Reklama

Matovičovi ZAVARIL jeho poslanec, nie je však jediný: Veď je to tam hotová BANDA BITKÁROV!

Reklama

V hnutí Igora Matoviča sa za posledné roky vystriedali rôzne typy osôb. Viacero politikov, ktorých dostal do parlamentu, však má problémy s rôznymi obvineniami a skutkami. Najnovšie sa k nim pridal slovenský šampión v boxe.

Vysoká politika na Slovensku láka dlhodobo aj športovcov, z ktorých viacerí sa stali poslancami parlamentu. Jedným z nich je aj 28-ročný Viliam Tankó, ktorého do Národnej rady Slovenskej republiky vytiahol práve predseda hnutia Slovensko Igor Matovič (50). Poslanec však na šport nezanevrel. Popri povinnostiach v zákonodarnom zbore sa stále venuje aj svojej športovej kariére. Tankó je 15-násobným majstrom Slovenska v boxe, na svojom konte má aj tri bronzové medaily z majstrovstiev Európy.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Boxer a politik Tankó kopal v ringu bezbranného zápasníka na zemi

    Pred niekoľkými dňami bol súčasťou podujatia Fight Night Challenge ako člen realizačného tímu asistoval v rohu influencera Jána Murčina. Ten nastúpil do ringu proti štvornásobnému majstrovi Slovenska v kickboxe Pavlovi Vaškovi. Tankó, po tom, ako jeho zverenec dostal niekoľko nepovolených úderov lakťom, sa dostal do potýčky s jeho súperom. Ležiaceho a chrbtom otočeného kickboxera Pavla Vaška kopol na zemi. Tankoá od neho musel oddeliť jeden z promotérov. Video sa následne začalo šíriť sociálnymi sieťami.

    „Akcia vyvolala reakciu, moje konanie však bolo sekundárne. Prevládli emócie nad ráciom," obhajoval sa po incidente na sociálnej sieti Tankó, ktorý pokračoval: „áno, som športovec, som poslancom NR SR, ale tiež som iba človek, ktorý koná emocionálne. Človek omylný, ktorý si zároveň chybu dokáže priznať. Takéto správanie naďalej odsudzujem a neopodstatnené násilie nemá v mojom živote miesto,“ napísal boxer. Organizácia FNC sa od nešportového správania dištancovala a avizovala vyvodenie dôsledkov.

    Prišla aj reakcia z Matovičovho hnutia, ktoré Tankóa napomenulo. „Hnutie Slovensko je zástancom fair play v športe, ako aj v politickom súboji. Keďže Viliam Tankó priznal chybu a za nešportové správanie sa verejne ospravedlnil, hnutie vyriešilo jeho incident napomenutím,“ uviedol hovorca hnutia Matúš Bystriansky.

    Politológ Tomáš Koziak si myslí, že ak išlo o nešportové správanie v rámci zápasu, treba to riešiť na úrovni športového zväzu. „Hnutie sa k tomu aspoň nejakým spôsobom postavilo, zbavenie poslaneckého mandátu by už asi bolo priveľa,“ uviedol.

    Podobný problém mal aj ďalší poslanec z rovnakého hnutia - Tomáš Holkovič. Dvojnásobný majster Slovenska v kickboxe sa pred parlamentnými voľbami v roku 2023 dostal do sporu so starším mužom. Toho dvakrát udrel päsťou do tváre. Podľa Matoviča vtedy dvaja muži Holkoviča opľuli do tváre a päste, ktorými reagoval, označil za „dve otcovské“.

    Zdroj: facebook/th

    Tomáš Holkovič

    V septembri toho isté roku obletelo Slovensko zasa video, kde sa sám predseda hnutia Slovensko pobil so súčasnými ministrom obrany Robertom Kaliňákom (Smer) rovno pred Úradom vlády. Lietali nadávky, urážky a slová, ktoré v slušnej spoločnosti nemajú čo robiť. Igor Matovič obviňoval Smer, že za migrantov na Slovensku môžu oni. Padla aj poriadna facka.

