ľuptákom.

„Zamestnávateľ nám predostrel nejaké návrhy, ktoré sme dnes odprezentovali štrajkujúcim,“ hovorí Ľupták. „V návrhu je pre tento rok tarifná mzda zvýšená, spolu s odmenami, o 38 eur mesačne. To je 4,5%,“ podotkol. Koncoročná odmena má podľa neho zostať na úrovni predchádzajúcej kolektívnej zmluvy, pričom ide o 10-percentný podiel na ročnom hospodárskom výsledku. „Momentálne sa spracúvajú texty kolektívnej zmluvy, štrajk sa môže skončiť len jej podpisom,“ dodal.

Blížia sa k dohode?

„Rokovania naznačujú, že sa blížime k prelomovej dohode a to najmä v trvaní kolektívnej zmluvy až na dobu troch rokov. To v Detve ešte nebolo,“ uviedol hovorca spoločnosti PPS Group Ľuboš Schwarzbacher. „Keďže zatiaľ nemáme oficiálne stanovisko odborov a zmluva ešte nie je podpísaná, nebudeme komunikovať jednotlivé body celej dohody,“ uzavrel.

Priemerná mesačná hrubá mzda zamestnancov Podpolianskych strojární za obdobie január až september 2016 dosiahla úroveň 973,98 eur brutto, čo je pokles oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka o 34,54 eur. V tejto sume sú započítane nadčasy, príplatky za zmennosť i sťažené pracovné podmienky, akými sú prašnosť, hlučnosť či zvýšená fyzická záťaž.

Odborári pripomenuli, že dôsledky štrajku sa premietnu aj do čísel. Zvýšenie platov by podľa nich firmu stálo 800-tisíc eur ročne, no jeden deň štrajku ich oberá o 200-tisíc eur na tržbách.

Dokedy vydržíte štrajkovať?

Emil (28)

Do doby neurčitej. V jednote je sila a my držíme spolu.

Anna (54)

Zotrváme, kým nedôjde k podpisu novej kolektívnej zmluvy.

Ivan (62)

Keď sme už začali, bola by škoda prestať. Nemôžeme ustúpiť.