ŠOKUJÚCE SLOVÁ expertov: AKO TO v skutočnosti BOLO s TECHNICKÝMI PROBLÉMAMI v parlamente?
5. 11. 2022, 11:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:40)
Prázdniny namiesto práce? Národnú radu Slovenskej republiky mal odstaviť jediný zle zapojený kábel a hoci to znie neuveriteľne, poslanci si vďaka tomuto banálnemu incidentu dopriali dva týždne oddychu. Experti sú pritom presvedčení o tom, že oprava by mala trvať iba niekoľko hodín!
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY
Galéria k článku
Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) prerušil minulý týždeň pre problémy s hlasovacím systémom schôdzu až do 8. novembra a na niekoľko dní dokonca sám odcestoval do exkluzívnej zahraničnej destinácie.
VIDEO Boris Kollár: Za prepojenie káblov je zodpovedný poslanec NR SR

Hoci prvé správy hovorili o hekerskom útoku, ukázalo sa, že problémom bola „neodborná manipulácia" s káblom v miestnosti kultúrneho výboru. Výpadok spôsobil poslanec vládneho hnutia OĽaNO Robert Halák, ktorý nechtiac prepojil dve rôzne zásuvky, čím sa mu podarilo ochromiť celý systém Národnej rady. Čo spôsobilo masívny výpadok, tak v prvých chvíľach nebolo jasné. „Zopakoval som, čo mi povedali z organizačného. Keby mi povedali, že nás napadli Marťania, poviem, že nás napadli Marťania. Keď mi povedali, že to vyzerá na hekerský útok, povedal som, že to bol hekerský útok," vysvetľoval neskôr Boris Kollár.
Zdroj: Marijan Murat
Sieťové káble - ilustračný záber
Experti pri predstave, že by celý parlamentný systém mohol vyradiť jediný zle zapojený kábel, „zbledli" a do hlavy im nejde ani dlhý čas, ktorý si vyžiadala jeho oprava. „Parlament zrejme využíva zastaralé a zle konfigurované systémy. Podobný výpadok však skutočne mohlo spôsobiť aj nesprávne prepojenie kábla," konštatuje etický heker Milan Kyselica. „Môže ísť o veľmi jednoduchú sieť, ktorá je síce rozdelená, ale viete v nej urobiť nový uzol a tým ju znefunkčniť. Pochybujem, že v parlamente majú zavedené niektoré z typických odporúčaní k sieťovému nastaveniu a bezpečnosti," prízvukuje.
ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE
Podobný výpadok by však podľa Kyselicu malo byť možné vyriešiť v priebehu niekoľkých hodín. „Ak problém skutočne zapríčinil iba zle zapojený kábel, potom by celá záležitosť mala byť riešiteľná pomerne rýchlo. Je otázkou, či náhodou neprenastavujú sieťové prvky," zamyslel sa expert s tým, že chybu v systéme sa zrejme podarilo odstrániť rýchlo. „Teraz sa pravdepodobne snažia urobiť nápravu, aby sa podobný problém v budúcnosti neopakoval. Aj tak by sme sa však mali rozprávať o hodinách a nie dňoch," doplnil.
„Z môjho pohľadu by týmto spôsobom malo byť možné vyskratovať jedno pripojenie v rámci siete, ale nie vyradiť celý server," mieni expert na informačné technológie a šéf portálu touchit Ondrej Macko. Aj podľa jeho slov by malo riešenie podobného problému trvať hodiny a nie dni. „Aj ak by išlo o rozsiahly problém, malo by sa ho podariť vyriešiť povedzme do desiatich hodín," podotkol.
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY
Ondrej Macko
Teórie, podľa ktorých by mohol byť parlament zapojený do jednej veľkej siete bez segmentácie, považuje Macko za pritiahnuté za vlasy. „Teoreticky, ak pripustíme, že by v Národnej rade mali iba jednu sieť bez toho, aby bola segmentovaná na jednotlivé uzly, tak by to teoreticky skutočne mohlo takto vyzerať. Takto sa však sieť nezapájala ani pred dvadsiatimi rokmi. Možno pred tridsiatimi v úplných začiatkoch zosieťovania," zhrozil sa Macko. Za týchto okolností by oprava podľa odborníka skutočne mohla trvať aj niekoľko dní. "V takom prípade by bolo nutné vymeniť celú sieť, ale toto mi nedáva zmysel. Takúto možnosť si skutočne ani nechcem pripustiť, je to veľmi nepravdepodobné" uzavrel.
Hovorkyňa predsedu parlamentu neskôr uviedla, že vo štvrtok (3. 11.) komplexne vymenili zariadenia v uzle počítačovej siete, v ktorej lokalizovali pôvodcu incidentu. "Odborní zamestnanci Kancelárie NR SR pripravili a realizovali riešenia zamerané na segmentáciu počítačovej siete tak, aby aj v prípade náhodného vzniku identického alebo podobného kybernetického incidentu bolo možné zabezpečiť kontinuálnu prevádzku hlasovacieho zariadenia v rokovacej sále NR SR." Riešenia zrealizovali aj na základe konzultácií s Národným bezpečnostným úradom (NBÚ).
V piatok kancelária pokračuje v konfigurácii aktívnych sieťových prvkov s dôrazom na aplikáciu všetkých odporúčaní NBÚ. "Následne bude prebiehať verifikácia použitých nastavení formou systematických, náhodných aj behaviorálnych prístupov a testov," doplnila hovorkyňa.