    Zdroj: archív NMH

    Potýčka medzi Igorom Matovičom a Robertom Kaliňákom.

    Nie je to prvýkrát, čo Matovičov „experiment“ s novými tvárami v politike nedopadol dobre. Známym prípadom je aj dnes už bývalý poslanec Ján Herák. Ten čelí stíhaniu pre pokusy o sexuálne násilie na dievčatách. Niekoľko mladých žien voči nemu vypovedalo, že ich mal sexuálne obťažovať či dokonca znásilniť. Obvinenia sa týkajú údajných činov spáchaných počas niekoľkých rokov na šiestich ženách. Polícia ho obvinila a on z parlamentu pod tlakom verejnosti odišiel. Exposlanec všetky obvinenia odmieta a tvrdí, že sú absurdné.

    „Tie útoky z rôznych strán boli, myslím, dosť turbulentné a ovplyvnilo mi to život od úplného základu, ale mám rodinu, ktorej sa naplno venujem, a sú ľudia, ktorí pri mne stále stoja a veria v moju nevinu, pretože ma poznajú,“ povedal po obvineniach Herák. Obžaloba v jeho prípade bola podaná v polovici apríla na Okresný súd Nitra pre trestný čin obmedzovania osobnej slobody, znásilnenie, sexuálne násilie a sexuálne zneužívanie.

    Zdroj: Karol Farkaš

    Obvinený Ján Herák.

    Problém má aj súčasný poslanec Jozef Pročko, ktorého zo sexuálneho obťažovania obvinila jeho bývalá kolegyňa Romana Tabák. Incident sa mal odohrať v roku 2021 na parkovisku pri vládnom hoteli Bôrik. „Pýtal sa ma, ako to mám rada. Že určite mám rada sex, a aké mám šťavnaté stehná. Približoval sa ku mne a bol ako zmyslov zbavený, smradľavý... Riešilo sa to aj na Úrade vlády SR, kde mi povedali, že nie som jediná," opísala exposlankyňa. Pročko však tieto obvinenia odmieta.

    Aj Tabák do politiky priniesol" Igor Matovič. Avšak jeho hnutie neskôr opustila, pridala sa k Borisovi Kollárovi a dnes koketuje so Slovenskou národnou stranou, za ktorú kandiduje do Európskeho parlamentu.

    „Jozef Pročko je veľmi špecifická politická figúrka, no zároveň treba povedať, že aj pani Tabák je mimoriadne špecifická. Potrebujeme verdikt nejakého nezávislého arbitra, pretože pani Tabák toho navystrájala a narozprávala tiež dosť, stačí si otvoriť jej Facebook alebo Instagram a človek bude žasnúť,“ podotkol Koziak. Pripomenul jej kúpanie v tatranskom potoku, fotku z múzea holokaustu v Berlíne či jej fyzickú potýčku s poslankyňou Janou Bittó Cigánikovou (SaS).

    Ďalším problémom je podľa politológa personálna politika a nefungujúce stranícke štruktúry hnutia Slovensko, ktoré na to už viackrát v minulosti doplatilo. „Je to však celkovo obraz biedy slovenských politických strán, pretože len veľmi málo z nich má riadne fungujúce stranícke štruktúry v regiónoch. Výsledkom je, že v parlamente potom máme rôzne bizarné politické figúrky,“ poukázal Koziak. Zároveň však dodal, že prípady nevhodného správania politika sa vyskytli aj v mnohých iných politických stranách.

    Dlhodobou bolesťou Slovenska je podľa Koziaka celkové nastavenie politickej kultúry. „Vôbec sa to nezlepšuje, ba priam naopak, zhoršuje sa to a volič už začína byť otupený všetkými škandálmi,“ uzavrel Koziak.

    Prečítajte si tiež: