Reklama

VEĽKÝ VOLEBNÝ MANUÁL Z koľkých strán si vyberáme a koľko mien môžeme krúžkovať? TAKTO TO JE!

Reklama

Už túto sobotu si budeme na celom Slovensku voliť 15 nových zástupcov, ktorí budú našu krajinu reprezentovať v Európskom parlamente. Ako vyberať budúcich europoslancov a koľkých môžeme krúžkovať? Prečo sa výsledky volieb nedozvieme v sobotu večer? Prinášame vám veľký manuál, ktorý sa vám môže hodiť pred vstupom do volebnej miestnosti.

Prečo sú aj tieto voľby dôležité a má vôbec význam ísť voliť? „Určite áno. Dvadsať rokov v únii nám poskytlo množstvo výhod, finančných prostriedkov na rozvoj krajiny, na rekonštrukciu nemocníc, škôl, ciest. Okrem peňazí sme získali zakotvenie v spolku založenom na hodnotách ako je demokracia, sloboda, solidarita, a to sú tiež dôležité veci,“ povedal o dôvode, prečo ísť voliť vedúci Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku Robert Sermek v relácii denníka Plus1Deň Karty na stôl.

Podľa jeho slov Slovensko dostáva z rozpočtu únie oveľa viac peňazí, ako do nej vkladá. Doteraz sme zaplatili 14 miliárd, dostali sme ale 40 miliárd eur. „Národná banka Slovenska nedávno robila štúdiu, kde vypočítala, že prínos nášho členstva zodpovedá 15 % hrubého domáceho produktu,“ vysvetľuje Robert Sermek.

Aj to je jeden z dôvodov, prečo vyzýva k tomu, aby ľudia išli voliť.  „Voľby sa konajú v celej Európskej únii od 6. do 9. júna. Každá krajina si v tomto dátumovom rozmedzí môže vybrať termín. Slovensko volí tradične v sobotu, preto volíme 8. júna, ale väčšina krajín tak urobí v nedeľu 9. júna. Česká republika má dvojdňové voľby, volia v piatok popoludní a v sobotu dopoludnia,“ hovorí o termíne volieb Robert Sermek.

Spoločne si zvolíme 720 poslancov z 27 krajín. Bude ich tak o 15 viac ako ako doteraz. „Počet poslancov nie je daný pevne, je určený len maximálny počet. Ten je 751. Navýšenie vyplýva z demografie. Podľa počtu obyvateľstva sú totiž niektoré krajiny podzastúpené, takže bolo vytvorených 15 nových kresiel, z ktorých sa jedno ušlo aj Slovensku, čo je dobrá správa. Mali sme doteraz 14 europoslancov, budeme mať 15. Malé krajiny, ku ktorým Slovensko patrí, sú totiž zvýhodnené v tomto systéme a zase veľké krajiny sú znevýhodnené. Napríklad taká Malta, ktorá má veľmi málo obyvateľov, by mala možno jedného poslanca, ale má ich šesť, pretože minimálny počet je šesť,“ dodal Sermek.

Prečítajte si aj: